Skillnad mellan versioner av "Harmens register över bruk"

Från Wiki-Rötter
Hoppa till: navigering, sök
(Skapade sidan med ''''Harmens register''' är ett register över bruk i både Sverige och Finland, som finns i ett antal volymer i Riksarkivet i Stockholm. Här nedan finns en elektronisk version, ...')
 
(rättelse)
 
Rad 1: Rad 1:
'''Harmens register''' är ett register över bruk i både Sverige och Finland, som finns i ett antal volymer i Riksarkivet i Stockholm. Här nedan finns en elektronisk version, som dock endast redovisar bruk startade före år 1800.
+
'''Harmens register''' är ett register över bruk i både Sverige och Finland, som finns i ett antal volymer i Riksarkivet i Stockholm. Här nedan finns en web-version, som dock endast redovisar bruk startade före år 1800.
  
 
==Harmens register==
 
==Harmens register==

Nuvarande version från 18 december 2012 kl. 11.41

Harmens register är ett register över bruk i både Sverige och Finland, som finns i ett antal volymer i Riksarkivet i Stockholm. Här nedan finns en web-version, som dock endast redovisar bruk startade före år 1800.

Harmens register

Datorversion 2 av Ulf Berggren, november 1994.

Innehåller bruk i Sverige och Finland före 1800.

Avskrift av Harmens register på Riksarkivet, bruken är placerade i samma ordning som där.

Förklaringar: [H]=hytta, [K]=knipsmedsbruk, [M]=masugn, [P]=plåtbruk, [S]=spikbruk, blg=bergslag

Läs så här: Bruk, socken 1720 = bruket nämns första gången 1720; Bruk, socken 1718- = bruket startades 1718; Bruk, socken -1788 = bruket lades ned 1788.


Abeckshyttan, Grangärde (W) 1730

Ackkärr, Lungsund (S) 1689

Acksjöhyttan, Nyed (S) 1654

Adamsberg, Drev (G) 1771

Adolfsfors, Köla (S) 1744

Ajala, Kisko (SF) 1684

Albertinefors [M], Övertorneå (BD) 1772

Alderfors, Bjuråker (X) 1742

Algrena = Åboholm, Askersund o Hammar (T) 1692

Almnäs [M], Fågelås (R) 1734

Allmänningsbo, Skinnskatteberg (U) 1652

Allström, Nyed (S) 1660

Andersbenning, Norberg (U) 1680-1721

Andershammar, Linde (T) 1685

Anders Olshyttan, Söderbärke (W) 1708

Andersta, Linde (T) 1637

Aneby, Bredestad (F) 1762

Ankarsrum, Hallingeberg (H) 1655

Annefors, Säfsnäs (W) 1751

Anthammar, Söderby (AB) 1624

Antonström, Lysvik (S) 1760

Antskog, Pojo (SF) 1642

Arbohyttan, Vintrosa (T) 1687

Arnö [M], Rogsta (X) 1676

Arvikanderström, Gunnarskog (S) 1763

Askevik [M], (T) 1646

Aspa = Åboholm, Askersund o Hammar (T) 1692

Aspa, Linde (T) 1637

Aspbenning, Västanfors (U) 1627

Asphyttan, Färnebo (S) 1661

Avesta, Hedemora (W) 1636

Avesta, Avesta (W) 1653

Avestabo, Norberg (U) 1635

Avlångshyttan, Ljusnarsberg (T) 1699

Axbergshammar, Axberg (T)

