Language button

in english

BT Login

Logga in Registrera

Logga in på ditt konto

Användarnamn
Lösenord
Användarnamn *
Lösenord *
Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

Skapa konto

Fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.
För- och efternamn *
Användarnamn *
Lösenord *
Bekräfta lösenord *
E-post *
Bekräfta e-post *

Stöd Rötters Vänner

bli rv front

Google sökruta head

Svenskt släktregister

Detta register innehåller släkter som har publicerats i verk som finns på de flesta bibliotek i Sverige. Grundambition är att få med alla släkter som finns med i genealogiska standardverk, dvs kalendrar och tidskrifter. Däremot är inte släktböcker som enbart behandlar en släkt medtagna.

Efter varje namn i registret står den tidigaste nämnda orten följd av länsbokstav. Därefter kommer referenser till olika verk - se listan på förkortningar nedan. Risken för felaktigheter är naturligtvis inte noll. Kontakta mig om du hittar något fel. Har du ytterligare släkter, som står med i någon kalender, så når du mig på plinder@ibm.net.

Förkortningar

AN = Anrep, Svensk slägtkalender 1-3,
   1872-1875
NG = Nyberg, Gotländsk släktbok, 1938
ANS = Ahlström, Norrländska släkter, 1890 PHT = Personhistorisk Tidskrift (periodical)
GG = Swartz, Genealogica Gothica, 1930-32 ShF = Släkthistoriskt Forum (tidskrift/periodical)
HG = Hallgren, Gotländska slägter SoH = Släkt och Hävd (tidskrift/periodical)
KG = Kinberg, Gotländska släkter SSK = Svenska släktkalendern
LE = Leijonhufvud, Ny svensk släktbok,
   1906
ÖÄ = Örnberg, Svenska Ättartal 1-14, 1885-1908
Laddar...
Namn Ort & län Referens
Abelin (Asarum/K) ÖÄ4/10 SSK 1913/15-16/19/36/50/63/76
Abenius
Abrahamsson (Söderbärke/W) ÖÄ11
Abramson SSK 1914/18/30/50/78
Adelgren (Vimmerby/H) ÖÄ5
Adelsohn (Karlstad/S) SSK 1982
Adlers (Linköping/E) ÖÄ5
Adlerz SSK 1913/17/30
Adolph (Stockholm) ÖÄ11
Adrian (Stockholm) SSK 1914/18/30/65
Afzelius (Broddetorp/R) AN1; ÖÄ 7; SSK 1912-16/18/27/38/43/50/76
Agrell (Flo/xxx) SSK 1917
Agrell (Västergötland) SSK 1917/30
Agrell (Örebro/T) SSK 1967/89
Ahlander (Barkeryd/F) ÖÄ9
Ahlberg (Esarp/M) SSK 1920-21/43
Ahlberg (Kalmar/H) ÖÄ2
Ahlberg (Västergötland) SSK 1917/30
Ahlbom (Nora/T) ÖÄ8
Ahlborn SSK 1918/30
Ahlgren (Alseda/F) SSK 1963/65/76
Ahlmann (Sönderborg/DK) SSK 1918/36/43/63
Ahlmark (Filipstad/S) SSK 1963/74
Ahlsell SSK 1912-14/18/30/38
Ahlström (Lindesberg/T) ÖÄ10
Ahnfelt SSK PHT 1905; 1974
Ahnfelt ÖÄ2???
Ahnström (Trehörna/E) SSK 1914/18/27
Alexandersson (Visby/I) HG 1;KG;ÖÄ12; SSK 1913/14/15-16/19/36/43/50/78
Alfort (Torpa/E) SSK 1995
Alfvegren (Alva) SSK 1950
Alin (Lenhovda/G) ÖÄ4
Allmacher (Stockholm) ÖÄ9
Alm (Örebro/T) SSK 1927/43
Almark (Vrigstad/F) ÖÄ3
Almgren (Levene/R) ÖÄ3
Almgren (Närke) SSK 1912/13/15-16/19/36
Almkvist ÖÄ7
Almlöf (Fogelås/R) ÖÄ8
Almlöf (Stockholm) ÖÄ3
Almquist (Almunge/C) ÖÄ2/5; SSK 1912-50/62/78
Almqvist (Ölmstad/F) ÖÄ2/7; SSK 1912/13/17/27/36/43/62/74/84
Almqvist ÖÄ7
Almstedt (Almby/T) ÖÄ5
Almström (Örebro/T) SSK 1912/13/14/18/20-21/38/50/65
Almén (Almundsryd/G) ÖÄ4
Almén (Göteborg) ÖÄ8
Almén SSK 1912/13/15-16/19/36
Alnoor (Stockholm) ÖÄ9
Alrutz SSK 1912-14/18/30
Alten Eck (Stockholm) ÖÄ9
Ambjörnsson (Stockholm) ÖÄ11
Ambrosius (Stockholm) ÖÄ3
Ameln SSK 1950
Ameén (Kalmar/H) ÖÄ2; SSK 1912-14/17/27/38/65/80
Aminoff ÖÄ9
Amnéus (Amnehärad/R) ÖÄ2; SSK 1915/19/38/84
Amundson (Uddevalla/O) SSK 1936
Andersch (Särö/N) SSK 1989
Andersen (Stockholm) ÖÄ11
Anderson (Blekingesl) SSK 1920-21
Anderson (Karlstad) ÖÄ12
Andersson Meijerhjelm
Andersson (Karlstad/S) SSK 1913/17
Andersson (Mjölby/E) SSK 1982/89
Andersson (Odensvi/xxx) SSK 1980
Andersson (Svenarum/F) ÖÄ4
Andersson (Umteland/W) ÖÄ12
Andersson  se Quarn
Andreen (Byarum/F) SSK 1962/74/92
Andrén (Idala/N) ÖÄ4
Anjou (Uppsala/C) ÖÄ4:317
Annell (Årsunda/X) ÖÄ6; SSK 1963
Annerstedt (Annerstad/G) ÖÄ6; SSK 1917/27
Apelqvist (Fröjered/R) ÖÄ3
Apiarie (Stockholm) ÖÄ10
Appelberg (Varberg/N) ÖÄ7; SSK 1914/18/30/76
Appellöf SSK 1917
Appeltofft SSK 1918/36/67/92
Appeltoft (Halmstad/N) ÖÄ1/5
Arbman (Arboga/U) SSK 1914/18/27/43/78
Arbman (Arbrå/X) ÖÄ2
Arborelius SSK 1914/18/30
Arenander (Arnö/C) SSK 1980
Arenander/se även Engstedt
Arenius ÖÄ7
Areschog (Simrishamn/L) ÖÄ10
Areskog ÖÄ10
Aresschoug ÖÄ10
Arfvisson (Marstrand/O) ÖÄ8
Arfwedson (Stockholm) ÖÄ2
Arfwedson (Stockholm) ÖÄ6;LE; SSK 1912-16/19/36/43/50/62/76
Arhusiander SSK 1912/13/15-16/19/38
Arnander se Arenander
Arnberg (Axberg/T) ÖÄ3 SSK 1943
Arnberger (Kumla/T) SSK 1967/78/95
Arnell (Själevad/AC) SSK 1915-16/27
Arnholm
Arosenius (Rångedala/P) AN 2 SSK 1917/27/43
Arosin/se Martin
Arpi SSK 1920-21/38
Arrhenius (Målilla/H) ÖÄ4; SSK 1913/14/18/36/50/62/74
Arrhén (Linköping/E) ÖÄ4
Arrhén SSK 1950
Arsenius (Husie/M) ÖÄ2
Arvedson (S:t Lars/E) SSK 1913/15-16/19/38/65
Arvidsson (Nyköping/D) ÖÄ8
Arwidsson (Finland) ÖÄ6
Aschan (Hägersta/E) ÖÄ2/6 SSK 1912-13/15/19/38/50/63/89
Aschan/se även D:son Aschan
Asker (Skåne) SSK 1913/14/18/30
Asker (Ullånger/Y) SSK 1913-14/18/30/36/65/89
Asklund (Aska, Slaka/E) SSK 1915-16/19/43
Aspegrén SSK 1938
Aspelin (Ystad/M) ÖÄ8
Aspelin SSK 1918/30/38/50
Aspling (Skeda/E) ÖÄ5
Asplund (Torsåker/Y) SSK 1915/19/43/67/84
Atmer (Stockholm) ÖÄ2 SSK 1962/82
Atterbom SSK 1918/30
Aulin (Kristianstad/L) ÖÄ5; SSK 1927
Aulin (Strängnäs/D) ÖÄ6
Aurelius (Örtomta/E) ÖÄ5; SSK 1914/18/30/38/76
Aurell (Högstena/R) SSK 1980
Aurell (Mariestad/R) ÖÄ8; SSK 1917/27/38/80
Aurivillius (Örbyhus/C) AN1; SSK 1913/17/27
Ausås Ågårdsläkten (Ausås/L) ÖÄ10
Axell  (Bjälbo/E) SSK 1927
Baad (Baad-Heimer) SSK 1918/19/20-21/38
Bachman (Uddevallasl) SSK 1920-21/38/50
Baeckström (Karlskrona/K) ÖÄ1/3
Bager (Malmö/M) ÖÄ6; SSK 1914/18/30/50/89
Bager (Ystad/M) ÖÄ10
Bagge (Erska/P) ÖÄ3 SSK 1913/14/18/36/50/84
Bagge (Marstrand/O) ÖÄ3; SSK 1912-14/18/36/50/80
Baillet (Stockholm) ÖÄ11
Balck (Tannefors/E) ÖÄ3
Barchaeus ÖÄ7
Barchaeus ÖÄ7
Barclay (Skottland) SSK 1967
Barfoth (Årstad/N) ÖÄ6
Barkman (Carlson Barkman) (Eskilstuna/D) SSK 1913/17/27/62
Barkman (Jönköping/F) SSK 1930
Barthelson (Tibble/C) ÖÄ2
Barthelson SSK 1915-16/19/36
Baude (Ununge/B) SSK 1982
Bauer (Ystad/M) SSK 1965
Beckman (Bäck/xxxNä) ÖÄ3/5; SSK 1912/13/15-16/18/27/36/62
Beckman (Göteborg) SSK 1920-21/36/62
Beckman (Skövde/R) ÖÄ5
Beckman (Sollefteå/Y) ÖÄ11
Beckmarck (Kalmar/H) ÖÄ11
Bedoire (Stockholm) ÖÄ9
Beerman (Filipstad/S) ÖÄ5
Beetz von Beetzen SSK 1918
Behm (Falun/W) SSK 1913/14/18/27/38
Behm (Falun/W) ÖÄ2
Beijer (Beyer) SSK 1917/20-21/38
Beijer (Malmö) ÖÄ8
Beijer/se även Beyer
Bellander (Västmanland) SSK 1919/43
Bellman (Stockholm) ÖÄ9
Benckert SSK 1912- 16/19/38
Bendelin (Östergarn) SSK 1967
Bendz (Hammarlöv/M) SSK 1943/63/74
Bendz (Lilla Edet/P) SSK 1963/74
Benedicks SSK 1912/13/17/20-21/36
Bengtson (Ask/E) ÖÄ6
Bengtson SSK 1963
Beraud (Stockholm) ÖÄ9
Berencreutz ÖÄ1
Berendt/se Boivie
Berg (Askersund/T) ÖÄ4; SSK 1912/13/17/27/43
Berg (Dalskog/P) SSK 1974
Berg (Näässl, Veberöd/M) SSK 1912/13/15-16/19/43/63 Berg se även Bergh
Berg (Skallsjö/P) ÖÄ5
Berg (Åhus/L) ÖÄ12
Berg (Fellingsbro/T) SSK 1913/15-16/19/43
Berg (Frändefors/P) SSK 1989
Berg (Kalmar/H) SSK 1912/13/15-16/19/43/65
Berg (Kalmar/H) ÖÄ3
Berg (Katarina/A) ÖÄ11
Berg (Kölaboda/G) ÖÄ4
Berg (Lund/M) SSK 1919/43
Berg (Misterhult/H) SSK 1962
Bergdahl (Ask/E) ÖÄ6
Bergelin (Karlshamn/K) SSK 1918/30/74
Bergelin (Karlskrona/K) SSK 1974/95
Bergelmer (Vislanda/G) ÖÄ1
Bergelmer SSK 1912/13/15-16/19/38
Bergendahl (Västgötasl) SSK 1917/30/36
Bergendal SSK 1936
Bergenström (Ljusnaberg/T) GG SSK 1936/65/82
Berger (Dalslandssl) SSK 1918/30
Berger (Karlskoga/T) ÖÄ1/5; SSK 1912-16/27/74
Berggraf (Gävle/X) ÖÄ8
Berggren (Håby/O) ÖÄ4; SSK 1917/30/84
Bergh (Malmö/M) SSK 1927/43
Bergh (Stockholm) ÖÄ1/6
Bergh (Stockholm) ÖÄ6; SSK 1912-14/18/30/43
Bergh (Ölmstad/F) SSK 1918/30/43
Berghmark/se Bergmark
Berglund (Mosseberg, Sandhem/R) SSK 1943
Berglöf (Bergsjö/X) SSK 1912/13/17/27/43/65
Bergman I (Stockholm) SSK 1913/17/20-21
Bergman II (Stockholm) SSK 1962
Bergman (Ask/E) ÖÄ8
Bergman (Bjersgard) SSK 1963
Bergman (Höja/L) SSK 1917/27/43
Bergman (Margreteholm/R) SSK 1917/20-21/36/62/63/89
Bergman (Nederkalix/BD) ÖÄ2; SSK 1913/17/27/43/50/78
Bergman (Stockholm) ÖÄ11
Bergman (Vimmerby/H) SSK 1915-16/27/43
Bergmanson (Tun/R) ÖÄ8
Bergmark (Berghmark/Owen-Bergmark) SSK 1936
Bergs (Stockholm) ÖÄ11
Bergschöld SSK 1992
Bergstedt (Stora Mellösa/T) SSK 1927
Bergsten (Bygdeå/AC) ÖÄ6; SSK 1930
Bergstrand (Lerdala/R) SSK 1938
Bergstrand (Sala/U) ÖÄ1/4
Bergström (Lidingö/B) ÖÄ1
Bergström (Marstrand/O) ÖÄ2
Bergström (Orkesta) SSK 1938
Bergström (Sala) SSK 1912/13/14/18/30/38
Bergström (Sala/U) ÖÄ4
Bergström (Skee) SSK 1978
Bergström (Stockholm) SSK 1912/13/14/18/38
Bergström (Söderbärke) SSK 1919
Bergström (Värmland) SSK 1936
Bergwall (Kristinehamn/S) ÖÄ5:471
Berleman (Stockholm) ÖÄ11
Berlin (Kristianstad/L) ÖÄ1/6
Berlin (Malmö/M) SSK 1914/18/30/76
Berlin (Norrlandssl) SSK 1912/13/14/18/30
Berling (Skånegrenen) SSK 1914/18/30
Berndes (Stockholm) ÖÄ10
Berndes SSK 1912/13/15-16/19/38
Bernhardt (Stockholm) ÖÄ3
Bernhardt SSK 1912/13/15-16/19/38/62
Bernström (Tingsås/G) SSK 1912-21/43/62/82/95
Beronius (Västergötland) SSK 1913/17/30
Berselius/se Berzelius