Axmar, Hamrånge (X) 1671

Backa = Björkborn, Karlskoga (T) 1639

Backa, Mo (P) 1694

Backberg, se Norberg

Backsmedjan, Hedemora (W) 1699

Bada, Fryksände (S) 1649

Bagghyttan, Torsåker (X) 1644

Baggå se Skommarbo

Bastmora, Norberg (U) 1644

Beateberg, Rö (AB) 1794

Bengtstorp, Nora (T) 1721

Bennebo, Karbenning (U) 1689

Bennebol [M], Bladåker (C) 1680

Berendshammar, Hed (U) 1621

Berg, Torsåker (X) 1737

Berg, Åker (D) 1644

Bergsbo, Grangärde (W) 1730

Bergshyttan, Ramsberg (T) 1689

Bergshyttan, Folkärna (W) 1656

Bergsmanshammar, Skinnskatteberg (U) 1689

Berkinge, Forsmark (C) 1635

Bernshammar, Hed (U) 1795

Billingsfors, Laxarby o Steneby (P) 1791

Billnäs, Pörö (SF) 1648

Billsbro, V Vingåker (D) 1629

Billsjö, Söderbärke (W) 1644

Biugda, Biugda 1637

Bjurbäck, Lungsund (S) 1659

Bjurfors, Norberg (U) 1663

Björka o Dalkarlshyttan, Linde (T) 1687

Björka, Sunne (S) 1695

Björkborn, se Backa

Björkeboda, Kimito (SF) 1732

Björked, Sunne (S) 1695

Björkefors, Sunne (S) 1766

Björkelle, Älvdal (S) 1639

Björkhyttan [M], By (W) 1724

Björkhyttan, Grangärde (W) 1693

Björkhyttan, Kvistbro (T) 1659

Björkhyttan, Linde (T) 1652

Björksjö, Grythyttan blg (T) 1640

Björksjö, Hjulsjö (T) 1643

Björkviken, Skinnskatteberg (U) 1645

Björkå, Ytterlännäs (Y) 1797

Björndammen o Stålberga, Dunker (D) 1641

Björneborg, Visnum (S) 1656

Björnhammaren, Linde (T) 1637

Björnhyttan, se Rävvåla

Björshyttan, Säter (W) 1605

Björsjö = Nyhyttan, Norr- o Söderbärke (W) 1658

Blacksta, Kil (T) 1642

Blexberg [M], Nora (T) 1792

Blexböl, Nora (T) 1652

Blyälv = Brofors, Nedre Ullerud (S) 1649

Bo, se Björkborn

Boberg [M], Vånga (E) 1677

Bockhammar, Gunnilbo (U) 1607

Boda, Enånger (X) 1770

Bofastebo [M], St Tuna (W) 1636

Bofors, Karlskoga (T) 1646

Bohult, se Götaström

Bolhyttan, Färnebo (S) 1679

Bollsta [M], Ytterlännäs (Y) 1737

Bommarsbo, Norrbärke (W) 1630

Bona, V Ny (E) 1782

Bondhyttan, Silvberg (W) 1613

Borgarhyttan, se Rutbo

Borgfors, Skinnskatteberg (U) 1744

Borggård, Hällestad (E) 1664

Borgvik, Borgvik (S) 1627

Borhult [M], Hjorted (H) 1767

Borkhult, Yxnerum (E) 1725

Boren, Husby 1634

Bornshyttan = Båren, Färnebo (S) 1683

Bornshyttan, Nora (T) 1641

Borse, Nyed (S) 1640

Borsjö/Bosjö = Hättorpsjö, Kroppa o Färnebo (S) 1638

Botsmedjan, Hedemora (W) 1685

Bovalls [M], Skinnskatteberg (U) 1647

Bovikshyttan, Grythyttan (T) 1611

Boxboda, Kil (T) 1639

Boxholm, Ekeby o Åsbo (E) 1781

Brattfors, Brattfors o Färnebo (S) 1641

Brattfors, Bodarne (T) 1671

Brattfors/Spjutbäcken, Varnum (S) 1644

Brattfors, Ockelbo (X) 1675

Braås, Drev (G) 1745

Bredsjö, Hjulsjö (T) 1676

Bredsjö, Norrbärke (W) 1677

Bredsund [M], Häverö (AB) 1626

Breven, Asker (T) 1676

Bro, Ovansjö (X) 1768

Broby, Skinnskatteberg (U) 1689

Brobygge, Ovansjö (X) 1737

Brofors, se Blyälv

Brohyttan, Knista (T) 1676

Brotthyttan, Kil (T) 1643

Brunebäck [M], Kil (T) 1642

Brunsberg, Brunskog (S) 1684

Brunshyttan, Grythyttan (T) 1652

Brunsviks bäckhytta, Grangärde (W) 1640

Bruzaholm, Ingatorp (F) 1760

Bråfall [M], St Tuna (W) 1631

Bränn-Ekeby, Tuna (D) 1622

Brännebo, Norberg blg (U) 1652

Brännhult, Stenbrohult (G) 1795

Bränninge, Habo (R) 1773

Bränninge, Tveta (AB) 1679

Bröstorp, Nora (T) 1590

Bysmedjan, Norrbärke (W) 1630

Byarum, Byarum (F) 1638

Byringe [M], Tveta (D) 1643

Bår, Linde (T) 1652

Båren, se Bornshyttan

Bäcka, Orsa (W) 1765

Bäckefors, Bäcke (P) 1791

Bäckhammar, Hed (U) 1626

Bäckhammar, Hedemora (W) 1636

Bäckhammar, Ramnäs (U) 1625

Bälgsjöbodar, Nora (T) 1652

Börgöl, Risinge (E) 1684

Börgsjö, Risinge (E) 1640

Cederberg, Vist (E) 1736

Dal, Kimito (SF) 1686

Dalbo, se Ullevi

Dalby, Lerbäck (T) 1643

Dalfors, Ore (W) 1726

Dalkarlsberg, Viker (T) 1742

Dalhyttan, Linde (T) 1645

Dalhyttan, Viker (T) 1652

Dalsjöhyttan, Nordmark o Rämmen (S) 1771

Damhyttan, Filipstad (S) 1652

Damhyttan, Kil (T) 1643

Damhyttan [M], Lerbäck (T) 1782

Danshyttan, Linde (T) 1652

Darsbo, Skinnskatteberg (U) 1652

Davidshyttan, Hedemora (W) 1642

Degerlundsfors [M], Ekshärad (S) 1731

Degerö, Helsing 1794

Didrikshammar, Ramsberg (T) 1790

Diö, Stenbrohult (G) 1734

Didriks Marcus = Marcus Didrikshammar, Ramsberg (T) 1636

Dimperö, se Falla

Djuckerö, Hällestad (E) 1652

Djupadal, Nora (T) 1678

Djupkärra, Norberg (U) 1767

Djuptjärn, Norrbärke (W) 1640

Djurshyttan, Hällestad (E) 1690

Dorkarby = Strömsberg, Tolfta (C) 1643

Dormen, Kvistbro (T) 1703

Dormsjö, Garpenberg (W) 1646

Dräcke, Hedemora (W) 1646

Dunkehallar, Jönköping (F) 1707

Dyverberg, Älvdalen (W) 1787

Dömle, Nedre Ullerud (S) 1652

Eckersholm, Byarum (F) 1638

Ed, V Ed (H) 1670

Edsbergs o Myrichs [K], Helgum (Y) 1763

Edesbro [M], Torsåker (X) 1673

Edsken [M], Torsåker (X) 1673

Edsvalla, Nor (S) 1673

Ekebergs, Hällefors (T) 1726

Ekeby, Fellingsbro (T) 1630

Ekerbergshyttan, se Hälgsjö

Ekeryd, Väckelsång (E) 1679

Eksåg, Härad (D) 1698

Emtkärn, Visnum (S) 1693

Enkullshyttan, Ludvika (W) 1651

Erendal = Landholm 1766

Eret, Husby (W) 1689

Eriksberg, V Skedvi (U) 1738

Erlandsbo, Grangärde (W) 1609

Erstorp, Risinge (E) 1652

Ervalla, Ervalla (T) 1688

Eskilstuna = Tunafors, Eskilstuna (D) 1636

Essnarbo, Fellingsbro (T) 1639

Fada, Tuna (D) 1627

Fagersta, Torsåker (X) 1737

Fagersta, Västanfors (U) 1658

Fagervik, Ingo 1646

Falla = Dimperö, Hällestad (E) 1630

Falsterbo, Hjorted (H) 1670

Fantebo, Skinnskatteberg (U) 1652

Fanthyttan, Linde (T) 1652

Femtåfors, Malung (W) 1761

Ferrelhyttan, Järnboås (T) 1793

Fibbhyttan, Nora (T) 1645

Filipstads hamrar, Filipstad (S) 1615

Fingerbo, Nora (T) 1652

Finnbo, Norrbärke (W) 1630

Finnerånger [M], Västland (C) 1731

Finnshyttan, Färnebo (S) 1643

Finnshyttan, Järnboås (T) 1652

Finnåker, Fellingsbro (T) 1642

Finnån = Stadra, Järnboås (T) 1659

Finspång, Risinge (E) 1500

Fiskar, Pojo (SF) 1649

Flasbjörke, Risinge (E) 1640

Flatenberg, Norrbärke (W) 1689

Flen, Gunnilbo (U) 1627

Flerohopp, Madesjö (H) 1725

Fliken, Norberg (U) 1740

Flinebo, Husby (W) 1645

Flo, Skinnskatteberg (U) 1773

Floijfors, Ramshytte blg (T) -1645

Flosjöhyttan, Grythyttan (T) 1765

Flosta, Altuna (C) 1676

Flängan, Norberg (U)

Flät [M], Alfta (X) 1799

Fogdhyttan, Färnebo (S) 1647

Fogdhyttan, Nora blg (T) 1652

Folkström, Hällestad (E) 1659

Fornebohyttan, Linde (T) 1652

Fors, Fellingsbro (T) 1787

Fors, Folkärna (W) 1618

Fors, Färnebo (S) 1786

Fors, Skinnskatteberg (U) 1681

Fors, Västerhaninge (AB) 1639

Fors, Västervåla (U) 1739

Forsa, Nylands län (SF) 1687

Forsa, Ö Vingåker (D) 1657

Forsström, Gärdserum (E) 1725

Forsbacka, Mo (P) 1687

Forsbacka, Valbo (X) 1651

Forsbol [M], Edebo (AB) 1652

Forsbro, Gåsinge (D) 1695

Forsbro, Vingåker (D) 1736

Forsby, Perno (SF) 1682

Forsby, Sillerud (S) 1748

Forshammar, Västerfärnebo (U) 1617

Forshyttan, Brattfors (S) 1642

Forshyttan, Lerbäck blg (T) (Hammar?) 1711

Forsmark, Valö (C) 1570

Forsnäs, Alster (S) 1628

Forssjö, St Malm (D) 1683

Forsvik, Undenäs (R) 1686

Fragg, Norberg (U) 1644

Fredrikafors, Råneå (BD) 1772

Fredriksberg, Nås (W) 1721

Fredriksberg, Ulvsby 1791

Fredriksfors, se Sätra

Fredriksfors, Anderstorp (F) 1799

Fredriksfors, Döderhult (H) 1775

Fredriksfors, Ulvsby 1771

Fredriksfors, Undenäs (R) 1739

Fredros, Gunnarskog (S) 1743

Fredshammar, Orsa (W) 1700

Främshyttan, Skinnskatteberg (U) 1769

Fröl, Fryele (F) 1653-1656

Frösvidal, Kil (T) 1663

Frövi, Näsby (F) 1719

Fröänge, V Skedvi (U) 1740

Fullsta = Råse, By (W) 1616

Furbohyttan, Norrbärke (W) 1740

Furudal, Ore (W) 1709

Fyrsten, Hesselskog (P) 1694

Fågelbo [M], Vendel (C) 1675

Fågelfors, Mörlunda (H) 1744

Fågelfors, Fågelfors (H) 1761

Fåsjöhyttan, Nora (T) 1772

Färmansbo, Ramnäs (U) 1590

Färna, Gunnilbo (U) 1634

Färnhyttan, Järnboås (T) 1711

Fästa, Bro (SF) 1641

Förumshyttan, Vånga blg (E) 1652

Fösked, Nyed (S) 1636

Föskefors, Ekshärad (S) 1774

Galtström, Njurunda (Y) 1673

Gammalkroppa [H], Kroppa (S) 1761

Gammelbo, Ramsberg (T) 1660

Gammelby, Pojo (SF) 1791

Gammelhyttan, Järnboås (T) 1652

Gammelhyttan, Kvistbro (T) 1711

Gammelsbo, Torup (N) 1731

Gammelstilla, Torsåker (X) 1654

Gamla Stång, se Stångebro

Garpenberg, Garpenberg (W) 1790

Garphyttan, Grytnäs (W) 1631

Garphyttan, Linde (T) 1652

Garphyttan, Tysslinge (T) 1642

Geijersholm, Ekshärad (S) 1731

Gessberg [M], Norrbärke (W) 1663

Getebo, Norrbärke (W) 1661

Gieta, Odensvi (U) 1652

Gillsåsen, Vintrosa (T) 1640

Gimo, Skäfthammar (C) 1615

Gislehyttan, Nora (T) 1652

Gisslarbo, Malma (R) 1621

Giälhyttan, Nora (T) 1643-1652

Gladhammar, Gladhammar (H) 1655

Glasfors, Glava (S) 1692

Glifsån, Ramsberg (T) 1629-

Gloppsjön = Skirsjöhyttan, Hällefors (T) 1684-

Glosa [M], Lekeberg hd (T) -före 1711

Glumserud, Väse (S) 1645-

Glumstjuv, Kil (S) 1639-

Glygghult [M], Dalskog (P) 1657-

Gläfse, Söderbärke (W) 1628-

Gnarp [M], Gnarp (X) 1672

Godegård, Godegård (E) 1525

Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Gonäs, Grangärde (W) 1609

Granbergsdal, Karlskoga (T) 1642-

Granhult [M], Agunnaryd (G) 1794

Graninge, Långsele (Y) 1673

Granloholm [K], Selånger (Y) 1758

Granvik [M], Undenäs (R) 1686

Gravendal o Strömsdal, Säfsnäs (W) 1767

Greksåsar, Nora (T) 1652

Grimberga, Arboga (U) 1615

Grimsjö, Ramsberg (T) 1604 ca -

Grishyttan, Tunaberg (D) 1632-

Grophyttan, Hedemora (W) 1643

Grundsjö, Nordmark (S) 1624

Grynhammar, Ramsberg blg (T) 1607 ca

Gryt, Bo o Svennevad (T) 1692

Grytbäck [K], Tjällmo (E) 1701

Grytgöl, Hällestad (E) 1640

Gruthyttan, Hällestad (E) 1635-

Grängshammar, Silvberg (W) 1619

Grängshyttan, Hjulsjö 1643-

Grängshyttan, Linde (T) 1652

Gränsjö, Hedemora (W) 1552

Gräsbol, (S) 1638

Grässjö, Färnebo (S) 1637 ca -

Grönbo, Fellingsbro (T) 1622 ca -

Grönsinka [M], Österfärnebo (X) 1679

Gudmundssmedjan, Hedemora (W) 1600-

Guldsmedshyttan, Linde (T) 1611 ca-

Gullgruva, Skog (X) 1692

Gunnebo [K], Gladhammar (H) 1764-

Gunneby, Dalby (M) 1729-

Gunnerud, Alster o Fogelvik (S) 1726

Gunnilbo, Gunnilbo (U) 1623

Gusselby [H], Linde (T) 1683

Gusum, Ringarum (E) 1652

Gustafsfors, Blomskog o Torrskog (S) 1780

Gustafsfors, Ekshärad o Gustaf Adolf (S) 1740

Gustafsfors [K], Hässleby (F) 1752

Gustafström [M], Hällefors o Gåsborn (S) 1749

Gyllenfors, Anderstorp o Gnosjö (F) 1743

Gysinge, Österfärnebo (X) 1668

Gyttorp [M], Nora (T) 1651 ca

Gålsjö, Boteå (Y) 1703

Gårderyd [K], Gnosjö (F) 1779

Gårdsjö, Ö Ämtervik (S) 1694

Gåsborns hytta, Gåsborn (S) 1673

Gäsjö, Norberg (U) 1658

Gässån [H], Säter (W) 1583

Göberget [M], Norrbärke (W) 1663

Göransberg = Högegård, Hakarp (F) 1767

Götafors, se Götorpa

Götaström = Bohult, Tofteryd (F) 1672

Götorpa o Götafors, Byarum (F) 1672

Habo [H], Vånga blg (E) 1652

Haborshyttan, Nordmark (S) 1674

Haddebo, Svennevad (T) 1658

Hagby, Nora (T) 1652

Hagelsrum [M], Målilla (H) 1748

Hagge, Norrbärke (W) 1762

Halvarsbenning [H], Norberg (U)

Hammarby [H], Kil (T) 1642

Hammarby, Linde (T) 1652

Hammarby, Nora (T) 1652

Hammarby, Ovansjö (X) 1638-

Hammaren, Linde (T) 1562 ca

Hamrånge, Hamrånge (X) 1656

Hanefors, Mo (P) 1703

Harg, Harg (C) 1668

Harg, Helgona (D) 1643

Harhyttan [M], Tuna o Silvberg (W) 1704

Harnäs, Älvkarleby (C) 1659

Harvik, Dannemora (C) 1638-52

Hassela, Hassela (X) 1765

Hasselfors, Skagershult (T) 1671-

Hede [H], By (W) 1688

Hedebo, Färnebo (S) 153(2)

Hedemora [K], Hedemora (W) 1766

Hedenskog [M], Brattfors (S) 1642

Hedensö = Näshulta, Näshulta (D) 1776

Hedhammar, Hed (U) 1689

Hedvigsfors, Bjuråker (X) 1766

Hedvigsfors [K], Gränna (F) 1785

Hedåker, Västerfärnebo (U) 1783

Hektorshyttan, Färnebo (S) 1683

Helgebodafors [K], Eda (S) 1796

Hemmanstorp [H], Vånga blg (E) 1645-

Hemmanstorp [H], Nora (T)

Hemmanstorp [M] vid Svensboda

Hemshyttan, Söderbärke (W) 1683

Hennikehammar, Färnebo (S) 1639

Henskogsfors [M], (S) 1638

Henhultshyttan, Filipstad o Kroppa (S) 1621

Hillebola, Österlövsta (C) 1640-

Hillevik [M], Hille (X) 1654

Hingnors hytta, se Trunkarsbo

Hinseberg, se Hästeberg

Hinshyttan, Husby 1689

Hjortkvarn [M], Bo (T) 1766

Hjulsjö [M], Hjulsjö (T) 1682

Ho, Torsåker (X) 1737

Hoffmansbenning, Grytnäs (W) 1613-

Hofors, Torsåker (X) 1680

Holm [M], Bodarne o Askersund (T) 1679

Holm, Hed o V Skedvi (U) 1627-

Holm = Torshälla, Torshälla (D) 1675-

Holm, Åtvid (E) 1793

Holm [H], Nora (T) 1743

Holmsjöhult [M], Fröderyd (F) 1746

Holmfors, Hällestad (E) 1715

Horndal, By (W) 1631

Hornsö [M], Långemåla (H) 1760

Horrsjön, Färnebo (S) 1766

Hosjö, Ovansjö (X) 1799

Hosjö, se Vall

Hult, Kvillinge (E) 1697

Hulta [M], Gåsinge-Dillnäs (D) 1641

Hultema [K], Tjällmo (E) 1693-

Hulthyttan, Grythyttan (T) 1774

Humbo, Norrbärke (W) 1570-

Hummelbo, Garpenberg (W) 1630-

Hummeldal, Perniö (SF) 1686

Huppois, Yllesöme (SF) 1696

Huseby, Skatelöv (G) 1642

Hyndevad, Husby-Rekarne (D) 1632

Hytte, Gåsinge (D) 1612-

Hytte, Lerbäck (T) 1674

Hyttö [M], Hedesunda (X) 1664

Håkansbenning [H], Norberg (U) 1650

Håkansboda, Ramsberg (T) 1707

Håkansboda, Järnboås (T) 1643

Håkansbol, Rudskoga (S) 1679-

Hållsjöhyttan, Karlskoga (T) 1659

Hårsjöhyttan, Filipstad blg (S) 1669

Hägernäs, Ramsberg (T) 1652

Hälgsbor [H], Grythyttan (T) 1637-

Hälgsjö = S Ekerbergshyttan, Grythyttan (T) 1652-

Hällbo [M], Bollnäs (X) 1726

Hällefors, Grythyttan (T) 1780

Hällefors [M], L Mellösa (D) 1659-

Hällehult [K], Fliseryd (H) 1777

Hällesjösand [K], Björkvik (D) 1680

Hällestorp [K], Barnarp (F) 1769

Hällsjö [M], Norrbärke (W) 1638

Hällsjö [H], Grangärde (W) 1660

Hällbo [M], Söderbärke (W) 1685

St Härstad [K], Marbäck (F) 1758

Härvik [M], Dannemora (C) 1638-

Hästbäck, Karbenning, Västerfärnebo o Västervåla (U) 1677

Häste [H] [M], Norberg (U)