Bersselius/se Berzelius
Berthelson (Ljusnarsberg) SSK 1962
Berwald SSK 1917/30/50/62
Berzelius (Berselius och Bersselius) SSK 1915-16/19
Berzelius (Motala/E) ÖÄ5/10
Beselin SSK 1914/18/38
Beskow (Norrköping/E) ÖÄ1/4; SSK 1912-19/27/30/36/43/50/62/76/95
Betke (Stockholm) ÖÄ11
Betzholz/se Hector
Bexelius (Nederkalix/BD) ÖÄ12; SSK 1913/17/20-21/38/50/62/74/92
Bexell (Bäckseda/F) SSK 1913/17/30/63/80
Beyer (Beijer) (Pommern) SSK 1919/38
Beyer/se även Beijer
Biesért SSK 1917/20-21
Billberg (Billeberga/M) ÖÄ10
Bille (Säbrå/Y) SSK 1913/15-16/19/36/43
Billman (Göteborg) SSK 1927
Billmanson SSK 1913/15-16/19/50
Billmansson (Limsta/U) ÖÄ3:257s
Billow (Örebro/T) ÖÄ9
Billsten (Håckvik/P) SSK 1995
Bissmarck (Kungsbacka/N) ÖÄ10 SSK 1913/17/30
Biörck (Ystad/M) SSK 1978/89
Bjelke ÖÄ5
Bjernekull (Kvidinge/L) SSK 1980/92
Bjuggren (Filipstad/S) ÖÄ2
Bjuggren SSK 1914/18/30/50/62
Bjurling (Björnlunda) SSK 1963
Björck (Göteborg) ÖÄ1/8; SSK 1917/30/84
Björck/se även Biörck
Björkander SSK 1950
Björkegren (Björkö/B) SSK 1995
Björkenheim/se Björkman (Värmland)
Björklund (Askeryd/F) SSK 1913/17/27/43
Björklund (Spelvik/D) ÖÄ8
Björklund SSK 1938
Björkman (Biörkman) (Bärbosl) SSK 1930/84
Björkman (Björkmanson och Hildebrand) (Hille/X) SSK 1918/38/76
Björkman (Bärbo/D) ÖÄ8; SSK 1930/84
Björkman (Gamleby/H) ÖÄ7; SSK 1962/89
Björkman (Marbäck/P) LE; 1913/17/20/27/36/67/82
Björkman (Ny Ed/S) ÖÄ9
Björkman (Näshult/H) ÖÄ2/7
Björkman (Tomta) SSK 1943
Björkman och Björkenheim (Karlstad/S) SSK 1919/38/43/62/74
Björkmanson/se Björkman (Björkmanson och Hildebrand) (Hille)
Björkquist (Björksjönäs, Tåsjö/Z) SSK 1974
Björksten (Ystad/M) ÖÄ2
Björlin (Alster/S) ÖÄ3
Björling SSK 1914/18/30
Björns i Emterud släkt (Ämterud/S) ÖÄ10
Björnström (Björnlunda/D) ÖÄ2; SSK 1912/13/14/18/27/36
Bladin SSK 1938
Blanche (Stockholm) ÖÄ11
Blavier SSK 1938
Blidberg (Surte/P) ÖÄ3
Blidberg (Västergötland) SSK 1919/36
Blidberg (Västra Ed/H) SSK 1965/80
Blix SSK 1915-16/19
Blom (Fittja/C) SSK 1980
Blom (Östhammar/C) SSK 1962/74/92
Blomberg (Nyköping/D) SSK 1984
Blomberg ÖÄ7
Blomquist (Åker) SSK 1950
Blåå ÖÄ7
Blödistel (Stockholm) ÖÄ11
Blûm (Linköping/E) SSK 1915-16/19/30/74
Bodman (Norrköping/E) ÖÄ3
Bodman (Uppsala/C) ÖÄ5
Bodman SSK 1912/13/15-16/18/30
Boheman SSK 1912/13/17/20-21/36/50/62/78
Bohnsack (Svartsjö/B) ÖÄ6
Bohnstedt SSK 1917/30
Boivie SSK 1938
Boklund SSK 1920-21
Bokström (Gotland) SSK 1950
Bolander (Göteborgssl) SSK 1913/14/18/30
Bolin (Sanda på Gotland) SSK 1920-21/36
Bolin (Småland) SSK 1918/30
Bolinder (Alfta) SSK 1913/17/30
Boll (Stockholm) ÖÄ11
Bolling (Norra Solberga/F) SSK 1917/30
Bolling (Österplana/R) SSK 1917/30
Boltenhagen (Stockholm) ÖÄ4/11
Boman SSK 1938
Bonde (Stockholm) ÖÄ11
Bonde ÖÄ6
Boneau (Stockholm) ÖÄ11
Bonnier (Stockholm) ÖÄ5; SSK 1912-15/19/36/50/62/63/67/74/76/80
Borelius (Dingtuna/U) LE SSK 1918/30/82
Borelius SSK 1918/30/82
Borell (Kalmar/H) SSK 1943
Borg (Lund) SSK 1912/13/15-16/19/43
Borg (Lund/M) ÖÄ3
Borg (Vimmerby/H) SoH 1995:267
Borg (Ystad/M) SSK 1927/43
Borg ÖÄ7
Borgman (Trelleborg/M) ÖÄ4
Borgstedt SSK 1918/30
Borgström (Trelleborg) SSK 1912- 16/19/38
Bosaeus (Harbo/U) ÖÄ2 SSK 1912/13/17/27/43
Boström (Piteå/BD) ÖÄ11/12
Boström SSK 1912/13/14/15-16/19/20-21/38/50
Bothén (Bro/O) SSK 1974
Bouck (Stockholm) ÖÄ9
Boudru (Stockholm) ÖÄ9
Boustedt SSK 1914/18/30
Bowallius (Folkärna/W) ÖÄ1/5; SSK 1913/17/30
Boëthius (Sidensjö/Y) ÖÄ4; SSK 1912/13/14/17/19/36/50
Braad (Ronneby/K) ÖÄ5
Braconier (/) SSK 1914/15- 16/27/43
Brag (Yngsta grenen) SSK 1918/38
Brambeck (Tegnaby/G) ÖÄ2
Brandberg (Bransta/T) ÖÄ6
Brandberg (Hudiksvall/X) LE; SSK 1962/74
Brandel (Stockholm) ÖÄ4/9
Brandelius (Frödinge/H) ÖÄ9
Brandelius (Källby/R) ÖÄ8
Brander (Gävle/X) ÖÄ12
Brandt (Greifswald/POM) SSK 1917/30
Branni (Bransta/T) ÖÄ6
Brannius (Bransta/T) ÖÄ6
Branting (Norrköping/E) ÖÄ12
Bratt (Brattfors/S) ÖÄ2/3/7; SSK 1912-19/27/36/43/50/67/78/89
Bratt (Mariestad/R) SSK 1918/36
Bratt (Uddevalla/O) SSK 1917/30
Brattström (Brattfors/S) ÖÄ6
Bredberg (Njurunda/Y) ÖÄ4; SSK 1912/13/15-16/27
Bredenberg (Sundsvall/Y) ÖÄ4
Brehmer SSK 1938
Bretzner (Stockholm) SSK 1913/17/27
Brinck (Skara/R) ÖÄ2
Bring (Landskrona/M) ÖÄ3; SSK 1912- 14/18/30/38/43/76
Brisman SSK 1938
Broander (Broa) SSK 1950
Brock/se Hansson med Prom och Brock (Lilla Harriesl)
Brogren (Horn/E) SSK 1918/30/80
Broling (Örebro/T) ÖÄ5
Broman (Bro/C) ÖÄ2; SSK 1913/17/30
Broms (Vaxholm/B) SSK 1918/20/38/50/80
Broms (Örebro/T) ÖÄ1/5 SSK 1912/13/17/20/38/50/65/84
Broomé (Vånga/L) ÖÄ3
Browaldh (Västerfärnebo) SSK 1963/67
Bruce (Malmö/M) SSK 1963/89
Brun (Mariestad/R) SSK 1995
Brundin (Österunda) SSK 1943
Brunius (Varberg/N) SSK 1963
Brunius (Varberg/N) ÖÄ12
Brunnberg (Hjälsta/C) SSK 1918/30/50/65
Brunnberg (Kulla/C) SSK 1918/30/50/63/82
Brunnström (Norrköping/E) SSK 1914/18/30/43
Bruno (Kållandsö/R) SSK 1913/17/27/43/63/74
Brusewitz (Göteborg) ÖÄ2/3; SSK 1912/13/15-16/19/36/50/62/74
Bruun SSK 1938
Bruyn (Stockholm) ÖÄ11
Bruze (Ingatorp/F) ÖÄ6
Bruze SSK 1919
Bruzelius (Ingatorp/F) ÖÄ6; SSK 1912/13/15-16/19/38/50/63/92
Brynnel (Fölene/P) SSK 1962/74
Brändström (Hållnäs/C) AN2; SSK 1912-14/18/20/65/80
Bröms (Norrköping) ÖÄ12
Bucholtz (Stockholm) ÖÄ11
Bucht (Torneå/BD) ÖÄ3
Bulich (Stockholm) ÖÄ11
Bundy (Uddevalla/O) SSK 1943
Burgman (Umeå/AC) SoH 1994:133
Burman (av Buresl) SSK 1917/30
Burman (Mattmar/Z) ÖÄ4
Bursie SSK 1919/67
Burén (Tjällmo/E) SSK 1914/18/30/43/62
Busch (Söderköping/E) ÖÄ2
Busck (Kungälv/O) ÖÄ12
Bycktorpsläkten (Ask/E) ÖÄ6
Bygdén (Bygdeå/AC) ÖÄ6:452; SSK 1912/13/17/30/38
Byström (Stockholm) ÖÄ10; SSK 1913/17/30
Bäcklin (Ramnäs kyrkby/U) SSK 1930/80
Bäckstadi (Bäckaby/F) ÖÄ3
Bäckström (Umeå/AC) SSK 1917/27
Bång (Vadstena/E) ÖÄ8
Bång SSK 1919
Bååth (Ystad/M) SSK 1912/13/17/27/38
Bæcklund (Bäckafall) SSK 1930
Bæckström (Blekinge) SSK 1912/13/17/20-21/30/38
Bæhrendtz (Stockholm) SSK 1980
Béve/se Boivie
Bökman (Kalv/P) SSK 1917/27/38
Börtzell (Stockholm) ÖÄ11
Böttiger (Stockholm/Tyska) ÖÄ11
Böttiger (Uppsala/C) ÖÄ2; SSK 1965
Böös --> Kullasläkten ÖÄ10
Böös (Nathorst-Böös) (Håstad/Skxxx) SSK 1919/43
Cadier (Norrköping/E) ÖÄ9
Cahman (Stockholm) ÖÄ11
Calamnius/se Malmberg (Norrköpingssläkten)
Calissendorff (Karlskrona/K) KG; NG; SSK 1950/63/84
Callmer (Norra Vram/M) SSK 1974
Calms (Göteborg) ÖÄ8
Calén (Kettilstad/xxx) ÖÄ5
Camitz ÖÄ7; SSK 1914/18/30/63
Carbonnier SSK 1950/63
Carell SSK 1938
Carlander (Karleby/R) SSK 1912-14/18/30/38/43/84
Carlander ÖÄ7
Carlberg (Börstorp) SSK 1920-21/36/50
Carlbrecht (Stockholm) ÖÄ10
Carlgren (Karlskoga/T) SSK 1915-16/27/38/50/67
Carlman SSK 1967
Carlquist SSK 1962
Carlson (Eskilstuna/D) ÖÄ5
Carlson (Fogekås/R) ÖÄ4
Carlson (Skänninge/E) SSK 1950/84
Carlson-Bredberg --> Bredberg
Carlson/se Barkman (Carlson Barkman)
Carlsson (Burseryd/F) SSK 1984
Carlsson (Börringekloster/M) ÖÄ8:530
Carlsson (Myresjö/F) ÖÄ2
Carlsson (Stadra/T o Lervik/S) SSK 1927/30
Carlström SSK 1938
Carolson/se Carlson (Skänninge/E)
Carré (Stockholm) ÖÄ9
Casparsson (Växjö/G) ÖÄ3; SSK 1913/17/20-21/43/76
Cassel (Laxå/T) ÖÄ2
Cassel (Stora Kolaryd/xxx) SSK 1938
Cassel (Yngre släkten) SSK 1912/13/14
Cassel (Äldre släkten) SSK 1913/14
Casselli SSK 1938
Cavalli (Västra Torsås/G) SSK 1912/13/17/27/36/63
Cavallin (Västra Torsås/G) AN1; SSK 1912/13/17/27/36/76
Cederblad (Sörmlandssl) SSK 1917/30
Cederblom (Acklinga/R) ÖÄ3; SSK 1912/13/17/30
Cedergren (Mönsterås) SSK 1978
Cederholm (Stockholm) ÖÄ8
Cederholm se Sederholm
Cederholm von Schmalensee (Stockholm) ÖÄ8
Cederin SSK 1936
Cederlund (Stockholm) SSK 1913-16/20-21/36/65/78/89
Cedermark (Västra Vingåker/D) SSK 1927/36
Celsius (Asby/xxx?) ÖÄ8
Centerwall SSK 1914/18/30
Cervin (Björnekulla/L) ÖÄ2; SSK 1912/13/17/20-21/36/43/62/65
Charleville (Vinnersta/E) ÖÄ3; SSK 1943
Chenon (Filipstad/S) ÖÄ4
Chrigström SSK 1950
Christensen/se Christensson
Christenson (Dalby/M) SSK 1917/20-21/36/63
Christensson (Christensen) (Askum/O) SSK 1943
Christerson/se Christierson och Christerson
Christiernin (Västerås/U) ÖÄ12
Christierson och Christerson (Ronneby/K) SSK 1912/13/15-16/27/38
Clarholm SSK 1918/30
Clason (Stockholm) ÖÄ6; SSK 1913/14/17/20-21/36/76
Claudelin (Finland) SSK 1950
Clausen (Hejdeholm, Gudmuntorp/M) ÖÄ4
Claëson (Kristianstad/L) LE; SSK 1912/13/15-16/27
Claëson (Östra Göinge hd/L) ÖÄ3
Clerck ÖÄ12
Cleve SSK 1936
Cnattingius (Västerlösa/E) SSK 1913/17/30/43/67
Collberg (Gotlandssl) SSK 1950
Collenberg SSK 1938
Colliander (Femsjö/N) AN 1; SSK 1914/18/30/84
Colliander-Nelson/se Nelson
Collin (Lidhult) SSK 1967
Corin (Agunnaryd/G) ÖÄ6 SSK 1913/17/20-21/36/67
Cornelius (Svenarum/F) ÖÄ5 SSK 1913/17/27/43/65/82
Cornell SSK 1992
Cramér SSK 1915-16/19/38/50/63/76
Cromnow/se Kromnow
Crona SSK 1914/18/38
Cronberg (Malmö/M) SSK 1995
Cronhamn (Landskrona/M) ÖÄ3
Cronlund SSK 1936/62
Cronquist (Kvistofta/M) SSK 1927/43/65
Cronsioe (Landskrona/M) ÖÄ3
Cronstrand (Södra Vi/H) ÖÄ1
Crælius SSK 1920-21
Cullberg (Börrum/E) ÖÄ3
Cullberg (Onsala/N) SSK 1917/30/62/89
Curman (Tuna i Nykil/E) SSK 1913/17/20-21/38/43/63
Cygnaeus (Joutseno/FIN) ÖÄ5
D:son Aschan (Danielson Aschan) SSK 1963/89
Daevel (Stockholm) SSK 1938/65/80
Dafgård (Vänersborg/P) SSK 1980
Dahl (Almesåkra/F) SSK 1984
Dahl (Asarum/K) ÖÄ2
Dahl (Bohuslän) SSK 1915-16/19/36
Dahl (Färnebo/S) SSK 1984
Dahl (Malmö) SSK 1938/43
Dahl (Värmland) SSK 1984
Dahlander SSK 1914/18/30/38
Dahlbeck/se Dahlbäck
Dahlberger (Västervik/H) ÖÄ4
Dahlbäck (Dahlbeck) (Dalhem) SSK 1950
Dahlerus (Kastlösa/H) ÖÄ5
Dahlerus SSK 1913/15-16/19/36/50/63/78
Dahlgren (Kristinehamn/S) ÖÄ1/4
Dahlgren (Rördalen/Värmlandsnäs/S) SSK 1976
Dahlgren (Värmlandssl) SSK 1912- 16/19/38/62
Dahllöf (Gestad/P) SSK 1980
Dahlman (Värmland/S) ÖÄ5
Dahlstedt (Äppelbo/W) SSK 1962/74
Dahlström (Dala sn i Västergötland) SSK 1943
Dahlström (Falkenberg/N) SoH 1995:325
Dalhammar SSK 1978/1992
Dalén (Stenstorp) SSK 1963
Danckwardt (Nyköping/D) ÖÄ9
Dandenell (xxx?/E) SSK 1912/13/15-16/27/36/62/74
Danell (Danstorp) SSK 1914/15-16/19/36
Danielsen SSK 1963
Danielson Aschan/se Aschan och D:son Aschan
Danielson och Danielsson (Risinge/E) SSK 1936/65
Danielsson Aschan ÖÄ7
Danielsson (Kristdala) SSK 1962
Danielsson (Näshult) SSK 1930
Danielsson (Risinge)/se Danielson och Danielsson (Risinge)
Dargeman (Stockholm) ÖÄ11
Daurer (Stockholm) ÖÄ9
Degerman (Degerbyn) SSK 1950
Dehio SSK 1963
Delin (Gävlegrenen, Ed/på Dalxxx?) SSK 1920-21/43
Dellvwk (Södertälje/B) ÖÄ2; SSK 1913/17/30/43
Delphin SSK 1936/38
Demitz-Helin/se Helin
Deutsch (Torneå/BD) ÖÄ4/6
Dickson (Göteborg) ÖÄ1/4; LE; SSK 1912-19/27/36/43/50/62/67/80
Dieden (Uddevalla/O) ÖÄ3; SSK 1912/13/14/15-16/19/36/50/62/74/92
Diedrichs SSK 1938
Dillner (Dillne/Z) SSK 1914/18/38
Dillner (Hällne/Z) SSK 1914/18
Dillner (Oviken/Z) ÖÄ2
Dimander (Stockholm) ÖÄ9
Ditzinger (Stockholm) ÖÄ11; SSK 1962/80
Diurson (Karlskrona/K) SSK 1919/43
Djurberg (Stockholm) SSK 1989/95
Djurberg (Stockholm) ÖÄ7; SSK 1912/13/17/27/43/67/76/89/95
Dorgen (Stockholm) ÖÄ11
Dorph (Helsingfors/FIN) ÖÄ4:320; SSK 1927
Drangel (Örberga/xxx?) SSK 1962
Drangel SSK 1912/13/15-16/19/38
Drangel ÖÄ7
Dress (Hammarby/T) ÖÄ11
Drysander => Ekman
Drysander (Ekebyborna/E) ÖÄ5:216
Drysén (Ölmstad/F) ÖÄ6
Dubois (Stockholm) ÖÄ11; SSK 1962/74
Dufva (Kärrbo/U) SSK 1917
Dufwa (Kalmar/H) ÖÄ4 SSK 1912/13/17/30/65/82
Dunér SSK 1914/18
Durling (Ulrika/E) ÖÄ1/2;LE; SSK 1912- 14/17/20-21/27/50/65
Duse SSK 1950
Dusén (Rumskulla/xxx?Sm) ÖÄ5
Dybeck (Orsa/W) ÖÄ8
Dybeck SSK 1918/30
Dyberg (Västergötland) SSK 1918/30/38
Dymling (Göteborg) SSK 1914/18/30/43
Dyrssen (Klagstorp/R) ÖÄ5; SSK 1912-21/36/50/62/67/78
Düben (Stockholm) ÖÄ11
Eberstein (Malmö/M) ÖÄ2; SSK 1912/13/15-16/20-21/36/50/63/76
Eberstein (Norrköping/E) ÖÄ6
Eckerbom (Åker/F) SSK 1917/27/43
Eckerström SSK 1938/50
Edelberg SSK 1938
Edenholm (Östra Ed/H) SSK 1950/65
Edgren (Eskilsäter/S) ÖÄ6
Edling (Vendel/C) SSK 1915/27/38/80
Edlund (Kroppa/S) SSK 1980
Edman (Visingsö/F) ÖÄ1;LE SSK 1919/50/62/95
Edwall (Sundsvall/Y) ÖÄ2
Edén (Norrland/xxx) SSK 1917/18/30
Eek => Ek
Een (Halla/D) ÖÄ2; SSK 1917/30
Egelin (Klockrike/E) ÖÄ6
Egerström (Heda/E) ÖÄ4
Egerström SSK 1912/13/15-16/19/36/50
Egnell (Motala/E) ÖÄ10 SSK 1918/36/82
Ehinger SSK 1950/78
Ehinger ÖÄ7
Ehnemark SSK 1915-16/19
Ehrenberg (Hovmanstorp/G) ÖÄ1/2; SSK 1912/13/15/19/36/82
Ehrenberg/se Ernberg
Eichhorn (Nyköping/D) ÖÄ4
Eiserman (Stockholm/Tyska) SSK 1914/18/30/82
Ek (Lockerud/xxx?) ÖÄ2/5; SSK 1919/43
Ek (Vissefjärda/H) SSK 1974
Ekbaum => Ekbom (Söne/R)
Ekblad (Västervik/H) ÖÄ6
Ekbom (Söne/R) SSK 1980
Ekdahl (Tolånga/M) SSK 1984
Ekeberg (Hällefors/T) SSK 1943
Ekecrantz (Häradshammar/E) SSK 1915-16/27
Ekedahl (Vetlanda/F) SSK 1919/43
Ekelund (Gotland/I) SSK 1950
Ekelund (Kölaby/P) ÖÄ5; SSK 1915-16/27/36/50/62/74
Ekelöf (Vårfrukyrka/C) SSK 1943/78
Ekeman (Eke/C) ÖÄ3
Ekermann (Eksjö/F) ÖÄ4 SSK 1919/84
Ekeroth (Eksjö/F) ÖÄ5; SSK 1917/27/38
Ekesiöö (Härad/D) SSK 1943/63
Eklund (Näshult/xxx?) SSK 1920-21/27/38
Eklund (Stockholm) ÖÄ9
Ekman (Ekebyborna/E) ÖÄ5; SSK 1915-16/27
Ekman (Göteborgssl, Vänersborg/P) SSK 1912- 21/36/43/50/62/76
Ekman (Jönköping/F) ÖÄ4
Ekman (Kyrkbyn, Arvika/S) ÖÄ1; SoH 1994:65
Ekman (Vännebo i Grangärde) SSK 1914/18/30/78
Ekmarck (Jäder/D) ÖÄ2
Ekstrand (Ekeby/T) ÖÄ4
Ekstrand (Tofteryd/F) SSK 1963
Ekstrand (Åby/T?xxx) ÖÄ8; SSK 1919
Ekström (Dalarö/B) ÖÄ11
Ekström (Husby-Lyhundra??/xxx) SSK 1943
Ekström (Lidköping) SSK 1930
Ekström (Partille/O) ÖÄ8
Ekwall (Eksjö/F) SSK 1917/19/38
Elfman SSK 1914/18/36
Elfving (Stranda härad/xxxSm) ÖÄ4
Elgérus (Älghult/G) ÖÄ10
Elinder (Torrskog/P) SSK 1976/95
Elliot SSK 1913-16/19/36/50/63
Elliot ÖÄ12
Elmers (Stockholm) ÖÄ11
Elmgren (Lessebo) SSK 1992
Elmquist (Elmhult) SSK 1914/17/20-21/38
Embrich (Stockholm) ÖÄ9
Emmerich --> Embrich
Enander (Skärstad/F) ÖÄ6
Enblom (Testeby/C) ÖÄ1/6
Enblom SSK 1914/18/30/38/67
Enbom (Järfälla/B) ÖÄ3
Enell (Kuddby) SSK 1913/14/18/30/43/62
Enequist (Östra Eneby) SSK 1950
Eneroth (Uppland) SSK 1915-16/19/38
Eneroth (Vendel/C) ÖÄ9
Eneroth SSK 1936/67
Eneström (Västra Eneby/E) SSK 1915-16/27/50
Engdahl (Barkeryd/F) SSK 1927/50
Engel (Stockholm) ÖÄ11
Engelhardt (Stockholm) ÖÄ1/11
Engeström (Ängelholm/L) ÖÄ10
Engstedt (Gryt/E) SSK 1974
Engstrand (Torpa/xxxYdre Hd) ÖÄ5
Engström (Bondängen/xxx?) SSK 1917/1930
Engström (Falun/W) SSK 1976
Engström (Kristianstad/L) ÖÄ1
Engström (Ramnäs/U) ÖÄ10
Engström (Rötterum/xxx?) SSK 1930
Engström (Uppland/C) SSK 1912/13/15-16/20-21/30/36
Engströmer SSK 1918/30
Engvall (Viby/T) SSK 1963/80
Engwall (Lit/Z) SSK 1965
Enhörning (Enhörna/D) SSK 1913/14/18/30
Enhörning (Östergötland) SSK 1913/14/18/30/36/65
Erdmann (Stockholm) SSK 1918/30/80
Ericson (Kristianstad/L) LE; SSK 1918/30/36/62/80
Ericsson (Karlskoga/T) ÖÄ4
Ericsson (Tångeråsa/T) SSK 1965/80
Eriksson (Malmösl) SSK 1915-16/20-21
Erlandsson (Reslöv/M) SSK 1927/43
Erling (Vika/W) ÖÄ6
Ernberg --> Ehrenberg
Ernberg och Ehrenberg SSK 1912/13/15-16/19/36/82
Essen-Möller/se Möller
Essén (Romfartuna/U) ÖÄ10; SSK 1962/76
Estelle (Småland) ÖÄ7
Estelle SSK 1982
Eurenius (Nora/Y) ÖÄ10
Evers ÖÄ12; SSK 1913/17/19/38/50/65/95
Ewerlöf (Everlöv/M) SSK 1912- 16/19/27/36/43/67/78
Ewert (Göteborg) ÖÄ2 SSK 1912/13/15/20/38/50/63/80
Facht (Livland) SSK 1950
Fagerberg (Småland) SSK 1930/36
Fagerlin ÖÄ7
Fagerström (St Malm) & Viroulet-Fagerström SSK 1950
Fahlbeck (Falun/W) SSK 1918/30/38/62/74
Fahlcrantz (Munktorp/U) ÖÄ1; SSK 1912- 14/17/27/38
Fahlhem (Falun/W) ÖÄ8
Fahlroth SSK 1930
Falck --> Hentzig ÖÄ10
Falck (Mariestad/R) ÖÄ9; SSK 1919/43
Falck (Stockholm) SSK 1962
Falck (Västervik) SSK 1919/43
Falk (Norrköping/E) SSK 1930
Falk (Risäter) SSK 1912/13/15-16/19/38
Falk (Skeda/xxx) ÖÄ5; SSK 1920-21
Falk ÖÄ2
Falkerstedt (Undenäs/R) SSK 1995
Falkman (Falkenberg) SSK 1912/13/15-16/19/36/50/62/78
Falkman (Halland/N) ÖÄ1
Fallenius (Kristdala/H) SSK 1912-16/36/43/62/89
Faltz (Stockholm) ÖÄ11
Fant (Närpes/FIN) ÖÄ2 SSK 1912-14/17/27/38/50/62/82
Faxe (Skabersjö/M) ÖÄ10
Faxe SSK 1913/14/18/20-21/38/50/62/67
Febvrel (Fevrell) SSK 1950
Fehman (Kinnekulle/R) ÖÄ6
Fehr (Karlskrona/K) ÖÄ3
Fehrman (Stockholm) ÖÄ11
Feif (/) ÖÄ12
Fellenius (/) SSK 1918/30
Fellers (/) SSK 1918
Fernström (Västerfärnebo/U) ÖÄ4
Festin (Hackås/Z) ÖÄ7?xxx; SSK 1989
Feuk (Åhus/L) ÖÄ1; SSK 1930/84
Fevrell => Febvrell
Feychting SSK 1912/13/17/30
Finck (Stockholm) ÖÄ11
Fineld (/) SSK 1938
Fineman (/) SSK 1930/38
Fischer (Hessen-Cassel) SSK 1917/27/43
Fischer (Linköping/E) ÖÄ6
Fischer (Stockholm) ÖÄ11
Fischerström (Hovdala,Brönesta/L) ÖÄ3; SSK 1912/13/15-16/20-21/38/63
Fischerström (Mellangrevie/M) ÖÄ3; SSK 1920-21/38
Fjellman (Värmlandssl, Järbo/P) SSK 1920-21/43
Fjellstedt (Sillerud/S) ÖÄ2
Fjellström (Silbojock/AC) ÖÄ12
Flensburg (Malmö/M) ÖÄ2/3; SSK 1912- 14/18/30/43
Floderus (Malmbäck/F) ÖÄ8; SSK 1912/13/17/20-21/27/36/50
Floor (Stockholm) ÖÄ11
Florman (xxx/N) SSK 1920-21/36/50/62
Flygare (xxx/D) SSK 1920-21
Fogelberg (Vireda/F) SSK 1984
Fogelmarck (Fogelås/R) SSK 1920-21/43/89
Fogelquist SSK 1938
Folcker (Stockholm) SSK 1915-16/27
Follin (Allhelgona/E) ÖÄ3 SSK 1914/18/30/50/84
Fornelius (Uppsala/C) ÖÄ9
Fornell (Fornåsa/E) SSK 1918/38/82
Forsberg (Undenäs/R) ÖÄ9
Forselius (Arboga) SSK 1919
Forsell (Fors/P) SSK 1913/15-16/19/43
Forsell (Järvsö/X) SSK 1919/36/43/67
Forsgrén (Stockholm) SSK 1936
Forsling (Skultuna/U) SSK 1965
Forssbeck (Tannefors/E) ÖÄ4
Forssbeck SSK 1920-21
Forssell (Forshem; Karlstadsgrenen) SSK 1930
Forssell ÖÄ9
Forssellius (Romeled/P) ÖÄ9
Forsslund (Munkfors) SSK 1918/30
Forssman (Eskilstuna/D) ÖÄ3
Forssman (Skåne) SSK 1918/38
Forssten (Ovansjö/W) SSK 1974
Forsstrand (Kvillinge/E) ÖÄ1
Fosie-Sylvan/se Sylvan
Fougberg (Rönö/E) ÖÄ5
Fougel (Kråkshult/F) ÖÄ11
Franck (Karlshamn/K) ÖÄ4
Franck (Lund/M) ÖÄ4
Francke (Skåne) SSK 1913/15-16/19/38/67
Frankenfeldt (Stockholm) ÖÄ10
Franzén ÖÄ7
Fredborg (Rengsjö/X) SSK 1982
Fredenberg (Stockholm) ÖÄ5/ SSK 1912/13/15/19/67/82
Fredholm (Stockholm) SSK 1920-21/38
Fredriksson (Ljusnarsberg) SSK 1992
Fredström (Bäreberg) SSK 1963/78
Fresk (Hudiksvall/X) 1913/17/30/74 SSK
Frestadius SSK 1914/17/19/38
Friberger (Bottnaryd/F) SSK 1930/82
Frick (Kristianstad/L) SSK 1920-21/43/63/76
Frieberg (Vadstena/E) SSK 1915-16/19/43
Fries (Eliassl) SSK 1912-16/18/30/38/50
Fries (Jönköping/F) ÖÄ2
Fries (Raus/M) SSK 1915-16/27/38/50
Fries (Sköllersta/T) ÖÄ2 SSK 1913/17/27
Fris (Stockholm) ÖÄ9
Frisell (Frykerud/S) ÖÄ5; SSK 1913/14/18/19/36/50/63/76
Frisk SSK 1913/17/19
Fristedt (Söderköping/E) SSK 1943