Hästeberg = Hinseberg, St Tuna (W) 1570-

Hättorp, Tjällmo (E) 1711

Hättorpsjö, se Borsjö

Hättälven, Kroppa (S) 1646

Hävla, Skedevi (E) 1683

Högbo, Högbo o Ovansjö (X) 1661-

Högegård, se Göransberg

Högfors, Boteå (Y) 1694

Högfors, Gräsmark (S) 1685

Högfors, Karbenning (U) 1792

Högfors, Skinnskatteberg (U) 1606-

Högfors, Västerfärnebo (U) 1641

Högsjö, V Vingåker (D) 1636-

Höjen, Arboga (U) 1638

Hökebro, Nyed (S) 1640-

Hökemora, Karbenning (U) 1689

Höneskruv/-ström [K], Älghult (G) 1795

Hörle, Värnamo (F) 1659

Hörnefors, Umeå lf (AC) 1790

Hörtingerum [K], Gladhammar (H) 1673

Igelbäck [M], Hammar (T) 1696

Iggesund, Njutånger (X) 1662

Imme [M], Lerbäck (T) 1711

Immetorp [H], Karlskoga (T) 1655-

Ingeborgbo [H], By (W) 1689

Ingelshyttan, Linde (T) 1647-

Ingvaldsbo [H], Norrbärke (W) 1737

Iskarboda, Fellingsbro (T) 161(3)-

Isunda, Risinge (E) 1640-

Jakobslund = Ljung, Ljung (E) 1770

Joa, (SF) 1687-

Johanneberg, Torestorp (P) 1781

Johannefors, Sävar (AC) 1798

Johannefors, Forsmark (C) 1790

Jonas Gustafssons hyttan, Ramsberg (T) 1681

Jonsbol, Kil o Visnum (S) 1762

Juckais = Strömsdal, Kuopio (SF) 1746

Julita [M], Julita (D) 1630

Jutebo [H], St Tuna (W) 1642-

Jäder [K], Arboga (U) 1640

Jägerstorp, Hällestad (E) -1714

Järbo, Ovansjö (X) 1637-

Järle, Nora lf (T) 1577-

Järshyttan, Hammar (T) 1711

Järsjöbo, Söderbärke (W) 1584-

Jönsbol, Visnum (S) 1684

Jönshyttan = Slabberhyttan, Grythyttan blg (T) 1625-

Jönshyttan, Hjulsjö (T) 1652

Jönshyttan, Linde (T) 158(2)-

Jöran Olssons masugn, Ö Stenby (E) 1638

Jörksbo [H], Söderbärke (W) 1652

Kalhyttan, Färnebo (S) [M] 1699

Kallboda [M], Häverö (AB) 1684

Kallmora, Norberg (U)

Kallriga, Börstil o Forsmark (C) 1626-34

Kalvsnäs, Torsåker (X) 1730

Kammarboda, Ljung o Åtvid (E) 1761

Kanarp [M], Öggestorp (F) 1794

Kantarboda [H], Tysslinge (T) 1687

Karanäs [M], Övertorneå (BD) 1797

Karbenning, Karbenning o Västerfärnebo (U) 161(7)-

Karl, Svennevad (T) 1745

Karlholm, Västland (C) 1728

Karlsdal [M], Hällefors (T) 1764

Karlsfors, Sillerud (S) 1773

Karlsfors, Värnamo (F) 1733

Karlslund [K], Längbro (T) 1797

Karlström, Kristberg (E) 1682

Karmansbo, Hed (U) 1729

Karsbohyttan, Norberg (U)

Karstorp [M], Åtvid (E) 1760

Katrineberg [K], Bollnäs (X) 1758

Katrinefors, Björketorp (O) 1797

Katterum, Hällestad (E)

Kautua, Eura (SF) 1689

Kengis, Pajala 1653

Kilafors, Hanebo o Bollnäs (X) 1725

Killinghammar, Gunnilbo (U) 1657

Kimo, Wörå (SF) 1703

Kinkhyttan, Knista (T)

Kirjakala, Bierno o Uskela (SF) 1686

Kivnäbb, Ramsberg (T) 1689

Klavreström, Nottebäck (G) 1736

Klenshyttan, Grangärde (W) 1620-

Klingbo, Västerfärnebo o Karbenning (U) 1635-

Klingerud [M], Grava (S) 1643-

Klockarhyttan, Kil (T) 1640

Kloster, Husby (W) o Torsåker (X) -1689

Kloten [M], Ramsberg (T) 1678

Klunkhyttan, Hidinge (T) 1639-

Knappfors [H], Karlskoga (T) 1655-

Kollerö [P] 1725

Kolsva, Bro (U) 1692

Korphyttan [S], Linde blg (T) 1655

Korphyttan, Skinnskatteberg (U) 1659

Korphyttan, Vånga blg (E) 1652

Korslång, Ljusnarsberg (T) o Malingsbo (W) o Ramsberg (T) o

Söderbärke (W) 1680

Koppararp, Hällestad (E) -1690

Kortfors, Karlskoga (T) 1669

Koskis, Bierno (SF) 1679

Krabbsjö [M], Grangärde (W) 1679

Krampan, Gåsinge-Dillnäs (D) 1640

Kratte [M], Torsåker (X) 1732

Kristinefors, Tjällmo (E) 1799

Kristoferssmedjan, Hedemora (W) 1685

Krontorp, Kil o Visnum (S) 1682

Kroppa = Gammalkroppa o Nykroppa, Kroppa (S) 1561-

Kråkfors, Kvistbro (T) 1629

Kråkbo, Karbenning (U) 1552

Kråkebo [M], Barnarp (F) 1615-

Kräggaholm, Mora (W) 1754

Krämbol, Ö Vingåker (D) 1679

Kröningshyttan, Karlskoga (T) 1675

Kulla [M], Tenala (SF) 1728

Kungshammaren, Nora (T) 1670

Kungsskogen, Lungsund (S) 1678

Kungstomta [M], Lena o Tensta (C) 156(0)

Kuopi, Kuopio (SF) 1777

Kusto, Bierno (SF) 1748

Kvarn, Kristberg (E) 1640

Kvarnbacka, Linde (T) 1636-

Kvarngården, Kristberg (E) 1721

Kvarnnäs, N Råda (S) 1752

Kvarntorp, Karlskoga (T) 1656-

Kvarntorp, Nedre Ullerud o Nyed (S) 1628-

Kväggeshyttan, Karlskoga (T)/Bjurtjärn (S) 1655-

Kyllinge = Tyskeper, Odensvi (U) 1635-

Kyrkeby, By (W) 1597-

Kyrkeby, Söderbärke (W) 1650

Kåfalla, Fellingsbro (T) 1637-

Kåfalla, Nora lf (T) 1652-

Kålsäter, Gillberga/Långserud (S) 1694

Kårberg, Ramsberg (T) 1683

Kårberg, Snavlunda (T) 1638

Kåverboda [H], Linde (T) 1651

Källefall [P], Daretorp (R) 1764

Kärrboda, Fellingsbro (T) 1690

Kärsby [K], Motala (E) 1711-

Kärvingeborn, Grythyttan (T) 1669

Kötthyttan, Färnebo (S) 1608-

Lada, Vånga (E) 1690

Lagerfors, Edeskog 1762

Lagfors, Ljustorp/Timrå (Y) 1741

Landfors, Odensvi (U) 1716

Landen, Karbenning (U) 1792

Landholm, se Erendal

Lanfors, Bjurtjärn (S) 1666

Langnäs [M], Jokkmokk (BD) 1798

Lannafors, Vintrosa (T) 1649

Larsansjö, Munktorp (U) 1747

Larsbo, Söderbärke (W) 1592-

Lasjö, Västerfärnebo (U) 1635-

Lassåna L o St, Bodarne (T) 1642

Laxsjön, St Tuna (W) 1626-

Laxå, se L Lassåna

Lekhyttan, Hidinge (T) 1681

Lerhyttan, Husby 1645-

Lernbo, Norrbärke (W) 1671

Lesjöfors, Sunne (S) 1780

Lesjöfors, Rämmen (S) 1675

Lesjöhyttan, se Skålen

Lessebo, Hovmantorp (G) 1661-

Lexsjöbo, Söderbärke (W) 1632-

Lidefors, Nysund (T) 1691

Liljendal, Rämmen (S)/Äppelbo (W) 1784

Liljenfors [M], Övertorneå (BD) 1772

Lillforsa, Ö Vingåker (D) 1779

Limån [M], Siljansnäs (W) 1796

Lindal, Barkeryd (F) 1743

Lindefors, Svenarum (F) 1728

Lindfors, Nyed (S) 1651

Lindesby [H], Järnboås (T) 1652

Linköping [K] (E)