Fritsch (Landskrona/M) SSK 1943
Frumerie (Finspång/E) SSK 1919/43
Frunck (Skultuna/U) ÖÄ2
Frunck (Tillingegrenen) SSK 1919
Fryxell (Frykerud/S) ÖÄ4
Fryxell SSK 1914/18/30
Fröberg II (Stockholmssl) SSK 1936
Fröberg I (Stockholmssl) SSK 1920-21
Fröberg (Fröstland) SSK 1920-21
Fröberg (Överselö/D) ÖÄ6
Frödin (Frötuna) SSK 1943/63
Fröding (Borgunda/R) SSK 1914/18/38
Fröding (Odensåker/R) ÖÄ8
Fröding (xxx/S) SSK 1912/13/15-16/19/38
Frölinder (/) SSK 1930
Fröman (xxx/C) SSK 1936
Fröst (/) ÖÄ7
Fullmo Gustafssons släkt (Stockholm) ÖÄ11
Fult (Stockholm) ÖÄ11
Funkquist SSK 1938
Furtenbach (Stockholm) ÖÄ11
Furuland (Fagerhult/H) SSK 1982
Fåhraeus (Fårö/I) ÖÄ9; SSK 1920-21/36/50
Fürst (Karlskrona/K) ÖÄ4; SSK 1912/13/17/20-21/36
Fürstenberg SSK 1913/14/18/30
Gadd (Hisingen) SSK 1930
Gadd (Nyköping/D) ÖÄ10 & 12
Gadelius SSK 1962
Gagge (Kristianstad/L) SSK 1913/17/30/80
Gahn (Falun/W) AN; SSK 1912/13/ 14/18/27/30
Galler (Stockholm) ÖÄ9
Gardsten SSK 1950
Garström (Stockholm) ÖÄ3
Gartz (Arboga/U) ÖÄ3; SSK 1917/27/38
Gedda SSK 1962
Gediche (Stockholm) ÖÄ11
Gehlin (Norrköping/E) SSK 1920-21/43
Geijer (Värmland) AN2; LE; SSK 1912-19/27-63/74/78/95
Geisler ÖÄ7
Gelhaar (Stockholm) ÖÄ11
Gellerstedt SSK 1918/36
Gemmel (Norrköping/E) SSK 1920-21/43
Gemnich (Stockholm) ÖÄ9
Genberg (Genvalla) SSK 1915-16/19
Genberg (Odensala) SSK 1915-16/19
Genberg (Sundsvallsgrenen) SSK 1915-16/19
Gentzschein SSK 1918
Georgii (Stockholm) ShF 1/97:14
Gerentz SSK 1992
Gernandt (Vittskövle/Skxxx?) ÖÄ12; SSK 1917/27/43/76
Gibson (Göteborg) ÖÄ4:321;LE; SSK 1912-14/17/19/36/50
Gierow (Karlskrona/K) SSK 1920-21/43
Giers (Gjers) (Göteborg) SSK 1915-16/18/38/43
Giertz (Lund/M) SSK 1915-16/27/38
Giese SSK 1919
Gille (Stockholm) ÖÄ4
Girola (Hacksta/C) ÖÄ11
Giron (/) SSK 1914/18/20-21/38/50
Giöbel (Limmared/P) SSK 1943/62
Giörwell (/) ÖÄ12
Gjers => Giers
Gjöding (Stockholm) ÖÄ11
Glas (Umeå/AC) ÖÄ6
Gleerup (Lund/M) ÖÄ7; SSK 1913/17/27
Glimstedt SSK 1914/18
Glosemeyer (Stockholm) SSK 1917/27
Gobom SSK 1938
Goldkuhl SSK 1915-16/19/36
Gomér (Risinge/E) ÖÄ6
Gottlieb (Kalundborg/DK) SSK 1943/62/80
Graf (Stockholm) ÖÄ2
Graffman (Gräve/T) PHT 1938; SSK 1943/63
Grafström (Stöde/Y) ÖÄ3; SSK 1912/13/17/30/43/50
Graham SSK 1978
Grahn (Umeå/AC) ÖÄ4
Gram SSK 1917/30
Gran ÖÄ7
Granbom (Ås/Z) ÖÄ4
Grandinson (Yttergran/C) ÖÄ1
Grandinson SSK 1912/13/15-16/19/38
Grangren (Stockholm) ÖÄ8
Granlid/se Gustavsson-Granlid
Granlund (Ljungby/Smxxx) SSK 1943
Granlund (Södra Möre/H) ÖÄ5
Granqvist ÖÄ7
Granström (Uppland) SSK 1936
Grapengiesser SSK 1920-21/38
Grauers SSK 1919/36/50/63/78/92
Gravenhorst-Lövenstierne (Stockholm) ÖÄ2
Grefberg SSK 1913/14/17/20-21/38/50/62
Grenander (Svanhals/E) ÖÄ2
Grenholm (Lit/Z) ÖÄ6
Grevesmöhlen ÖÄ12
Grevesmühl (Stockholm) ÖÄ2/12 SSK 1913/14/18/27/82
Grevilli (Västra Stenby/E) ÖÄ3
Grevillius (Västra Stenby/E) ÖÄ3; SSK 1915-16/27/38/76
Grewell (Västra Stenby/E) ÖÄ3; SSK 1915-16/27
Grill (Stockholm) ÖÄ2/11
Grill SSK 1912- 14/18/30
Grip (Morkarla/C) SSK 1918/19/43/63
Groen (Stockholm) ÖÄ9
Groth (Stockholm) ÖÄ2
Grund ÖÄ7
Grundal (Ragunda/Z) ÖÄ3;ANS; SSK 1917
Grå (Stockholm) ÖÄ10
Grén af Rossö ÖÄ1
Grönlund (Västra Ed/H) ÖÄ6
Grönlund SSK 1938
Grönvall och Grönwall (Börringe/M) SSK 1919
Grönwald (Vårdsberg/E) ÖÄ4; SSK 1943
Grönwall (Ystad/M) SSK 1912/13/15-16/19/43
Gullberg (Malmö) SSK 1930
Gullberg (Skåne) SSK 1918/30
Gullstrand SSK 1914/18/30
Gullström SSK 1920-21/38
Gumaelius (Torskinge/xxxSm) ÖÄ5/6
Gumælius/se Hummel-Gumælius
Gunterberg SSK 1919
Gustafsson (Allerum/M) ÖÄ10
Gustafsson/se Ericsson (Tångeråsa)
Gustavsson-Granlid (Mattmar) SSK 1963
Gyldén (Nykrko/Åbo/FIN) SSK 1912-14/18/30/38/63/95
Gyllenhoff SSK 1930
Gynther (Günther) (Karlskrona) SSK 1963
Gärde (Sätila/P) SSK 1984
Gårdman (Motala/E) SSK 1989
Gödecke SSK 1930
Göransson SSK 1912- 14/18/36
Göthe (Götene) SSK 1950
Göthe (Vadstena/E) ÖÄ3
Götherström SSK 1938
Gülich SSK 1962
Hackman (Hakarp/F) ÖÄ11
Hackzell (Luleå/BD) ÖÄ3; SSK 1927
Haeffner (Småland) SSK 1963
Haeger (Grythyttan/T) SSK 1927
Hafström (Bälteberga/M) SSK 1913/17/36
Hafström (y Odensvi) SSK 1914/18/20-21/36/50/63/78
Hafström (ä Odensvi) SSK 1920-21/36/62
Hagander (Knislinge/L) SSK 1982
Hagander (Värmland) SSK 1919/63
Hagberg (Kroppa) SSK 1963
Hagberg (Markaryd) SSK 1918/38
Hagberg (Rasbo/C) SSK 1912/13/17/30
Hagbergh (Stockholm) SSK 1965
Hagelberg (Tingsås/xxx) ÖÄ2
Hagemann SSK 1962
Hagendahl (Svinnegarn) SSK 1963
Haglund (V Skrukeby) SSK 1919/36
Haglund ÖÄ7
Hagman (Hagebyhöga/xxxE) ÖÄ3
Hagman SSK 1963
Hagman/se även Ling-Vannerus
Hagson (Bankekind/E) SSK 1974/89
Hagstedt (Levene/R) SSK 1930/36/62/84
Hahn (Växjö/G) SSK 1930/80
Hahr (Stockholm) ÖÄ9; SSK 1912/13/17/20-21/36/43
Hain SSK 1918/30/62/67/78
Hall (Kullings härad) SSK 1962
Hallberg (Hallstra) SSK 1918/36
Hallberg (Pommern) SSK 1919/38/80
Hallenberg SSK 1938
Hallerström (Enåker/C) ÖÄ9
Hallgren SSK 1936
Hallin (Södermanland) SSK 1938
Hallin (Östergötland) SSK 1918/30/38
Halling SSK 1919
Hallman (Strängnäs/D) ÖÄ2
Hallstedt SSK 1938
Hallström (Jämtland) SSK 1912/13/15-16/19/36/38/50
Hallström (Stockholmstrakten) SSK 1974
Hallström (Södermanland) SSK 1912/13/15-16/19/36/50
Hamberg (Stockholm) ÖÄ2; SSK 1914/18/38/80
Hamberg (Torsåker; Härnösandsgrenen) SSK 1914/18/38
Hammar I (Göteborg) SSK 1930/67
Hammar (Göteborg) SSK 1982/89/95
Hammar (Uddevalla/O) SSK 1919
Hammarberg (Varberg/N) SSK 1967
Hammarberg ÖÄ7
Hammarsten SSK 1913/17/30
Hammarstrand () LE
Hammarström (Gravendal/W) ÖÄ3
Hamnström (Kristinehamn/S) SSK 1917/30/63/80
Handberg (Göteryd/G) SSK 1989
Hanner (Hannäs/H) SSK 1982
Hanner SSK 1982
Hanngren ÖÄ7; SSK 1912/13/15-16/18/30
Hansen (Stockholm) ÖÄ11
Hansen SSK 1912- 14/18/30/36
Hansson (Bokenäs) SSK 1962
Hansson med Prom och Brock (Lilla Harriesl) SSK 1950
Hanström (Kalmar/H) ÖÄ3/5
Hanström SSK 1919/50
Harding (Högås/O) SSK 1980
Harkman (Haraker/U) ÖÄ10
Harriesl) SSK 1950
Harriesläkten/se Hanson med Prom och Brock (Lilla Harriesl)
Hartelius SSK 1918/30
Hartman (Stockholm) ÖÄ10
Hartman SSK 1967
Haslum (Norge) SSK 1962/74/89
Hasselberg (Hasslösa/R) ÖÄ4; SSK 1912/13/17/30
Hasselblad (Nordmarkshyttan/S) ÖÄ9; SSK 1913/17/27/43
Hasselquist (Ousby/L) ÖÄ5
Hasselrot (Färgelanda/P) AN1;ÖÄ3; LE; SSK 1912- 17/19/36/43
Hasselström/se Reichenberg
Hassler (Östra Strö) SSK 1963
Hauffman SSK 1950
Haupt (Stockholm) ÖÄ11
Hauschildt SSK 1950
Haverman (Karlskrona/K) ÖÄ2
Hay (Landskrona/M) SSK 1943
Hazelius (Bergsjö/X) ÖÄ3; LE; SSK 1912/13/17/20-21/38/65
Hebbe SSK 1914/18/38
Hector (och Betzholtz) (Krageholm, Sövestad/M) SSK 1920-21/43/78
Hedberg (Norrköping) SSK 1936
Hedberg (Nyed/S) SSK 1943/95
Hedberg (Vånga) SSK 1920-21/36
Hedberg ÖÄ7
Hedblad/se Blavier
Hedborg (Hedemora/W) SSK 1917/50/95
Hedborn (Heda/xxx) ÖÄ5
Hedefelt SSK 1938
Hedelfeldt SSK 1938
Hedelius (Ödeshög/E) SSK 1912/13/15-16/19/43
Hedenblad SSK 1914/15-16/19/38/63
Hedengren SSK 1912/13/14/15-16/17/20-21/38/50/63/92
Hedenlund SSK 1930
Hederstedt SSK 1950
Hederström (Kvillinge/E) ÖÄ1
Hederström (Kvillinge/E) ÖÄ1/3; SSK 1943/84
Hederström (Trehörna/E) SSK 1915-16/27
Hedin (Hidingsta) SSK 1912- 14/18/30
Hedin (Norrbyås/xxx) ÖÄ8
Hedin (Tysslinge/T) ÖÄ8
Hedlund (Göteborgssl) SSK 1913/14/18/36
Hedlund (Uppland) SSK 1930
Hedlund (Veckholm/C) ÖÄ4
Hedrén (Högsäter/P) ÖÄ6; AN2; SSK 1917/27
Hegart (Uddevalla/O) ÖÄ4/10; SSK 1912/13/17/20-21/38/50/63
Heijl (Vessinge/xxxHal) SSK 1912/13/15-16/27/38
Heilborn SSK 1912/13/17/30
Heimbürger (Gävle/X) SSK 1995
Heimer/se Baad
Heitmüller (Norsholm/E) ÖÄ6
Helander (Hällersta/xxxVgl) ÖÄ1/6
Helin (Demitz-Helin) SSK 1930
Helin (Öjeby/xxxBl) ÖÄ2
Hell SSK 1992
Hellberg (Järnboås) SSK 1917/30
Hellbing (Barsebäck/M) SSK 1982
Helleborg (Södermanland) SSK 1918
Helleday (Stockholm) ÖÄ4 SSK 1913/14/18/30/62/82
Hellerström SSK 1913/17/20-21/36
Hellgesson (Värnamo/F) ÖÄ6
Hellichius (Ullerud/S) SSK 1915-16/27
Helling (Bohus/O) ÖÄ2
Helling (Kungälv/O) ÖÄ5; SSK 1913/14/18/30/84
Helling (Lidköping/xxx) ÖÄ5
Hellmann SSK 1919
Hellner (Östra Vemmenhög/M) SSK 1995
Hellstedt (Eskilstunasl) SSK 1936
Hellström (Finland) SSK 1917/30
Hellström (Främsbacka/W) ÖÄ12
Hellström (Nyköping/D) ÖÄ5
Hellström (Silbojåkk/BD) ÖÄ12
Hellström (Tystberga/D) ÖÄ8
Helmer (Väse/S) SSK 1965/82
Hemberg SSK 1914/18
Henkow (Asmundstorp/M) SSK 1980
Hennig SSK 1936
Henschen (Jönköping/F) ÖÄ4/xxx08; SSK 1912-14/18/30/43/62/84
Hentzig (Stockholm) ÖÄ10
Herdin (Stockholm) ÖÄ12; SSK 1927
Herlenius (Herrljunga/xxx) ÖÄ5; SSK 1914/18/30/43
Herlitz (Visby/I) KG;NG SSK 1950/82
Herlén (Väse/xxxNä) ÖÄ5
Hermansson (Vadstena/E) ÖÄ10
Hernblom (Härlunda/R) ÖÄ4
Hernblom SSK 1915-16/19
Hernlund (Herrlunda/xxxVgl) ÖÄ2
Hernlund SSK 1914/18/38/63
Hernmarck (Åland) SSK 1914/18/30/38/62/74/89
Hero (Finspång/E) SoH 1994:137
Hero (Hällestad/xxx) SoH 1994:137
Hero (Norrköping/E) SoH 1994:137
Hero (Saleby/xxx) SoH 1994:137
Herpel (Stockholm) ÖÄ11
Herrlin SSK 1914/18/38
Herslow (Kristianstad/L) ÖÄ4; SSK 1912-15/19/38/62/67/82
Hesse (Linköping/E) SSK 1976
Hesse (Norrköping/E) SSK 1927/80
Hesselman SSK 1915-16/19/36/50
Hessle (Borås/P) AN3; SSK 1912/13/17/27/50/63/80
Heuman se Heüman
Heurlin SSK 1918/30
Heyden SSK 1962
Heyman SSK 1920-21/38
Heüman (Oderljunga/L) ÖÄ9; SSK 1936/67/74/78/84/92/95