Linnebäck [H], [M], Karlskoga (T) 1656-

Linnefors, Vissefjärda (H) 1735

Livsdal, Norberg (U) 1685-

Ljung, se Jakobslund

Ljusne, Söderala (X) 1653

Ljusdal, Hede 1798

Ljustersmedjan, Säter lf (W) 1689

Lockhyttan, Kil (T) 1711

Lockman, Skinnskatteberg (U) 1628-

Lonnhyttan, Karlskoga (T) 1772

Lonntorp [H], Karlskoga (T) 1659

Lotorp [M], Risinge (E) 1662-

Loviseberg, Hanebo (X) 1777

Loviseberg, N Råda (S) 1754

Ludvigsfors, Kråksmåla (H) 1766

Ludvika, Grangärde (W) 1644

Lummelunda, Lummelunda (I) 1651

Lunda, Alunda (C) 1624-

Lundholm, Frustuna (D) 1679

Lustholm, vid Arboga (U) 1693

Lågfors, Hedemora (W) 1642

Långbanshyttan, Färnebo (S) 1632-

Långbansändehyttan, Gåsborn (S) 1674

Långbro [H], Fellingsbro (T) 1685

Långfors, Snavlunda (T) 1687

Långshyttan, Husby 1656

Långsjöhyttan, Västerfärnebo (U) 1668

Långskog, Attmar (Y) 1790

Långstorp, Lerbäck (T) m fl 1644-

Långvattnet, Söderbärke (W) 167(1)-

Långvik [M], Skinnskatteberg (U)

Långvind o Boda, Enånger (X) 1670

Lächtis, Virmo (SF) 1675

Lämneå, Hällestad/Tjällmo (E) 1727

Länna [M], Almunge (C) 1765

Länna, Länna (D) 1643

Löa, Ramsberg (T) 1689

Lögdö, Högsjö/Timrå (Y) 1685

Lövmark, Söderbärke (W) 1662-

Lövholm, Lysvik (S) 1760

Lövvik, Gåsinge-Dillnäs (D) 1644-

Lövås, St Skedvi (W) 1610

Mackmyra, Valbo (X) 1692

Malingsbo, Malingsbo (W) 1622-

Mantorp, Vånga (E) 1698

Marbäck, Söderala (X) 1730

Margreteholm, Habo/Sandhem (R) 1742

Marhammar, Söderala (X) 1724

Marieberg, Övertorneå (BD) 1775

Mariefors, Hova (R) 1791

Mariefors, Thusby (SF) 1795

Mariefors, Undenäs (R) 1794

Markaryd, Markaryd (G) 1743

Markebo [K], Tjällmo (E) 1666-

Markebäck [M], Askersund lf (T) 1643

Markus Hindershammar, Ramsberg (T) 1689

Marnäs, Ludvika o Norrbärke (W) 1616

Matlång, Lungsund (S) 1689

Matsbo [H], Norrbärke (W) 1644-

Melderstein, Råneå (BD) 1738

Midskog [M], Rudskoga (S) 1659

Mjölby [K], Mjölby (E) 1721

Mo [M], Mo (Y) 1700

Mobro, Barnarp (F) 1610-

Mokärrshyttan = Sundsjöhyttan, Nordmark (S) 165(1)-

Molkom, Nyed (S) 1629

Molnebo, Västerlövsta (U) 1791

Molstaberg, Vårdinge (AB) 1686

Mora, Dunker (D) 1633-

Moren, Söderbärke (W) 1639-

Moren, Västanfors (U) 1721

Morgården, Norrbärke (W) 1616-

Morpan, Råby-Rönö (D) 1640

Moskoga, Ramsberg (T) 1652

Mosshyttan, Järnboås T? 1652

Mosshyttan, Tysslinge (T) 162(2)-

Motala [K], Motala o Brunneby (E) 1652

Movik [M], Bjuråker (X) 1794

Moälv Nordmarkshyttan o Fogdhyttan, Nordmark/Färne-

   bo (S) 1746

Mullhyttan, Kvistbro (T) 1642-

Mulån, Kvistbro (T) 1645-

Munkbo [H], Norrbärke (W)

Munkfors, Nysund (T) 1666-

Munkfors, Ransäter (S) 1670

Munkhyttan, Linde (T) 1643-

Myckelby, Husby

Månghyttan, Nyed (S) 1642

Månsarp [H], [K], Månsarp (F) 1686

Mårshyttan, Linde (T) 1682

Mälingshyttan, Norberg (U) 1642-

Männärs [M], Nykyrka (SF) 1741

Mögsjöhyttan, Färnebo (S) 1638

Mölntorp, Säby (U) 1636

Mölmbacka, Nedre Ullerud (S) 1711

Mörttjärnshyttan, Färnebo (S) 1638-

Nedre Lanfors, Bjurtjärn (S) 1687-

Nianfors, Njutånger (X) 1794-

Nickebo, Karbenning (U) 1689

Niklasdam [M], Varnum (S) 1666-

Nissafors, Kålleryd/Öreryd (F) m fl 1725

Nisshyttan [M], Säter lf (W) 1659

Nolby, Brunskog (S) 1740

Nolby, Västerfärnebo (U) 161(7)-

Nolbäckabo [H], Husby 1636-

Nor, Nora lf (T) 1652

Norafors, Sättna (Y) 1795-

Norbo, Silvberg (W) 1595-

Nordansjö [M], Norberg (U) 1641-

Nordmarkshyttan, Nordmark (S) 1647-

Nordsjö, se Reinholdsdamm

Noren [K], Hidinge (T) 1649

Norn, Hedemora (W) 1637

N Hammaren, se Täkthammaren

N Åreberg, Kyrkefalla (R) 1726-

Norberg = Backberg, Ovansjö (X) 1737

Norrby, Fellingsbro (T) 1651-

Norrgovik [H], Grangärde (W) 1652

Norrhammar, se Taberg

Norrhyttan [M], Grangärde (W) 1642-

Norrhyttan, Hedemora (W) 1643

Norrhörende, Västerfärnebo (U) 160(2)-

Norrköpings kniphammar [K] 1781

Norsebäck, Axberg (T) 1637- f 1737

Norshammar = Svärta, Svärta (D) 1646-

Norshyttan, Silvberg (W)

Norså, Grangärde (W) 1634-

Norum, Nyed (S) 1687

Nyberg [H], Linde (T) 1652

Nyfors, Malingsbo (W)

Nyhammar, Dunker (D) 1644-

Nyhammar, Grangärde (W) 1651-

Nyhammar, Hed (U) 1636

Nyhammar, Ramsberg (T) 1681

Nyhyttan, Färnebo (S) 1640

Nyhyttan, Hedemora (W) 1632

Nyhyttan, Hidinge (T) 1642-

Nyhyttan [M], Järnboås (T) 1652

Nyhyttan, Karbenning (U) 1631-

Nyhyttan [M], Norberg (U) 1765

Nyhyttan, se Björsjö

Nyhyttan, Torsåker (X) 1749

Nyhyttan [M], Vånga (E) 1789

Nyklen, Grangärde (W) 1639

Nykroppa, se Kroppa

Nykvarn, S:t Lars (E) 1792

Nykvarn, Turinge (AB) 1590-

Nyköpings hammarsmedja 1602

Näkna = Sten, Kvillinge (E) 1726

Näla, Odensvi (U) 1644-

Närsjöhyttan, Norrbärke (W) 1656-

Näs [K], Brunneby (E) 1749

Näs, Nyed (S) 1642

Näsbo, Kullerstad (E)

Näshulta, Näshulta (D) 1695

Näsräm [H], Rämmen (S) 1651-

Näshulta, se Hedensö

Nävekvarn, Tunaberg (D) 1623

Oleby, Fryksände (S) 1693

Olofsfors [M], Nordmaling (AC) 1762

Olsbenning, Karbenning (U) 1689

Olshyttan

Ombenningshyttan, Västervåla (U)

Onsjöhyttan, Fagersta (U) 1748

Oppbåga, se Uppbåga

Oppsjö, Österfärnebo (X) 1691

Oravais [M], Värå 1770

Orga, Vånga (E) 1542

Orisberg, Storkyro (SF) 1676

Orkebäck, Färnebo (S) 162(8)-

Ormstorp [M], Skällvik (E) 1739

Ornön [M], Österhaninge (AB) 1643

Orrefors, Hälleberga 1726

Orsa, Orsa (W) 1697

Ortala, Väddö 1626

Os, Gällaryd 1668

Oslättfors, Hille (X) 1696-

Osmundhyttan, Torsåker (X) 1720

Osmundsbohyttan, Norrbärke (W) 1652

Ottersta bergsmanshytta, Ovansjö (X) 1768

Palsbo [M], Bondstorp (F) 1725

Paradishyttan, Brattfors (S) 1629-

Pauliström, Karlstorp 1726

Pellebo, Folkärna (W) 1619

Per Larssons, Söderbärke (W) 1631-

Persbohyttan, Grangärde (W) 1639

Persbohyttan, Norberg (U) 1626-

Persby, Mo (P) 1694

Pershyttan, Nora (T) 1652

Petrefors, Jämshög (K) 1732

Pettjärvi, Pyllis (SF) 1698

Plöjningshyttan, Skinnskatteberg (U) 1640-

Pojoby, Bierno (SF) 1689

Prästby, Skinnskatteberg (U) 1634-

Prästebo, Odensvi (U) 162(2)-

Prästetorp, Skinnskatteberg (U) 1634-

Prästhammaren, Gunnilbo (U) 1763

Prästhammaren, Ramsberg (T) 1689

Prästhammaren, Skinnskatteberg (U) 1633

Prästhyttan, Grangärde (W) 1640-

Prästhyttan, Hedemora (W) 1626-

Prästhyttan, Torsåker (X) 1687

Prästhyttan, Västerfärnebo (U) 1760

Pyrris [M], Nykyrka (SF) 1741

Pålsbenning, Garpenberg (W) 1642

Rabbatsbenning, Norberg (U) 1602-

Ramnäs, Ramnäs (U) 159(0)-

Ramsberg, Ramsberg (T) 1689

Ramshyttan, Kil (T) 1635-

Ramshyttan, Ramsberg (T) 1646

Ramsjö, Vittinge (U) 1736

Ransäter, Ransäter (S) 1646

Rebohyttan, Linde (T) 1644-

Reinholdsdamm = Nordsjö, Gunnarskog (S) 1762

Reinholdsfors, Kyrkefalla (R) 1744

Reinholdsfors, Brunskog (S) 1761

Renstorp [M], Månsarp (F) 1672

Resta, Ramsberg (T) 1652

Resta, Vånga (E) 1652

Ribbohyttan, Kvistbro (T) 1702

Ringshyttan, Nora (T) 1620-

Rinnefors, Brunskog annex Boda (S) 1695

Rishyttan, Silvberg (W) 1590

Robertsfors [M], Bygdeå (AC) 1758-

Rockhammar, Fellingsbro (T) 1650

Rosenberg, Fors (D) 1763

Rosenberg, Huddunge 1713

Rosendal [H], Norberg (U) 1659

Rossberga, By (W) 1689

Rosse, By (W) 1694

Rosshyttan, Västerfärnebo (U) 1791

Rottnedal, Sunne (S) 1693

Rottnesholm, Sunne (S) 1691

Rudhammaren, Ekeby 1774

Rumhult [M], Hjorted (H) 1690

Rutbo = Borgarhyttan, Garpenberg (W) 1630-

Ry, Göteryd (G) 1730

Rydö [S], Torup (N) 1783

Ryfors, Nykyrka annex t Sandhem (R) 1767

Rådanefors, Ödeborg (P) 1731

Råglanda, Nyed (S) 1684

Rånäs, Fasterna (AB) 1774

Råse, se Fullsta

Råssla [M], Vreta Kloster (E)

Råssla [H], Hällestad (E) 1777

Räll, Ramsberg (T) 1769

Rämshyttan, Rämmen (S) 1761

Rämninge, Hällestad (E) 1635-

Rävmarken [M], Dals-Ed (P) 1756

Rävvåla = Björnhyttan, Grangärde (W) 1654

Röfors, Bodarne (T) 1642

Röfors, Medåker (U) 1652

Rönnäs [M], Lerbäck (T) 1697

Rörshyttan, Husby 1681

Salbo, Ljusnarsberg (T)

Sallerum [M], Vånga blg (E) 1652

Sandelsfors = Teninge, Ore (W) 1762

Sandhyttan Stora, Nora blg (T) 1644-

Sanderyd N Bergmanshammar, Säter (W) 1678

Sandsjöhyttan, Nordmark (S) 1774

Sandvik [S], St Tuna (W) 1747

Saxhyttan/Saxehammar, Söderbärke (W)

Saxhyttan/Saxa Färnebo (S) 1646

Saxhyttan, Grangärde (W) 1652

Saxhyttan, Grythyttan (T) 1406-

Seglingsberg, Ramnäs (U) 1642-

Selet, Nederluleå 1797

Semla, Västanfors/Fagersta (U) 1630-

Sibbo, Karlskoga (T) 1646-

Sigfridshyttehammar, Säter (W) 1640

Siggeboda [H], Linde (T) 1669

Sikfors, Grythyttan/Hällefors o Ljusnarsberg (T) 1631-

Silbojokk [H], Pite lappmark (BD) 1774

Siljansfors, Mora (W) 1738

Silverhyttan, [M], Karlskoga (T) 1685

Sippola, Vekelax (SF) 1691

Sisjö [K], Sundsvall (Y) 1745

Sjundekvill = Storebrohytta, Vimmerby lf (H) 1728

Själsjö [H], Skinnskatteberg (U) 1652

Sjöbacka [K], Ljung (E) 1747

Sjövad, Norrbärke (W) 1621-

Skagersholm = Torpaskoga, Finnerödja (T) 1677

Skahus, Lenhovda (G) 1766

Skallebol [K], Tjällmo (E) 1696

Skarped, Sunne (S) 1694-

Skarphyttan, Kroppa (S) 1638

Skattmansö, Vittinge (U) 1746

Skeboholm, Ununge/Edsbro (AB) 1622-

Skeppsta, Gåsinge (D) 1640

Skillingsfors, Skillingmark (S) 1793

Skilå [H], Skinnskatteberg (U) 1610-

Skinnskatteberg, Skinnskatteberg (U) 1771

Skirsjöhyttan, se Gloppsjön

Skisshyttan, Norrbärke (W) 1611

Skogsby [M], Tenala (SF) 1686-

Skogaholm, Hallsberg o Svennevad (T) 1641

Skogstorp, Husby o Fors (D) 1627

Skommarbo, Skinnskatteberg (U) 1629-

Skommarhyttan, Torsåker (X) 1652-

Skrikarhyttan, Nora (T) 1652

Skrikebohyttan, Norberg (U) 1702

Skräddarbohyttan, Skinnskatteberg (U) 161(5)-

Skyllberg, Lerbäck (T) 1646-

Skymhyttan, Nora lf (T) 1652

Skålen = Lesjöhyttan, Grythyttan/Hällefors (T) 1646

Skåltjärn, Färnebo (S) 1639

Skårsjö [M], Tryserum (E) 1764

Skärblacka, Kullerstad (E) 1648

Skärgöl

Skärhyttan, Nora (T) 1652

Skärhyttan, Grythyttan (T) 1631

Skärvik [M], Skinnskatteberg (U) 1634-

Skönnarbo, Hällestad (E) 1705

Slabberhyttan, se Jönshyttan

Sliparebo [H], Hällestad (E) 1666

Starbo, Norrbärke (W) 1604

Släte [M], Lerbäck (T) 1647-

Slättäng [M], Järbo (P) 1640-

Slöttefors [S] [K], Ransäter (S) 1761

Smedstorp, L Malma (D) 1669-

Smidshyttan, Grythyttan (T) 1639-

Smälla [M], St Tuna (W) 1627-

Snarkil [K], Sillerud (S) 1721

Snavlunda, Snavlunda (T) 1639

Snilleröd, Skåne 1660-62

Snuggan [H], Linde (T) 1673-

Snytsbo, Karbenning (U) 163(1)-

Snöbergshyttan, Nora (T) 1673

Snöå, Norrbärke (W) 1601-

Sofielund [K] [S], Svinstad (E) 1757-

Sofieström [M], Jukkasjärvi (BD) 1772

Sollefteå, Sollefteå (Y) 1705

Sonstorp, Hällestad (E) 1580-

Spikhammaren, Valby 1674

Spjutbäcken, Varnum (S) 1759

Spjutsbo bäckhytta, Norrbärke (W) 1618-

Sporrbacka, se Spårbacka

Spånga, V Vingåker (D) 1638

Spårbacka (Sporrbacka) = Toverum, Locknevi (H) 1735

Stabäck, Västervåla (U) 1689

Stadra, se Finnån

Stavsjö, Kila (D) 1666

Sten, se Näkna

Stenfors, Tingsås (G)