Hidding (Stockholm) ÖÄ11
Hierzèel (Stockholm) ÖÄ8
Hiessleiter (Stockholm) ÖÄ9
Hildebrand (Hällestad/E) ÖÄ1/5; SSK 1912-50/63
Hildebrand/se Björkman (Hille)
Hildebrandsson (Hällestad/E) ÖÄ1/5; SSK 1912-38/50/63
Hildeskog/se Quarn
Hill/se Rudelius
Hillman SSK 1920-21
Himmelstrand (Västervik/H) SSK 1938/80
Hintze (Östraby/M) SSK 1913/17/27/76
Hiort/se Nilsson-Hiort
Hirsch SSK 1913/14/18/38/92
Hjelm (Hjälmseryd/xxx) SSK 1915-16/27
Hjelmqvist (Hjälmseryd/F) SSK 1936/50/82
Hjelmqvist SSK 1936/50/82
Hjelmérus (Torskinge/F) SSK 1965/82
Hjertström (Kina & Ydre hd/xxx) ÖÄ3
Hjort (Nyköping/D) ÖÄ6
Hjort (Vä/L) LE
Hjorth (Västra Torsås/G) SSK 1917/30
Hjorth SSK 1914/18/38
Hjorthén SSK 1917/30
Hjortsberg (Kumla/T) ÖÄ3
Hjortzberg (Uppland) SSK 1913/14/18/30/38/50
Hobe (Stockholm) ÖÄ11
Hofberg (Tärna/Upxxx) ÖÄ8
Hoff (Stockholm) ÖÄ11
Hoffberg (Göteborg) ÖÄ11
Hofflander (Hammarö) SSK 1963
Hoffler (Nyköping/D) ÖÄ8
Hoffman (Stockholm) ÖÄ9
Hoffmann (Skara/R) ÖÄ5
Hoflund (Torslunda, Öland/H) SSK 1927/78
Hofstedt (Hovsta/T) ÖÄ3
Hofstedt SSK 1915-16/20-21
Hogner SSK 1930
Hollingworth SSK 1914/18/38
Holm (Borås/P) ShF 2/96:20
Holm (Karsholm) SSK 1967
Holm (Uppsala/C) ÖÄ5
Holmberg (Stugun) SSK 1915-16/19/38
Holmberger (Ny/E) ÖÄ5
Holmer (Trolle-Ljungby/L) ÖÄ6; SSK 1967
Holmertz (Roasjö/P) ÖÄ2; SSK 1912/13/17/27
Holmgren (Ög, Ullervad/xxxVgl) ÖÄ4/5; SSK 1912- 14/18/30/36/43/50/67
Holmin (Holmestad/R) ÖÄ3; SSK 1915/27/84
Holmquist (Stävie/M) SSK 1927/84
Holmquist (Tunbyholm/L) SSK 1912/13/17/27/43
Holmstedt (Kolbäck/U) ÖÄ4
Holmstedt (Smedstorp/L) SSK 1989
Holst (Gysingesl) SSK 1978
Holst (Malmö/M) ÖÄ2; Även andra släkter nämns där!
Holterman (Göteborg) ÖÄ8
Holtermann (Stockholm) SSK 1913/17/30/80
Honnon (Gävle/X) SoH 1996:101
Hoppe (Huskvarna/F) SSK 1918/36/89
Hoppenstedt (Kalmar/H) ÖÄ10
Horleman (Stockholm) ÖÄ11
Hornaeus (Rogeberga/F) SoH 1995:424
Horneij (Stockholm) ÖÄ9
Horney (Helsingborg/M) ÖÄ2
Hornung (Alingsås/P) ShF 2/96:16
Houmann (Svenska sl) SSK 1967
Hoving (Stockholm) ÖÄ11; SSK 1943
Hubendick (Karlskrona/K) ÖÄ5; SSK 1943
Huldberg (Sigtuna/B) ÖÄ2
Huldt (Kalmar/H) ÖÄ4; SSK 1913/17/20-21/36/50/78
Hullberg
Hult (Borås/P) ÖÄ4
Hult (Småland) SSK 1913/14/18/30/50/63
Hultkrantz (Bredestad) SSK 1950
Hultman (Norrköping/E) ÖÄ10
Humble (Häverö/xxxRosl) ÖÄ3; SSK 1913/15-16/19/43
Hummel-Gumælius SSK 1963
Husberg (Jönköping/F) SSK 1930/43
Husberg (Stockholm) ÖÄ9
Husberg (Östra Husby/E) SSK 1930/43
Huss (Hässjö/Y) SSK 1917/27/43
Husén (Viksta/C) SSK 1982
Hwasser (Malmö/M) SSK 1943
Hyberg SSK 1913/14/18/30
Hygrell (Björke/xxxVgl) SSK 1914/18/27/38
Hylin (Tjällmo/E) SSK 1943
Hyltén-Cavallius (Västra Torsås/G) AN1;ÖÄ2; SSK 1912-14/18/27/36/50/95
Häger (Omberg/E) ÖÄ6; SSK 1943
Hägg (Gotlandssl, Häggeby/Cxxx) SSK 1918/30/43/74
Hägglöf SSK 1914/17/20-21/30/38/50/62
Hällströmer (Ringarum/E) ÖÄ5
Håkan Svenssons släkt (Vadstena/E) ÖÄ6
Håkansson (Kalmar/H) SSK 1950
Hånell (Håningby) SSK 1936
Hæffner (Tyskland) SSK 1930
Hæggström (Piteå/BD) SSK 1912/13/15-16/19/36/43/76
Hèrnod (Härnösand/Y) SSK 1919/43
Högbom SSK 1930
Höglund (Hablingbo/I) SSK 1913/17/20-21/43/65
Högström ÖÄ7
Höjer (Arboga/U) SSK 1913/17/27/36/43/50
Hök (Kävsjö/F) ÖÄ1; SSK 1912-14/18/30/50/65
Hökenberg (Hagelstad/E) ÖÄ5
Hökerberg (Östkinds hd/E) ÖÄ7; SSK 1913/15-16/18/27/43/78
Hörling (Åbo/FIN) SoH 1995:340
Hörnell ÖÄ7
Hörstadius SSK 1915-16/19
Höök (Ålem) SSK 1962
Hülphers (Nyköping/D) ÖÄ5
Iacobi SSK 1915-16/19
Idestam-Almquist (Uppland) SSK 1967/se även Almquist SSK 1978
Ihre SSK 1950
Ihrman SSK 1919/38
Indebetou (Norrköping/E) AN1;ÖÄ1/11;LE; SSK 1912-14/17/19/30/38/43/50/63/76/89
Ingelman (Söderhamn/X) ÖÄ2
Ingelman (Östra Torsås/G) ÖÄ6; SSK 1920-21/43
Ingelsbosläkten (Petersson/Lindham/Tideström) SSK 1919/43
Ingeström (Regna/E) ÖÄ5; SSK 1913/17/30/38/50/62/84
Ingvar SSK 1992
Insulander (Vansö/D) ÖÄ5; SSK 1912/13/15/18/20/38/59/65/82
Isaksson (Hjortsberga/K) SSK 1989
Isander (Norrby/U) ÖÄ6; SSK 1919/38/76
Isberg (Degeberga) SSK 1912/13/17/20-21/38
Isoz SSK 1917/20-21/38/67
Iverus (Hedemora/W) SSK 1963/74
Jacobson (Småland) SSK 1918
Jacobsson (Håby/O) SSK 1927
Jakobsson (Wormsö) SSK 1919
Jancke (Norrköping/E) ÖÄ6
Janse (Dalarna) SSK 1915-16/19/36/92
Janse (Norrbärke/W) ÖÄ10
Janse (Värmland/äldre grenen) SSK 1915-16/19/36
Jansson (Saxåsl) SSK 1920-21/30
Janzon (Björkö/xxxSm) ÖÄ6
Jeansson (Kalmarsl) SSK 1936
Jedeur-Palmgren SSK 1962
Jehander (Långaryd/N) SSK 1982/89
Jennische SSK 1919
Jentzen (Stockholm) ÖÄ3; SSK 1963/80
Jern (Kisa/xxx) SSK 1920-21/43
Jeurling (Marstrand/O) ÖÄ9
Johansson (Boll-Kula) SSK 1992
Johansson (Mysinge) SSK 1967
Johansson (Nora/T) ÖÄ5
Johansson (Sundborn/W) ÖÄ8
Johansson (Östra Broby) SSK 1936
Johnson med Ax:son Johnson (Göteborg) SSK 1989
Jolin SSK 1919/36
Josephson (Stockholm) SSK 1913/17/20/36/65/95
Juel (Oslo/NOR) SSK 1974
Juhlin Dannfelt (Munktorp/U) SSK 1912- 14/18/30/43
Julin (Sköllersta/xxx) SSK 1927/43
Junel (Svinhult/E) SSK 1980
Jung (Göteborg) SSK 1936/43/50/76
Jungbeck (Malmö/M) ÖÄ3
Jungmarker (Jung/R) SSK 1917/30/43/82
Jungstedt SSK 1912- 16/18/30/38/50/62/67
Juringius (Jönköping/F) ÖÄ6
Järta (Stockholm) ÖÄ5
Jödahl (Norge) SSK 1984
Jöransson (Stockholm) ÖÄ12
Jüterbock (Stockholm) ÖÄ11
Kahl SSK 1950
Kaijser (Hudiksvall/X) SSK 1912/13/15/19/36/43/65/82
Kajerdt (Linköping/E) SSK 1912/13/15/27/82
Kallerman SSK 1919
Kalling (Helsingborg/M) SSK 1913/15-16/19/27/38/43/62
Kallstenius (Kallstena, Köping/U) ÖÄ3; SSK 1912/13/17/27/43
Kalén (Nykil/E) ÖÄ5; SSK 1915-16/19/43
Kammecker (Stockholm) ÖÄ8
Kamph (Värmlandsgrenen) SSK 1918/38
Karlander (Kungsäter) SSK 1936
Karlberg (Karleby)    199
Karlberg (Karleby/R) ÖÄ4 SSK 1919/30/50/62/95
Kastman ÖÄ7
Kayser --> Keijser
Kayser/se Kaijser
Keijser (Stockholm) ÖÄ3
Keijser ÖÄ7
Keiller (Göteborg) SSK 1915-16/19/36/43/67
Kellgren SSK 1919
Kellgren ÖÄ7
Kellin (Slöta/R) ÖÄ9
Kemner SSK 1930
Kempe (Härnösand/Y) ÖÄ1; SSK 1913/15-16/19/36/43/50/62/65/74
Kempff (Allbo hd/xxxSm) 1913-16/18/27/38/62/67 SSK
Kerfstedt (Stöde/xxxMedelp) ÖÄ6:473
Kernell (Tjärsta/E) ÖÄ5
Kernell SSK 1920-21
Key (Edshultsgrenen) SSK 1913- 16/19/36/50/67
Key (Windögrenen) SSK 1913- 16/19/36
Key ÖÄ7
Key-Åberg (Åhus/L) ÖÄ2/6; SSK 1913-15/19/36/84
Keyser (Stockholm) ÖÄ2
Keyser ÖÄ7
Kiellander (Östergötland)
Kiellander och Tjellander (Östergötland) SSK 1930/78
Kiellman-Göranson (Falun/W) ÖÄ3
Kierkegaard SSK 1915-16/19
Kihlstedt (Västmanlandssl) SSK 1918/30
Killander (Jönköping/F) ÖÄ1;LE; SSK 1913/17/27/38
Kilman (Bohuslän) SSK 1917/30
Kinander SSK 1917
Kinberg (Sil/R) ÖÄ6
Kinberg (Sil/xxxVästgötasl) SSK 1913/17/30/50
Kinberg (Visby/I) ÖÄ6
Kindgren (Karlskrona) SSK 1930
Kindstrand (Kinda härad/E) ÖÄ4 SSK 1919/38/62/74
Kindstrand xxx SSK 1995
Kinmanson (Kisa/E) ÖÄ6
Kinnander (Tirserum/E) ÖÄ6; SSK 1913/17/38
Kinnman (Skellefteå/AC) SSK 1943
Kistner (Uppl) SSK 1927
Kiöpke (Stockholm) ÖÄ11
Kjelgren (Värna/E) SSK 1950/82
Kjellberg (Broby/R) ÖÄ2; SSK 1912-21/30/36/43/50/62/76/89
Kjellberg (Kristinehamn/S) ÖÄ5
Kjelleström (Långemåla/xxxSm) SSK 1914/18/27
Kjellgren (Värna) SSK 1950/82
Kjellgren SSK 1919/38
Kjellin (Kil/S) SSK 1927/43
Kjellin (Skuttunge/C) ÖÄ10
Kjellmark (Glanshammar/T) SSK 1943
Kjellson (Ystad) SSK 1919
Kjellson (Östra Ryd/E) SSK 1984
Kjellström (Närke) SSK 1978
Kjörling och Körling SSK 1918/38
Kleberg (Vilske-Kleva/xxx) SSK 1914/18/30/38/43/50/65/92
Klemming (/) SSK 1913-16/19/36/43
Klinberg (Ullstorp/L) SoH 1994:186
Klingberg (Fanrås/N) ÖÄ11
Klingberg (Klingsbo) SSK 1915-16/19/36/67
Klinghammar (/) SSK 1930
Klint (Kalmar) SSK 1950
Klockhoff SSK 1915-16/19
Kloow (Malmö/M) SSK 1982
Klynder (Stockholm) ÖÄ10
Kniberg (Smålandssl) SSK 1915-16/19
Knutson (Helsingborg) SSK 1950
Knös (Hangelösa/P) ÖÄ2; SSK 1914/18/30/38/43
Koch (Göteborg) SSK 1943/62
Koch (Uddevalla/O) SSK 1912- 14/17/20-21/38/43/50/65/76
Kock (Malmö/M) SSK 1912/13/17/27/62
Kocken SSK 1963
Kockum (Kristianstad/L) ÖÄ3; SSK 1913-16/18/30/43/62
Kohl (Stockholm) ÖÄ11
Kollberg (Halmstadssl) SSK 1936/62
Kollberg (Onsala) SSK 1963/78
Kolmodin (Koldemo) SSK 1912-16/18/19/30/36/50
Kolthoff (Karlstad/S) ÖÄ7 SSK 1912/13/15/19/38/63/82
Koraen (Nöbbeled/G) SSK 1914/18/30/82
Koschell (Stockholm) ÖÄ5
Kraepelien (Stockholm) ÖÄ4
Krafft (Arboga/U) ÖÄ4
Kraft (Göteborg)
Kram (Söderhamn/X) SoH 1996:1
Kramer (Stockholm/Tyska) ÖÄ3
Kreuger (Kalmar/H) ÖÄ2; SSK 1912-16/19/38/67
Kreüger (Kalmar/H) ÖÄ2
Krogh (Norge) SSK 1978
Krokstedt (Lokrume) SSK 1950
Kromnow och Cromnow SSK 1967
Kron (Målilla/H) SSK 1965
Krook (Skåneslxxx) SSK 1915-16/18/36/78
Krook (Vadensjö/M) SSK 1915-16/27
Kruckenberg (Jönköping/F) SSK 1912/13/15-16/27
Krumlinde SSK 1919/38
Kruse (Karlshamn/K) ÖÄ10; SSK 1912-15/27/43/84
Kruse (Lund/M) ÖÄ12 SSK 1912/13/15-16/27/43/63
Kræpelien SSK 1912-14/18/38
Krönmark (Blackstad/H) SSK 1982
Krüger (Göteborg) ÖÄ5
Krüger (Stockholm) ÖÄ9
Kugelberg (Stockholm) ÖÄ1/2/3;LE; SSK 1912- 14/17/20-21/38/50/62
Kulberg PHT 1936:182; SSK 1943
Kullasläkten (Viken/L) ÖÄ10
Kullberg (Helsingborg/M) ÖÄ5
Kullberg (Knapparpssl) SSK 1918
Kullberg (Västergötland) ÖÄ7
Kullgren (Kristinehamn-Uddevalla/O) SSK 1913/17/30
Kullgren (Ulricehamn/P) ÖÄ4
Kulling (Hössna/P) SSK 1982
Kullman (Göteborg) ÖÄ1
Kumlien (Balingsta/C) SSK 1974