Stensbo, Dannemora (C) 1585-

Steneryd [M], Forserum (F) 1728

Stenhyttan, St Tuna (W) 1664

Stenhyttan, Torsåker (X) 1656

Stensta, Fellingsbro (T) 1671

Stimmerbohyttan, Norrbärke (W)

Stjälpshytta, Nordmark (S) 1662

Stjärnfors, Ljusnarsberg (T) 1766

Stjärnsund, Askersund lf (T) 1725

Stjärnsund, Husby 1700

St Tokarp [K], Hakarp (F) 1707

Storboda, Fellingsbro (T) 1641

Storbrohytta, Färnebo (S) 161(1)

Storebrohytta, se Sjundekvill

Storfors, Kroppa (S) 1761

Ström, Harmånger o Hassela (X) 1672

Ström, Hällestad (E) -1690

Strömbacka, Bjuråker (X) 1760

Strömfors, Dals-Ed (P)

Strömfors, Pyttis (SF) 1760

Strömsberg, se Dorkarby

Strömsdal = Juckais, Kuopio (SF) 1746

Strömsdal, Säfsnäs (W) 1721

Strömshov, Fänneslunda (P) 1781

Strömstorphyttan, Karlskoga (T) 1665-

Strömsund [M], Råneå (BD) 1790

Stumsbohyttan, Film (C) 1585-165(2)

Stålboga, Dunker (D) 1641-

Stångebro = Gamla Stång [K], S:t Lars (E) 1769

Ställberg, Skinnskatteberg (U) 1604-

Ställdalen, Ljusnarsberg (T) 1798

Stömne, Stavnäs (S) 1693-

Stöpafors, Fryksdal (S) 1746

Stöpsjöhyttan, Färnebo (S) 1640

Sulå, Sättna/Indal (Y) 1795

Sundbohyttan, Västanfors (U)

Sundbohyttan, Fellingsbro (T)

Sundborn [H], Sundborn (W) 1793

Sundshyttan, Grythyttan (T) 1775

Sundshyttan, Husby 1681

Sundsjöhyttan, se Mokärrshyttan

Sunnanfors, Skinnskatteberg (U) 1622-

Sunnansjö, Grangärde (W) 1627

Sunnanäs, Skog 1684

Surahammar, Sura (U) 1727

Svalderks/Svaldre, Lerbäck (T) 1627-

Svaneholm, By/Svanskog (S) 1694

Svanstein, Övertorneå (BD) 1758

Svanå, Haraker (U) 1655

Svartebo, Hällestad (E) 1652

Svarthyttan [M], Lerbäck (T) 1646

Svarthyttan, Norrbärke (W) 164(0)-

Svartnäs, Svärdsjö (W) 1735

Svartsång, Kroppa (S) 1624-

Svartå, Brattfors (S) 1687

Svartå, Karis (SF) 1639

Svartå, Kvistbro (T) 1658-

Svartå älv, Grythyttan (T) 1648-

Svensboda Hovmanstorp [M], Viker (T) 1641

Svenshult [M], Habo (R) 1798

Svenshyttan, Hidinge (T) 1676

Svenstorp, Ölme (S) 1637-

Sverkesta, Fellingsbro (T) 164(2)-

Svärdshammaren, Vårdinge (AB) 1764

Svärta = Norshammar [M], Svärta (D) 1646-

Sång [M], Hällefors (T) 1641-

Sång, N Råda (S) 1675

Säby, Frustuna (D) 1793

Sälboda, Gunnarskog (S) 1774

Särsta, Torsåker (X) 1685

Sätra, Hällestad (E) 1644

Sätra, Risinge (E) 1683

Sätra = Fredriksfors, Undenäs (R) 1792

Sävsjöström, Lenhovda (G) 1730-

Söderbo nedre hytta, Söderbärke (W) 1629

Söderbyhyttan, Västervåla (U) 1681-

Söderfors, Söderfors (C) 1676-

Söderhammaren, Månsarp (F) -1672

Söderhörende, se Vallsjö

Sölje, Stavnäs (S) 1798-

Sörfors [M], Attmar (Y) 1790

Sörgovik [H, M], Grangärde (W) 1626

Sörhörende, Västerfärnebo (U) 1639-

Sörål, Västerfärnebo (U) 163(3)-

Taberg = Norrhammar, Månsarp o Byarum (F) 1610

Taxinge [M], Taxinge (AB) 1643

Tegneby, Tegneby (O) 1640-

Teninge, se Sandelsfors

Tibble [M], Lunda (D) 1640-

Tibble [M], Godegård (E) 1679

Tickhyttan [K], Tjällmo (E)

Timanshyttan, Nora (T) 1652

Tingstorp, Ervalla (T)

Tinkarup, Helsingborg (M) 1663

Tjurshult se Eckersholm

Tjällfors [M], Nederkalix (BD) 1794

Tjärnäs, Torsåker (X) 1656

Tobo [M], Tegelsmora (C) 1676

Tolvsbo, Söderbärke (W) 1600

Tolvfors, Valbo (X) 1644

Tolsbohyttan, Tysslinge (T) 1655

Torbergsbo bäckhytta, Norrbärke (W) -1727

Torne, V Torsås (G) 1787

Torneå [M], Övertorneå o Jukkasjärvi (BD) 1772

Torp, Torp 1797

Torpa [M], Mölltorp (R) 1725

Torpskoga, se Skagersholm

Torphyttan [M], Linde (T) 1652

Torphyttan, se Snuggan

Torrskog, Västerlanda (P) 1793

Torsby, Fryksände (S) 1693

Torsby, Värmdö (AB) 1734

Torshälla, se Holm

Torskebäck, Filipstad blg (S) 1632

Toskepshyttan, Vånga blg (E) 1652

Totarp [K], (F) 1779

Tovehult, Gladhammar (H) 1698

Toverum, se Spårbacka

Traneberg [M], Ekshärad (S) 1793

Trehörningen [M], Lerbäck (T) 1670

Trolshovda [M], Tenala (SF) 1689

Trossvattnets hytta, Grythyttan (T) 1672

Trunkarsbo = Hingnors hytta, Söderbärke (W) 1622-

Trummelsberg, Västervåla (U) 1689

Trångfors, Kolbäck (U) 1628-

Tunafors, se Eskilstuna

Tungsjö [M], Ore (W) 1726

Turbo, Hedemora (W) 1629

Tutemo [M], N Råda (S) 1640

Tutemo, Sunnemo (S) 1674

Tvärås hytta, Nora (T) 1663

Tvärås, Karlskoga (T) 1687

Tyfors, Säfsnäs (W) 1790

Tyftingemar [M], Gladhammar (H) 1695

Tykö [M], Bierno (SF) 1686

Tyresjö, Österhaninge (AB) 1636

Tyrsnäs hytta, Torsåker (X) 1724

Tyrstorp [K], Godegård (E) 1649-

Tyskbo, By (W) 1603-

Tyskeper, se Kyllinge

Täckhärads hytta, Norberg (U)

Täkthammaren = N Hammaren, Malma fjärding 1624-

Täpphyttan, Norrbärke (W) -1704

Törne o Husaby 1761

Törnefors, Tving (K) 1742

Uddeholm, N Råda (S) 1662-

Uggelbo, Torsåker (X) 1737

Ugglefors, Skinnskatteberg (U) 1654-

Ulfsbohyttan, Norberg (U)