Kungshultsläkten (Allerum/L) ÖÄ10
Kylberg SSK 1918/30
Kyronius (Kalmar/H) ÖÄ8
Källström (Skogstibble/xxxUppl) SSK 1927
Kåhre ÖÄ7
Kôersner (Falun/W) SSK 1918/27
Köhler (Bo) SSK 1919/30
Kökeritz SSK 1938
Könsberg (Brokind/E) ÖÄ5
Körling => Kjörling
Küsel (Stockholm) ÖÄ6
Laeseken (Stockholm) ÖÄ11
Laestadius (Ytterlännäs/Y) ÖÄ12
Laestander (Arjeplog/xxx) ÖÄ12
Laestander (Piteå/BD) ÖÄ12
Lafrensen (Stockholm) ÖÄ10
Lagergren (Lavad/R) SSK 1965
Lagergren (Veta/E) ÖÄ5/7/10
Lagergren (Vissefjärda/H) SSK 1976
Lagergren (Västergötland) SSK 1912/13/15-16/19/38
Lagerholm (Östergötland) SSK 1915-16/19/38
Lagerlöf (Grava/S) SSK 1912/13/14/18/30/43/62/78
Lagerquist (Vallby/C) SSK 1963
Lagerquist ÖÄ7
Lagerqvist (Östra Eneby/E) SSK 1980
Lagrelius (Lillhärad/Vstmlxxx) SSK 1915-16/19/30/43/78
Lahng (Stockholm) ÖÄ8
Lalin SSK 1936
Lallerstedt /Letterstedt (Järstorp/F) SSK 1913/15/36/43/82
Lamberg (Kungsbacka/xxx) SSK 1915-16/27
Lamberg (Tölö/N) SSK 1915-16/27/74
Lambert-Meuller (Västra Skåne) SSK 1984
Lamm (Stockholm) ÖÄ10 SSK 1913/15-16/19/36
Lampa (Härnösand/Y) ÖÄ10
Landahl (Landa) med Lundeberg SSK 1950
Landegren (Skåne) SSK 1950
Landelius (Östgötasl) SSK 1914/18/38
Landergren (Raus/M) SSK 1917/30/65/78
Landtmanson SSK 1917/30
Langborg (Sundby/D) SSK 1927
Lange (Göteborg) SSK 1943
Lange (Mora/W) SSK 1984
Lange (Våmhus) SSK 1984
Langelius (Grebo/xxxE) ÖÄ3
Langenberg (Husby/W) ÖÄ9
Lannge SSK 1920-21/38
Larson (Södra Vi) SSK 1950
Laurell (Värmlandssl) SSK 1912/13/15-16/19/92
Laurenius (Östra Stenby/xxx) ÖÄ6
Laurent (Stockholm) SSK 1980
Laurin (Söderköping/E) ÖÄ3:259
Laurin SSK 1912/13/14/18/30/38/50
Lavén SSK 1913/17/30
Leche (Barråkra/xxxSk) SSK 1912/13/15-16/19/38/63/76
Leczinsky (/) PHT 1929:214; SSK 1943/65
Leeb-Lundberg SSK 1992
Leffler (Georg Lefflers sl) SSK 1912- 21/38/50
Leffler (Hans Lefflers sl) SSK 1920-21/38/50
Leffler (Stockholm) ÖÄ9
Leffler (Västerås/U) ÖÄ2
Lehman SSK 1914/18/30
Leijer (Borgunda/R) ÖÄ5; SSK 1943
Leinberg (Nådendal/FIN) ÖÄ10
Leissner och Nilsson-Leissner SSK 1967/78
Lejman (Norrköping/E) SSK 1915-16/27/80
Lemchen (Sönnarslöv/xxxSk) ÖÄ3
Lemchen SSK 1914/18/30
Lemke (Finland) ÖÄ1 SSK 1912/13/17/30
Lemmens (Stockholm) ÖÄ11
Lemming (Kolt/DK) SSK 1974
Lenaeus (Lena/C) ÖÄ9
Lennartsson (Filipstad/S) ÖÄ7; SSK 1965
Lenning (Nykyrka/D) ÖÄ6
Lennmalm SSK 1912-16/19/38
Lennman (Stockholm) SSK 1912-16/27/50
Lené SSK 1914/18/36
Leth SSK 1912/13/15-16/19/38/63
Letterstedt/se Lallerstedt
Lettström (Nysund/S) LE; SSK 1912/13/15-16/19/36/89
Levan SSK 1962
Levertin (Stockholm) ÖÄ9 SSK 1912- 14/18/36
Levin (Filipstad/S) SSK 1930
Levin (Muskö/B) ÖÄ8; SSK 1917/30/65
Lewander (Morkarla/C) SSK 1962/76
Lewenhagen SSK 1915-16/19
Lewin (Mariestad/R) ÖÄ6
Lexow (Kristinehamn/S) ÖÄ9
Liander (Horn/R) SSK 1927/80
Lidbeck (Lidköping/xxx) ÖÄ6
Lidberg (Yxnerum/xxx) ÖÄ5
Lidman (Flisby/xxxSm) ÖÄ6; SSK 1912/13/17/20-21/43
Lidstrand (Råda/xxxVgl) ÖÄ5
Lidström (Västerhaninge/B) SSK 1918/30/65
Lieberath SSK 1918/30
Liedbeck (Nykyrka/xxxVgl) ÖÄ4
Liedberg (Finspång/E) ÖÄ6
Liedberg (Varberg/N) SSK 1915-16/19/38/65
Liedgren (Göteborg) SSK 1943/65
Liedholm SSK 1913/15-16/18/36/50
Liedholm ÖÄ7
Liedzén (Älvsborg) ÖÄ2
Liewen Wistrand/se Wistrand (Visby)
Lignell (Finland) SSK 1967
Lignell (Värmland) SSK 1920-21
Lijsing SSK 1936
Lilienberg SSK 1914/17/19/36/50
Liljebjörn/se Lilljebjörn
Liljedahl och Liljedal (Skirö/F) SSK 1917/30/36/74
Liljenroth (Bäckaby/xxxSm) SSK 1914/17/19/36/43
Liljewalch SSK 1913/14/18/30/38
Lilla Harriesläkten/se Hanson med Prom och Brock (Lilla
Lillieros (Kosrberga/R) SSK 1967/84
Lilljebjörn (Livland) ÖÄ8; SSK 1912/13/17/27
Lilljekvist (skålebosl) SSK 1914/18/30/38
Lilo (Stockholm) ÖÄ11
Lind (Kalmar/H) ÖÄ3
Lindberger (Tilberga/U) SSK 1989
Lindblad (Askersund) SSK 1919/62
Lindblad (Askersund/T) ÖÄ4
Lindblad (xxx/E) ÖÄ4
Lindblad (Östergötland) SSK 1950
Lindblom (Glanshammar/T) ÖÄ6:474
Lindeberg (Nyköping/D) ÖÄ7
Lindeberg (Stockholm) SSK 1917/30
Linder (Fogdö/D) ÖÄ4
Linder (Skurup/M) SSK 1995
Linder (Vist/E) SSK 1912/13/14/18
Linderoth/se Lindroth
Lindfors (Ny Ed/S) ÖÄ10
Lindfors SSK 1936
Lindgren (Öland/H) ÖÄ7; SSK 1913/17/27/38
Lindhagen (Vimmerby/H) ÖÄ6; SSK 1912-15/19/36/50/65/84
Lindham/se Ingelsbosl
Lindhé (Kalmar/H) ÖÄ8; SSK 1917/27
Lindman (Lindrum, Ölsremma/xxx) SSK 1912- 16/18/27/30/36/43/65
Lindmark (Linköping/E) ÖÄ4 SSK 1913/17/30/62
Lindquist (Vänersborg/P) SSK 1917/30
Lindqvist (Järstorp/F) SSK 1995
Lindqvist (Morup/N) SSK 1967/95
Lindroth (Lambohov) SSK 1918/38
Lindroth och Linderoth (Ö Vingåker/D) SSK 1913/14/15-16/18/27/38/65
Lindskog (Tväred/xxx) ÖÄ8; SSK 1938
Lindskog SSK 1920-21/38
Lindstedt ÖÄ7
Lindström (By/S) SSK 1927
Lindström (Stockholm) SSK 1918/30/65
Lindwall (Lindome) SSK 1936
Ling (Linneryd/G) ÖÄ6:455; SSK 1943
Ling-Vannerus (Säffle/xxx) ÖÄ6; SSK 1930/63/80
Lingmark SSK 1919/43
Linnarsson ÖÄ7; SSK 1920-21/43/80
Linnell (Linneryd/G) SSK 1917/30
Linton SSK 1962
Lithander (Göteborg) SSK 1936
Livijn (Söderköping/E) ÖÄ5; SK 1917/27/92
Ljungberg (Göteborg) SSK 1917/30/36
Ljungberg (Köping/U) ÖÄ4
Ljungberg (Ljungby/xxx) SSK 1950/62
Ljungdahl (Ljungby/xxx) SSK 1914/17/30
Ljunggren (Bjälbo/E) ÖÄ9 SSK 1913/17/20/38/95
Ljunggren (Jung) SSK 1963
Ljunggren (Skövde/R) ÖÄ8
Ljunggren (Önnestad/L) SSK 1965
Ljungh (Ljungarum/F) ÖÄ2 SSK 1912/13/15/27/82
Ljunglöf (Nyköping/D) ÖÄ12
Ljungman (Bohussl) SSK 1920-21/36
Ljungman (Dagsberg/E) SSK 1912/13/14/18/27/43/63/76
Ljungquist (Barkeryd/F) SSK 1989
Ljungquist (Hölö/B) ÖÄ4; SSK 1919/38
Ljungströmer (Sanhem/xxx) ÖÄ7; SSK 1917/30/50
Ljungwaldh (Stenkvista/D) SSK 1943
Lockman (Bjärtrå/Y) SSK 1989
Loenbom (Rinna/E) ÖÄ8
Lokrantz (Bottnaryd/F) ÖÄ4; SSK 1920/43/65/82
Londicer (Stockholm) ÖÄ5
Looft SSK 1962
Looström (Lohärad/C) SSK 1913-14/17/27/36/43/62
Lothigius (Löt/H) ÖÄ1/2; SSK 1912-16/19/36/50/89
Lovén (Loshult/L) AN2;LE;ÖÄ1; SSK 1912-16/18-19/27/36/50/62/67/74/80/89/95
Luhr (Stockholm) SSK 1943
Lund (Stockholm/Klara) ÖÄ9
Lundberg (Askersund/T) ÖÄ3
Lundberg (Bolum i Västergötland) SSK 1967/78
Lundberg (Lund/M) SSK 1963
Lundberg (Roglösa/E) ÖÄ2
Lundberg (Solna/B) ÖÄ12
Lundberg (Valbo) SSK 1918/30
Lundblad (Grönahög/xxxVgl) ÖÄ7; SSK 1927/67
Lundblad (Skara lfs/R) ÖÄ2
Lundblad (Ugglum) SSK 1914/18/30
Lundbom  (Lundbohm) SSK 1938
Lundborg (Brandstad/M) SSK 1950/80
Lundborg (SÖderköping/E) ÖÄ5
Lundborg (Valbo/X) SSK 1914/18/27/38/43
Lundeberg (Botkyrka/B) SSK 1912-16/18/19/36/50/62/80
Lundeberg/se Landahl (Landa)
Lundgren (Allerum/xxx) SSK 1927
Lundgren (Bettna/D) ÖÄ5
Lundgren (Björkvik/xxx) ÖÄ7
Lundgren (Högsjö/xxx) SSK 1930
Lundgren (Lagerlunda/xxx) SSK 1943
Lundh (Lund/M) ÖÄ10
Lundh (Skåne/xxx) SSK 1950
Lundholm (Lund/M) ÖÄ2
Lundin (Varnhem/R) ÖÄ2
Lundquist (Nyköping/D) SSK 1919
Lundskog SSK 1930
Lundstedt (Harmånger/xxx) SSK 1913/17/30
Lundstedt (Stockholm) ÖÄ2
Lundström (Lönnemåsa/xxx) ÖÄ12
Lundström (Nordmaling/AC) ÖÄ4/10
Lundström (Risninge/E) ÖÄ3; SSK 1912/13/17/36
Lundström (Skellefteå/AC) ÖÄ5; SSK 1917/30
Lundström (Svartalund/xxx) SSK 1930/43
Lundström (Söderfors/C) ÖÄ12; SSK 1912/13/17/30/65
Lundvall (Kärna/E) ÖÄ6:478
Lundvall (Lagerlunda/xxx) SSK 1917/30
Lundvik (Forsbackagrenen) SSK 1938
Lunell (Malung/W) SSK 1976
Luth ÖÄ7
Luthander SSK 1930
Lybeck (svensk-finsk sl) SSK 1912/13/15-16/19/36
Lybeck (Viby/T) SSK 1930/38/43/62/74
Lybeck (Åmål/S) ÖÄ8; SSK 1936
Lyberg (Lye/xxx) SSK 1950
Lychou (Kristianopel/K) ÖÄ6; SSK 1920-21/36/65/78
Lyman (Estuna/C) SSK 1915-16/27
Lyon (Katrineborg/D) SSK 1913/17/30/38
Lysander (Ucklum/O) SSK 1927
Lyström SSK 1919/36
Lyth SSK 1950
Lyttkens (/xxx) SSK 1930/62/74
Låftman (Värmlandssl) SSK 1950
Lödrup (Ingelstad/L) SSK 1989
Löfberg (Gripsholm/D) SSK 1930/38/43/63/74
Löfgreen (Ulrika/E) LE; SSK 27/89
Löfgren (/E) ÖÄ10
Löfgren (Godegård) SSK 1918/30
Löfgren (Högsby) SSK 1912- 14/18/30
Löfgren (Karlskrona/K) SSK 1920-21/38
Löfmark SSK 1938
Löfström (Gävle/X) SSK 1992
Löfström (Lövestad/xxx) SSK 1930/38/50
Löfvenberg (Härnösand/Y) ÖÄ2;NG SSK 1950/84
Lönegren (Algutsboda/H) ÖÄ3/5
Lönnqvist SSK 1963
Lönnrot (Örebro/T) ÖÄ6
Löthner (Kristinehamn) SSK 1930
Löwe (Stockholm) ÖÄ9
Löwegren (Helsingborg/M) ÖÄ8
Löwenberg (Stenkyrka) SSK 1950
Lübeck (Stockholm) ÖÄ8
Lüning (Stockholm) SSK 1917/30
Mackeij (Hammarby/X) ÖÄ10
Maechel (Västervik/H) ÖÄ4/12; SSK 1912/13/17/27
Magnell (och Sjögren; Gullsjögrenen) (Stavnäs/xxx) SSK 1917/27/43
Magnus (Göteborg) SSK 1912/13/17/30/80
Maijström SSK 1930
Malm (Göteborg) ÖÄ5
Malm (Karlshamn/K) SSK 1938/50
Malm (Skåne/xxx) SSK 1912- 14/18/38/50
Malmberg (Malmö/M) SSK 1920-21
Malmberg (Norrköping/E) ÖÄ4
Malmberg (Nyköping/D) SSK 1936
Malmberg (Svenarum/xxxSm) SSK 1914/18/30/76
Malmborg (Dalarne) SSK 1930
Malmgren SSK 1992
Malmqvist --> Kullasläkten
Malmros --> Kungshultsläkten
Malmros (Landskrona/M) SSK 1927/63/76
Malmsten ,Stahmer- (Malmö/M) ÖÄ8; SSK 1912/13/14/15/18/19/20/36/62/65/67/74/78
Malmsten (Jönköping/F) SSK 1995
Malmsten (Malmö/M) ÖÄ8; SSK 1978
Malmström (Björkvik/D) SSK 1963
Malmström (Blekingesl) SSK 1914/18/38
Malmström (Lilla Malma/D) ÖÄ1/10
Malmström (Ronneby/K) ÖÄ2
Mandelgren --> Kullasläkten
Mannheimer (Göteborg) SSK 1914/18/19/36/50/84
Mannheimer SSK 1914/18/19/36/50/84
Marcellus ÖÄ7
Marchelius (Blacksta/D) ÖÄ6