Ulfsbohyttan [M], St Tuna (W) 1625

Ullaberg [M], Kila (D) 1777

Ulevik [H], Hallsberg (T) 1639-

Ullevi = Dalbo, Kil (T) 1652-

Ullfors, Tierp (C) 1630

Ullnäshyttan o Varnäs, Grythyttan (T) 1633-

Ulriksberg [M], Säfsnäs (W) 1735

Uppbåga = Oppbåga, Fellingsbro (T) 1641

Upperud, Skållerud (P) 1674-

Uppsjö, Österfärnebo (X) 1670-

Uppsala [K], Ed 1671

Urfors, Ovansjö (X) 1758

Urväls 1696

Uskebohyttan, Linde (T) 159(2)-

Utansjö, Högsjö (Y) 1738

Uttersberg, Skinnskatteberg (U) 159(0)-

Vad [H], Söderbärke (W) 1628-

Valbo [M], Valbo (X) 1672-

Valbricka, Hed o Bro (U) 1628-

Valkie [K] under Berga Säteri, (D) 1711

Vall = Hosjö [M], Torsåker (X) 1687

Valla [M], By (W) 165(1)-

Vallsjö = Söderhörende, Karbenning (U) 1766

Valstorpa [H], Hällestad (E) 1653

Valåsen, Karlskoga (T) 163(5)-

Vanebo [H], Norrbärke (W) 1604-

Vappelän [M], Njurunda (Y) 1679

Vasara [M], 1793

Vassgårda, Varnum (S) 1658-

Vasslan [H, M], Järnboås (T) 1652

Vasslehyttan, Linde (T) 161(0)-

Vatebo, By (W) 1612

Vattholma, Lena (C) 1638

Vedevåg, Linde (T) 1638

Vekhyttan, Kvistbro (T) 1670

Wellamsund [M], Värmdö (AB) 1684-

Vellnor, se Åsby

Vesslanda, Tierp (C) 1612-

Vest- stavades dessa i Harmens,

stavningen moderniserad:

Västanberg, Folkärna (W) 1613-

Västanfors, Norberg (U) 1651

Västansjö, Grangärde (W) 1643-

Västansjö hytta, Norrbärke (W) 1727

Västansjö hytta, Folkärna (W) se Åsgarn

Västanå,Viksjö (Y) 1778

Västerby(kil), Färnebo (S) 161(7)-

Västerby [M], Hammar (T) 1663-

Västerby [H], Söderbärke (W) 1625-

Västerdjupdal, Nora (T) 1689

Västerdjupkärrshyttan, Norberg (U) 1689

Västergård, Skinnskatteberg (U) 1689

Västerhästbo Bergsmans hammare, Torsåker (X) 1689-

Västervik [M], St Tuna (W) 1638

Västgötahyttan,?, 1652

Västland, Västland (C) 1676

Vi Bergsmanshammare, Torsåker (X) 1765

Vibberbo [M], Söderbärke (W) 1652-

Viby [K], Harbo (U) 1735

Vibygge, Torsåker (X) 1737

Vifors, Hamrånge (X) 1694

Viggelsboda [M], Valö (C) 1641

Vikhammaren, Husby 1737

Vik [M], Söderbärke (W) 1639-

Vikershyttan [M], Nora (T) 1679

Vikhyttan, Garpenberg (W)

Vikmanshyttan, Hedemora (W) 160(6)-

Viksjö, Hamrånge (X) 1676

Vilkehyttan [K], Tjällmo (E)

Villings, Hidinge (T) 1646

Villingsberg, Knista (T) 1770

Vintsebo se Morgården

Vira, Kulla 1761

Virbo [K], Misterhult (H) 1693

Virtsbo, Ramnäs (U) 1620-

Virå, Kila/Björkvik (D) 1638

Vishulta [K], Godegård (E) 1691-

Visnum, Visnum (S) 1690

Vissboda, Lerbäck (T) 1762-

Vistinge [K], Risinge (E) 1715

Vitlanda, Tösse/Frösberg (P) 1691

Voxna, Voxna (X) 1726

Vrethammaren, Ramsberg T?, jfr Marcus Hinders 1795

Vrångnäs [M], ? 1748

Våladals hytta, Västervåla (U) 1659

Vällnora, se Åsby

Värlingsberg [M], Norberg (U) 1643-

Väsbygge, Hille (X) 1644-

Väst- se Vest-

Ymningshyttan, Tysslinge (T) 1761

Ymrungshyttan, Lekebergslagen ? 1734

Ysunda, Risinge (E) 1640-

Ytterbenning, Garpenberg (W) 1634-

Yxe, Linde (T) 1652

Yxnäs, Värmland/Dalsland ? 1726

Å [H], Lerbäck (T) 1642-

Åboda [H], Hammar (T) 1691

Åboholm, Tiveden ? 1763

Åboholm, se Aspa o Algrena

Åbro [M], Ockelbo (X) 1678-

Åby, Fellingsbro (T) 1642

Åker, Åker (D) 1639

Åkerby, Lövsta (C) 1638

Ålbenning, Färnebo (S) 162(7)-

Ålberga, Kila (D) 1640-

Ålhult, Nykyrka (G) 1643-

Ålhult, S Vi 1757

Ålsbo/Ulfsbo [H], Söderbärke (W) 1639-

Ålhultshyttan, Valbo (X) 1640-

Ålsvärta, Färnebo (S) 1629-

Åmekvarn, Hammar (T) 1689

Åminnefors, Lungsund (S) 1642-

Åmot, Ockelbo (X) 1709-

Åmål, Åmål (P) 1663-

Årberg, Kyrkefalla (R) 1762-1849

Årenbo [H], Norberg (U) -1697

Åryd, Hemmesjö (G) 164(9)-

Årås, S Råda (R) 1685-

Åshyttan, Nora (T) 1652

Åsahulugård [K], Sandseryd (F) 1709

Åsbro [H], Hällestad (E) 1652

Åsby = Vellnor, Knutby (C) 1681-

Åsbygge, Valbo (X)

Åsebro [M], Hällestad (E) -1737

Åsen/Åttersta, Ovansjö (X) 1687

Åsgarn, Folkärna (W)

Åsjöhyttan [H], Karlskoga (T) 1638-

Åskag [H], Kroppa (S) 164(1)-

Åvestbo [M], U-län? 1794

Åvike, Hässjö 1686-

Älgsjöbo [H], Söderbärke (W) 1544-

Älgå, Älgå (S) 1695

Ällholm, Arboga (U) 1692

Älthammar, Söderby (AB) 1624-

Älvbron, Varnum (S) 1656-

Älvhyttan, Viker (T) 1652

Älvkarleby, Älvkarleby (C) 1659-

Älvkarleö, Älvkarleby (C) 1796

Älvsbacka, Nyed (S) 1642-

Älvstorp, Nora (T) -1652

Ängelsberg/Änglikebenning, Västervåla (U) 1663

Ärfhyttan, Nora (T) 1652

Äsperud [M], Lerbäck (T) 161(6)-

Ässböle [M], Hallsberg (T) 1695

Ögärdebo hytta, Norberg blg (U) 1646

Ölby, Fryksände (S) 1693

Öllösa [M], Gryt (D) 163(4)-

Ölmfors hytta, Karlskoga blg (T) 1669-

Ölsboda, Nysund (T) 1660

Ömningshyttan, Kil (T) 1639-

Önshyttan, Filipstad blg (S) 1621-

Örbäck, Norberg (U) 1689

Öremo, S Sandsjö (G) 1742-

Örlingshyttan, Filipstad blg (S) 1692-

Öschebyhyttan, Nora blg (T) 1652

Öskevikshyttan, Nora (T) 1652

Östanbro, Söderhamn (X) 1693

Östanfors, Hed (U) 1618-

Österbo [M], 1762

Österby, Film (C) 1565-

Österby [M], Hällestad (E) 1714

Österbår, Lindesås blg 1647

Österhammar, Fellingsbro (T) 1718

Österlövsta, Österlövsta (C) 1606-

Östermyra, Ilmola (SF) 1798

Öster Strinne, Bjärtrå (Y) 1794

Östra Boar 1766

Överbo [M], Skuttunge (C) 1732

Överum, Lofta (H) 1655

Övre Bada se Bada

Öxnäs, Högsäter (P) 1765