Marcus (Güstrow/POM) SSK 1919/38
Mark (Seglora/P) SSK 1963/74/80/89
Markman (Tavastehus/FIN) SSK 1943
Marschell (Blacksta/D) ÖÄ6
Martin (Arosin-Martin) SSK 1938
Martin (Gävle/X) ÖÄ5
Martin SSK 1913/14/18/30/50
Masreliez (Stockholm) SSK 1943
Matthiesen (Kalmar/H) ÖÄ2
Mattiesen (Way-Mattiesen/Way) (Kalmar/H) SSK 1914/17/20-21/36
Matton SSK 1919/36
Mattson ÖÄ7
Mauroy SSK 1963
Mebius (Göteborg) SSK 1918/38/63/84
Mebius SSK 1918/38/63/84
Medén (Medåker/U) ÖÄ3
Meijer Grankvist ÖÄ7
Meijer (Marstrand/O) ÖÄ6 s461
Meijer (Stockholm) ÖÄ9
Meister (Göteborg) ÖÄ6; SSK 1912/13/17/27
Meitens (Stockholm) ÖÄ11
Melander (Karlskrona/K) ÖÄ2; SSK 1912-14/17/30
Melander (Åseda/G) SSK 1989
Melin (Eksta/I) NG; SSK 1943
Melin (Göteborg) SSK 1913- 16/19/74
Melin (Kind hd/xxxVgl) ÖÄ1/4
Mellbin SSK 1919
Mellerborg SSK 1920-21
Mellström (Stora Mellösa/T) SSK 1927
Melén (Mortorp/xxxSm) ÖÄ2
Mesterton (Stockholm) ÖÄ8
Meunier (Stockholm) ÖÄ11
Meurk (Bärbo/D) ÖÄ12
Meurk SSK 1936
Meurling (Kristdala/H) ÖÄ2 SSK 1919/65/89
Meurman (Stockholm) ÖÄ12
Meyer (Stockholm) ÖÄ5
Meyerhöffer SSK 1936
Michaelson SSK 1915-16/20-21
Milles (Nora/T) SSK 1943/78
Millqvist (Godegård/E) ÖÄ5; SSK 1912-14/18/38/76
Mineur (Multrå/Y)
Minten (Göteborg) ÖÄ12
Mjöberg SSK 1919/36/92
Mobeck (/E) ÖÄ7
Mobeck (Jönköping/F) ÖÄ3
Moberg (Jönköping/F) SSK 1938/62
Moberg (Öster-Lövsta/xxxC) SSK 1936/50
Moberger (Vimmerby/H) SSK 1919/76
Modin (Hammerdal/Z) SSK 1936/43/84
Mohlin SSK 1919
Molitor (Stockholm) ÖÄ11
Moll (Stockholm) ÖÄ3
Moll SSK 1913/15-16/19/36
Mollstadius SSK 1962
Molér (Böda/H) ÖÄ9
Momma (Nyköping/D) ÖÄ10
Mont d'Or Norderling (Tillberga/U) ÖÄ4
Montan (Nora/T) ÖÄ5; SSK 1912/13/17/27/67
Montan (Älvstorp/xxxSetterbo) ÖÄ1
Montelius (Madesjö/xxx) ÖÄ8
Montelius (Tibble/C) ÖÄ2; SSK 1912/13/14/18/27/36/43/62/92
Montell (Edebo/C) ÖÄ5; SSK 1912/13/17/27/50/62/80/92
Morling (Stora Skedvi/W) SSK 1917/20-21/43
Morsing SSK 1938
Morén (Kroppa/S) ÖÄ2
Moselius (Östra Harg/E) ÖÄ6
Mossberg (Måså/xxx) SSK 1914/18/38
Muhr (Sandsjö/xxxSm) ÖÄ1
Munktell SSK 1913/15-16/18/30/38/50
Munthe SSK 1912/13/14/15-16/18/19
Murray SSK 1913/15-16/18/38
Myhrman (Filipstad/S) ÖÄ2; SSK 1914/18/30/89
Myrin SSK 1919
Myrstedt SSK 1930
Myrsten (Stenkumla/I) NG; SSK 1950/74/89
Måbäck/se Quarn
Måhl (Tofteryd/F) SSK 1984
Mårtens SSK 1962/63
Möller (Allerum/xxx) SSK 1950/62
Möller (Essen-Möller och Pontén-Möller) SSK 1920-21/36
Möller (Huaröd/xxx) SSK 1919/36
Möller (Revinge/M) SSK 1967/82
Möller (Stockholm/Tyska) ÖÄ9
Möller (Varberg/N) ÖÄ10
Möllerberg (Helsingborg/M) SSK 1976
Mörcke (Eksjö/F) ÖÄ2
Mörcke SSK 1915-16/19
Mühlenbruch (Kalmar/H) SoH 1995/s 325
Müller (Stockholm) ÖÄ11
Münster (Stockholm) ÖÄ11
Müntzing (Örebro/T) SSK 1913/17/27/43/80
Nachmanson SSK 1912/13/15-16/19/36
Nathhorst & Nathorst (Nathurst) SSK 1913/14/15-16/19/36/67/82/92
Nathorst (Stockholm) ÖÄ5 SSK 1913-15/19/36/67/82
Nathorst-Böös/se Böös
Nathorst-Westerdal/se Westerdal
Naumann (Malmö/M) ÖÄ1/10; SSK 1912/13/17/27
Nehrman och Nerman (Vimmerby/H) SSK 1918/30/38/43
Neiglick (Kides/FIN) ÖÄ5; SSK 1912/13/17/30/67
Neijber (Stockholm) ÖÄ3/8; SSK 1938
Neijber SSK 1912/13/14/18/30/38
Nelson (Hov/E) SSK 1980; SoH 1994:10
Nerman (Halmstad/N)
Nerman/se Nehrman
Nerén (Tortuna/U) ÖÄ6
Nettelbladt (Stockholm)xxx
Nettelbladt SSK 1915-16/19/38
Neubauer (Nora/T) ÖÄ5
Neumüller (Stockholm) SSK 1982
Neumüller SSK 1982
Nilsson-Hiort SSK 1936/38
Nilsson-Leissner/se Leissner
Nissar (Ledberg/E) SSK 1943
Nisser (Stockholm) SSK 1914/18/19/36/63/80/92
Nobel (Skåne) ÖÄ12; SSK 1913/14/17/30/50
Nohrström (Stockholm) ÖÄ10
Nonnen (Göteborg) ÖÄ3
Noraeus (Hedesunda/X) ÖÄ4
Noraeus (Nora/Y) ÖÄ12
Norberg (Kornsjö/xxx) SSK 1930
Norberg (Strömstad/O) ÖÄ3
Nordahl (Fleringe/xxx) SSK 1950
Nordberg (Gilleberga/S) ÖÄ6
Nordberg (Stockholm/Klara) ÖÄ11
Nordeman SSK 1978
Nordenson (Lockne/Z) ANS; SSK 1912-15/18/20/36/62/84
Nordenson (Nordanberg) SSK 1912/13/15-16/18/20-21/36/62/84
Nordenström (yngsta grenen) SSK 1919/36/62
Nordenvall (Brunskog/S) SSK 1967/74/89/95
Nordlander (Bjärtrå/Y) ÖÄ3
Nordlind (Väster Dalarna hd) ÖÄ6
Nordlund (Gislaved/xxx) SSK 1913/15-16/19
Nordlund (Gällstad/xxx) SSK 1930
Nordmark (Nätra/Y) SSK 1962/74
Nordström (Stockholm) ÖÄ9
Nordström SSK 1938
Nordwall SSK 1915-16/20-21/38
Nordwall ÖÄ7
Nordén (Törnevalla/E) ÖÄ6
Noreen (Nor/S) SSK 1912/13/17/27/38
Norie (Stockholm/Maria) ÖÄ11
Norin (Nora/C) ÖÄ4
Norinder (Stockholmssl) SSK 1914/18/30/50
Norlander (Ek/xxxVgl) SSK 1920-21/43
Norlander (Hjorted/xxxSm) ÖÄ2/3
Norlin (Nora/Y) SSK 1915-16/27/76
Norlind (Väster Dalarna hd) ÖÄ6
Norling (Uclum/O) ÖÄ5
Norlén (Nöbbele/xxx) SSK 1950
Normelli (Tjällmo/E) ÖÄ6; SSK 1915-16/19/43
Norraeus (Lysings hd/E) ÖÄ5
Norrbohm och Norrbom SSK 1936
Norrby (Väskinde) SSK 1950
Norrman (Eksjö/xxx) SSK 1950/76
Norrman (Holtsljunga/xxx) SSK 1950
Norrman (Marieby/xxx) SSK 1950
Norrman (Västra Tunhem/P) ÖÄ5; SSK 1914/18/30/43/65/76
Norrström (Norrby/B) ÖÄ4
Norrén ÖÄ7
Norstedt (Nora/T)
Norström (Järnboås) SSK 1938
Norström (Skottek/P) ÖÄ1/10; SSK 1938
Norup (Göinge) SSK 1962
Noréus (Nora/C) ÖÄ4
Noréus (Tunafors/D) ÖÄ4
Novelius (Arboga/U) SoH 1995:264
Nyberg (Röstånga) SSK 1950
Nyblaeus (Sköllersta/xxxNä) ÖÄ6; SSK 1914/18/30/62/74/92
Nyblom SSK 1930/38
Nycander (Nyköping/D) ÖÄ1
Nygren (Grums) SSK 1982
Nygren (Grums/S) SSK 1982
Nygren (Nysund) SSK 1920-21/36
Nygren (Nysund/xxxVä) ÖÄ2
Nylén (Falun/W) ÖÄ5
Nylén (Gammalkil/E) SSK 1965
Nyman (Alingsås/xxx) ÖÄ5
Nyman (Stockholm) SoH1995:262
Nymansson ÖÄ7
Nystedt SSK 1918/20-21/36
Nyström (Karlstad/S) ÖÄ1
Nyström (Ljunit hd/M) ÖÄ2
Nyström (Ny/S) ÖÄ4; SSK 1912-14/18/30/65
Nyström (Nyköping) SSK 1984
Nyström (Nyköping/D) SSK 1984
Nyström (Skåne) SSK 1912- 14/18/19/36
Nyström (Östergötland) SSK 1913/14/18/30
Nyströmer (Västra Ny/E) SSK 1936/38/63/74/76/84/89
Odelberg (Dingtuna/U) ÖÄ2; SSK 1913/17/20-21/36/63/78
Odelberg (Västervik/H) AN;ÖÄ2; SSK 1913-17/20/30/36/43/62/74/84/95
Odelmark --> Odelberg (Västervik)
Odendahl --> Vallant
Odhelius (Od/P) ÖÄ9
Odhner (Odensåker/xxxVgl) ÖÄ2; SSK 1943
Odhnoff (Riseberga/L) SSK 1976
Odqvist SSK 1938
Odén (Kuddby/E) ÖÄ6; SSK 1943
Ohly (Stockholm/Tyska) SSK 1950/65
Olbers (Stockholm/Tyska) AN3 SSK 1920/38/82
Olbers SSK 1920-21/38/82
Oldberg (Falun/W) ÖÄ1/12
Oldenburg (Stockholm) ÖÄ1/12
Oldenburg SSK 1913/14/18/30
Olin (Viken/M) ÖÄ10; SSK 1917/20-21/38
Ollman SSK 1930
Olners (Harplinge/N) SSK 1965
Olrog (Stockholm) SSK 1914/16/19/36/89
Olsson-Seffer SSK 1963
Orre (Tannåker/xxxSm) SSK 1912/13/15-16/20-21/43
Osander (Gällaryd/F) ÖÄ9
Oseen (Tutaryd) SSK 1936
Ossbahr (Västbo hd/xxxSm) SSK 1943/82
Osterman (Karlskrona/K) ÖÄ6; SSK 1914/18/30/38/43/50/78
Ostwald (DK) ÖÄ5
Ostwald SSK 1950
Oterdahl (Göteborg) SSK 1967
Otterborg SSK 1920-21/50
Ottergren (Lyby/xxxSk) SSK 1915-16/27
Ouchterlony de Kellie SSK 1915-16/19/36
Ovenius --> Areschoug
Owen ÖÄ7
Owen-Bergmark --> Bergmark
Pagels (Kristianstad/L) ÖÄ8
Pahl (Arboga/U) ÖÄ11
Palander (Köping/U) ÖÄ4
Palander SSK 1912- 14/18/30
Palin-Pallin (Skeda/E) SSK 1962/74
Palm (Arkelstorp) SSK 1914/18/19
Palm (Eda/S) SSK 1920/43/84
Palm (Fulltofta/M) ÖÄ9
Palm (Krapperup/M) ÖÄ9
Palm (Skövde/R) ÖÄ12
Palm (Skövde/R) ÖÄ98xxx; SSK 1912/13/17/20-21/43
Palm (Småland) SSK 1938
Palm (Ystad/M) ÖÄ5
Palmaer (Västra Eneby/xxx) ÖÄ8
Palmborg (Göteborg) SSK 1962
Palme (Ystad/M) ÖÄ5; SSK 1913/15-16/19/36/50/65/89
Palmgren (Holmestad) SSK 1950
Palmgren (Långaryd) SSK 1950
Palmér (Stockholm) ÖÄ8
Paravicino (Stockholm) ÖÄ9
Park --> Kullasläkten
Pasch (Stockholm) ÖÄ11
Pastoor (Stockholm) ÖÄ9
Paterson (Göteborg) SSK 1936/76
Paul (Västmanlands reg) ÖÄ10
Pauli (Stockholm) ÖÄ9
Paulin (Mariestad/R) SoH 1996:94
Paullén (Stockholm) ÖÄ9
Pegelow (Minnesberg/M) ÖÄ9; SSK 1915-16/27
Pemer (Lindesberg/T) SSK 1989
Perman (Stockholm) ÖÄ6; ANS; SSK 1913/17/30
Personne (Stockholm) ÖÄ4;LE SSK 1913/17/20/43/65/95
Peters (Göteborg) ÖÄ8
Petersen (Stockholm) ÖÄ9
Petersohn (Riga/Livland) SSK 1917/36/63/76
Peterson (Kristdala/H) SSK 1995
Peterson (Åmål/P) ÖÄ5
Petersson --> AusåsÅgårdsläkten
Petersson (Adelöv/xxxSm) ÖÄ4
Petersson (Ringarum/E) ÖÄ6
Petersson (Rydberg) ÖÄ7
Petersson (Söderåkra/H) SSK 1965
Petersson/se Ingelsbosl
Petre (Arboga/U) ÖÄ9
Petri (Kloster/D) LE; SSK 1918/30/43/63/76/89
Petrini (Stockholm) SSK 1974
Petrén (Risinge/E) SSK 1912/13/14/15-16/19/30/36/43/65/76
Pettersson (Abild) SSK 1919
Pettersson (Abild/N) ÖÄ5
Pettersson (Ask/E) SSK 1989
Peyron (Stockholm) ÖÄ9
Pfaff ÖÄ7
Pfannenstil (Stockholm) ÖÄ9
Pfannenstill och Pfannenstiel (Kristinehamn/S) SSK 1913/17/30
Pfeffer (Stockholm) ÖÄ4
Philip SSK 1918/30
Philipson SSK 1913/14/18/20-21/36/67
Philipson ÖÄ7
Piehl (Stockholm) SSK 1938/89
Pihl (Stockholm) ÖÄ11
Piltz (Varberg/N) SSK 1918/38/84
Piltz SSK 1918/38/84
Pinckhardt (Stockholm) ÖÄ11
Piscator (Hammarön/S) ÖÄ3
Plagemann (Stockholm/Tyska) ÖÄ4
Planander (Horn/E) ÖÄ6
Planck (Karlskrona/K) SSK 1938/43/62
Planting SSK 1967
Plate (Marstrand/O) 1976/80 SSK
Pleijel (Barkeryd/F) SSK 1918/30/43/63
Ploman (Malmö/M) SSK 1918/43/65/95
Poignant (Barsebäck/M) ÖÄ5:474
Poignant SSK 1914/18/30
Polchow (Stockholm) ÖÄ11
Pontin (Nöbbeled/xxxSm) ÖÄ6
Pontin SSK 1919/38/63
Pontén (Tolg/G) ÖÄ4 SSK 1930/62/84
Pontén SSK 1930/63/84
Pontén-Möller/se Möller
Poppelman SSK 1950
Poppius (Savolaks/FIN) ÖÄ3; SSK 1989
Poss/se Östlihn
Pousette (Gävle/X) SSK 1963/74
Prawitz (yngre sl) SSK 1978
Precht (Stockholm) ÖÄ11
Priklonsky (Stockholm) SSK 1943
Pripp (Helsingborg/M) SSK 1915-16/27
Prom/se Hansson med Prom och Brock (L Harriesl) SSK 1950
Prytz (Frosta hd/xxxSk) ÖÄ1/4; SSK 1917/20-21
Psilander (Voxtorp/xxxSm) ÖÄ3
Psilander SSK 1918/30
Punckt (Alingsås/xxx) ShF 2/96:16
Pyhlson (Varberg/N) ÖÄ2
Pålman SSK 1938
Quarn (Andersson/Stigson/Hildeskog/Måbäck) SSK 1989
Quennerstedt (Kvenneberga/xxxSm) SSK 1913/14/17/19/36/50
Quensel (Ludvika/W) LE; SSK 1912-16/19/36/43/50
Quensel (Lund/M) ÖÄ2
Quiding (Kvidinge/L) ÖÄ2; SSK 1927/38
Qvistgaard (Ulvö/xxx) ÖÄ1
Qvistgaard SSK 1919/63
Rabe (Toarp/Vglxxx) 1917/20-21/36; ShF 2/96:20 SSK
Radhe (Gamla Lödöse/O) SSK 1913/17/20-21/43
Radou (Stockholm) ÖÄ10
Raeder (Stockholm) SSK 1995
Rahmn (Göteborg) SSK 1913/17/30
Ramstedt (Nora/T) ÖÄ8; SSK 1913/14/17/19/36/62
Ramström (Sköldinge/D) ÖÄ10; SSK 1918/30/65
Ramström (Säter/W) ÖÄ10
Randel (Ramdala/K) SSK 1920-21/43
Rapp (Uppsala) SSK 1919/36/78
Raquette (Finspång/xxx) SSK 1943
Raspe/se Swartling II
Rathsman (Falun/W) SSK 1943
Redelius (Västerås) SSK 1950
Redlund (Enköping/C) SSK 1918/30/74
Regensdorff (Stockholm) ÖÄ11
Regnstrand (Vadstena/E) ÖÄ1/8 SSK 1943/82
Regnéll (Kristdala/H) SSK 1919/76
Rehn (Stockholm) ÖÄ5
Rehnström (Norrköping/E) ÖÄ6
Reichenbach ÖÄ7
Reichenberg (Stockholmssl) SSK 1978
Reijner (Skedevi/E) ÖÄ6
Reincke (Stockholm) ÖÄ9
Restadius (Ramsberg/RestabyVstmlxxx) ÖÄ8
Rettig (Karlskrona/K) SSK 1912-14/18/20-21/27/38/43
Retzius (Horn/xxx) ÖÄ3
Retzius SSK 1913/14/18/38
Reuszner SSK 1936/78
Reuter --> AusåsÅgårdsläkten
Reuter (Stockholm) ÖÄ8
Reuterman (Ryttern/Vstm) SSK 1918/27
Rhedin (Örgryte/O) ÖÄ1/4;LE; SSK 1913/17/30/50/62/65/78/95
Rhodin (Bohuslänssl) SSK 1918/30/50/84
Rhodin (Råda/R) ÖÄ3/4
Rhodin (Värmlandssl) SSK 1912/13/15-16/19/38
Rhodin (Åsbräcka/P) ÖÄ3:267; SSK 1918/30/50/84
Richert (Ronneby/K) SSK 1913/14/18/20-21/36/43/63
Richnau (Stockholm) ÖÄ11
Richter (Skåne) SSK 1917/20-21/36
Richter (Stockholm) ÖÄ11
Ridderstedt (Nosaby/L) SSK 1982
Ridderstedt SSK 1982
Ridelius (Västmanland; yngre sl) SSK 1950
Rietz SSK 1915-16
Ringborg (Ringarum/E) ÖÄ3; SSK 1912-15/19/38/50/76
Rinman (Rinna) SSK 1950
Rinman (Rinna/E) ÖÄ12
Risbecker med Sandberg SSK 1989/92
Risbecker/se Sandberg
Risberg SSK 1963
Rissler SSK 1914/18/30
Ritou (Stockholm) ÖÄ5
Robbert (Gimo/C) SSK 1927
Roberg (Säby/xxxVstmld) SSK 1917/20-21/38
Robsahm (Malingsbro/xxx) ÖÄ5
Rode (Berg/G) SoH 1994:69
Rodenstam SSK 1963
Rodhe (Rodhe/xxxSk) ÖÄ5:477; SSK 1912/13/17/27/38/50/65
Roeck Hansen/se Hansen
Roempke (Göteborg) SSK 1927/43/65
Rogberg (Rogberga/xxxSm) AN3; ÖÄ1/8; SSK 1912/13/14/18/30/43/76
Roman (Stockholm) ÖÄ3;xxx
Romberg (Strövelstorpsgrenen) SSK 1918/30
Romdahl SSK 1950
Ronquist (Fide/I) SSK 1982
Ronquist SSK 1982
Roos (Finland) SSK 1912/13/14/15-16/18/30/38
Roos (Habo/R) SSK 1976
Roos (Råda/R) ÖÄ8
Roos (Stockholm) ÖÄ10
Roosval/se Roswall
Rooth SSK 1930
Ros (Munktorp/U) ÖÄ10; SSK 1912/13/17/30/38/50/62/74
Rosborg (Norberg/U) SSK 1917/30
Rosell (Frändefors/P) ÖÄ12
Rosenberg (Marstrand/O) ÖÄ6:463
Rosenberg (Simrishamn/L) ÖÄ2
Rosengren (Jönköping/F) SSK 1989
Rosman SSK 1950
Roswall och Roosval SSK 1918/30
Rosén (Kalmar/H) ÖÄ4
Rosén (Roasjö) SSK 1912/13/15-16/19
Rosén (Roasjö/xxxVgl) ÖÄ3
Rosén (Västergötland-Småland) SSK 1978
Rothelius (Julita/D) SSK 1967/82
Rothelius SSK 1967/82
Rubarth (Gotlandsgrenen) SSK 1950/63/82
Rubarth (Klintehamn/I) NG SSK 1950/63/82
Ruben (Karlskrona/K) SSK 1912/13/15-16/18/27/67
Rubenson (Stockholm) ÖÄ2
Rubenson SSK 1913/14/18/38
Rudbeck (Alingsås/xxx) ÖÄ7
Rudbeck (DK) ÖÄ7
Rudberg (Glömminge, Öland/H) SSK 1917/20-21/43
Rudberg (Gärdhem/P) SSK 1978/95
Rudberg (Ruda, Skedvi/E) SSK 1917/20-21/43/62
Rudelius SSK 1912/13/15-16/19/36/50
Rudin (Vreta Kloster/E) ÖÄ2; SSK 1915-16/27
Rudling (Stockholm) SSK 1914/18/30/65
Ruhe SSK 1963
Ruin SSK 1967
Rundeberg (Kullerstad/E) SSK 1920-21/43
Rundgren (Stockholm) ÖÄ1; SSK 1913/15-16/19/43
Rundquist (Stockholm) SSK 1930/62/74/78
Runeberg (Runneby/Z) ÖÄ4
Rung (Torstuna/C) ÖÄ4
Runnqvist (Ronneby/K) SSK 1927
Rusén,se Ruus
Rutberg (Kalix) SSK 1936
Ruth (Ekenäs/FIN) ÖÄ10
Ruus (/Rusén) (Falkenberg/N) SSK 1976
Ryberg ÖÄ7
Rydbeck (Högruda i Järeda) SSK 1919/63
Rydbeck (Ingatorp/xxx) ÖÄ3
Rydberg (Växjö/G) SSK 1913/15-16/27/38
Rydberg (Östra Ryd/B) ÖÄ1
Rydberg (Östra Ryd/E) ÖÄ8
Rydelius (Östra Ryd/E) ÖÄ8
Rydell (Östra Ryd/E) ÖÄ8
Rydeman (Solberga/F) SSK 1920-21/43/67
Rydholm
Rydin (Lerum/xxxVgl) SSK 1912- 14/18/27/38
Ryding (Tunhem/xxx) ÖÄ1/8; SSK 1914/18/30/43/76
Rylander (Filipstad/S) ÖÄ9
Ryman (Daretorp/Vartofta hd/xxx) ÖÄ1
Rystedt (Norrköping/E) SSK 1918/30/43
Råsberg (Lommaryd/xxxSm) SSK 1989
Röhl (Stockholm) ÖÄ11
Röhss (Göteborg) ÖÄ12
Sabbath (Stockholm) ÖÄ11
Sachs (/) SSK 1918/30/43/65/67
Saeve (Visby/I) ÖÄ12
Sager (Jönköping/F) SSK 1912-
Sahlgren (Stigtomta/D) SSK 1965
Sahlin (Närke) SSK 1938
Sahlin (Romfartuna/U) SSK 1912/13/15/19/36/95
Sahlin (Ut-Råby) SSK 1918
Sahlin (Värmland/S) SSK 1914-17/19/36/62
Salander ÖÄ7
Salin SSK 1919/36/63
Salling (Svärdsjö/xxxDal) SSK 1917/30
Saloman (Kalmar/H) ÖÄ5
Salomon (Kalmar/H) ÖÄ5/6
Salén (Torsåker/Y) SSK 1974
Samsioe (Malmö/M) ÖÄ4; SSK 1943
Samuelsson (Samuelsson) (Östgöta- Smålandssl) SSK 1936
Sandberg & Risbecker (Kråkmåla/H) SSK 1989/92
Sandberg (Ljungby/G) SoH 1994:188
Sandberg (Risinge/E) SSK 1980
Sandberg (Stockholm) SSK 1912/13/14/15-16/19/36
Sandberg (Södra Fågelås/xxx) SSK 1914/18/30/43
Sandberg ÖÄ7
Sandblad (Eggeby/R) SSK 1984
Sandblad SSK 1984
Sandegren (Sand/O) ÖÄ5:482
Sandström (Björsäter/xxx) SSK 1913/14/18/38
Sandström (Huskvarna/F) SSK 1915-16/19
Sandström (Jönköping/F) SSK 1967
Sandzén (Bottnaryd/xxxF) ÖÄ3; SSK 1943
Sanne SSK 1920-21/38
Santesson (Surte/xxx) AN2; ÖÄ1; SSK 1914/18/30/43
Sasse (Stockholm/Tyska) ÖÄ6
Sauer (Stockholm) ÖÄ11
Schale (Onsala/N) ÖÄ5; LE; SSK 1913/17/30/38/50/84
Schalén (Lunda/D) SSK 1913/17/30
Schander (Bäckaskog/L) SSK 1967/80
Scharenberg (Stockholm) ÖÄ9
Scharp (Göteborg) SSK 1967/89
Schartau (Harlösa/xxxSk) ÖÄ1; SSK 1912/13/17/27/38/50/62/74
Schenmark ÖÄ7
Schenström (Skänninge/E) ÖÄ4; SSK 1920-21/38
Schenström (Stjene/P) SSK 1913/14/18/20-21/27/36/50
Scherini (Södra Vi/H) ÖÄ2
Scheutz (Växjö/G) ÖÄ2
Scheutz SSK 1918/30
Schiebler (Stockholm) ÖÄ11
Schlegel (Stockholm) ÖÄ1
Schlyter (Helsingborg/M) LE
Schmidt (Aarhus/DK) SSK 1930
Schmidt (Nyköping/D) ÖÄ9
Schméer (Stockholm) ÖÄ6
Schneidler (Stockholm) SSK 1912/13/17/20-21/27/67
Schnell SSK 1930
Scholander (Landskrona/M) SSK 1912- 14/18/30/43
Schotte (Göteborg) ÖÄ5/6
Schotte (Hammarby/D) ÖÄ1
Schotte SSK 1912- 14/18/38
Schrewelius (Schrevelius) SSK 1920-21/36/50/63
Schröder (Stockholm) ÖÄ11
Schröder (Stockholm) ÖÄ8
Schubert (Säter/W) ÖÄ2/6:466; SSK 1913/17/27/50
Schuberth (Säter/W) ÖÄ2/6:466; SSK 1913/17/27/50/65
Schuldheis SSK 1950
Schultin (Västmanland/U) ÖÄ2
Schultz & -Steinheil (Nyköping/D) ÖÄ2/11; SSK 1927
Schultzberg SSK 1914/18/30
Schumburg SSK 1915-16/19/43
Schwan (Kalmar/H) ÖÄ4
Schwartz (Aspeboda sn) SSK 1936
Schöldström (Sköllersta/xxxNä) ÖÄ10; SSK 1943
Schön (Stcokholm) ÖÄ2/4
Schönbeck (Ystad) SSK 1967
Schönherr ÖÄ7
Schönman (Stockholm) ÖÄ9
Schönmeyr (Stockholm) ÖÄ4; SSK 1912/13/17/20-21/38
Schütz (Stockholm) ÖÄ1
Seaton (Göteborg) SSK 1912-14/17/30/38
Sebardt (Enköping/C) AN; LE; SSK 1912/13/17/27/43
Sebell SSK 1920-21
Sebenius (Arboga/U) ÖÄ4:324
Sederblad (Väderstad/E) SSK 1912/13/17/30
Sederholm (Fränninge/M) SSK 1995
Sederholm (Stockholm) ÖÄ1
Sederholm SSK 1912- 14/18/20-21/38/63
Segerborg --> Kungshultsläkten
Segerdahl (Segersta/xxxVgl) ÖÄ3
Segerfeldt SSK 1963
Segerstedt (Stigtomta/xxx) ÖÄ3
Segerstedt (Södermanland) SSK 1930
Segerstedt (Vånga/xxx) ÖÄ8
Segersten (Länghem/P) ÖÄ10; SSK 1920-21/43
Selander (Sel/xxx) SSK 1912/13/17/20-21/38
Selander (Ytterlännäs/Y) ÖÄ12
Selldén (Frykerud/S) ÖÄ2
Selldén SSK 1920-21/38
Sellergren SSK 1918/38
Sellin (Högsjö/YZxxx) SSK 1982
Sellin SSK 1982
Sernander SSK 1915-16
Serrander (Lilla Malma/D) SSK 1915-16/20-21/27/43
Seth (Göteborg) ÖÄ2; SSK 1915-16/27/43/65
Settergren (Bolum/xxxVgl) ÖÄ2
Setterlind (Örs/P) SSK 1989
Setterwall (Sätuna/R) ÖÄ6; SSK 1912-14/27/36/43/50/62/67/78/89
Settman SSK 1950
Sevon (Pemar/FIN) ÖÄ4
Sidenbladh (Sidensjö/Y) LE; SSK 1912/13/15-16/19/38/62/74/80
Sidner SSK 1912- 14/18
Siefvert ÖÄ7
Siegbahn (Syrestad/xxx) ÖÄ5
Siegbahn SSK 1914/18/30
Sifvert (Stockholm) SSK 1965/78
Sifvert (Stockholm) ÖÄ10
Siggebohyttesläkten ÖÄ7
Signeul (Göteborg) ÖÄ4; SSK 1943
Sillén (Gotlandssl) SSK 1915-16/19/36
Sillén (Värmlandssl) SSK 1915-16/19/36
Sillén (Västmanlandssl) SSK 1915-16/19/36
Simonsson SSK 1912/13/15-16/19/36/62/67/78
Sippel (Stockholm) ÖÄ11
Siöstedt och Sjöstedt (Västgötasl) SSK 1936/78
Sjöberg (Liared/xxxVgl) SSK 1974
Sjöberg (Stockholm) ÖÄ11
Sjöberg SSK 1914/18/30
Sjöblom (Bollebygdsl) SSK 1914/18/38
Sjöbohm (Simrishamn/L) ÖÄ5; SSK 1915-16/18/27/38
Sjöding (Skön/xxxMed) ÖÄ5
Sjöfors SSK 1962
Sjögreen (Karlskrona/K) ÖÄ5; LE; SSK 1912-16/18/27/36/43
Sjögren (Lofta/H) SSK 1912-16/18/27/36/43
Sjögren (Växjö/G) ÖÄ4
Sjögren  se Magnell
Sjöstedt (Höreda/xxx) SSK 1967
Sjöstedt  se Siöstedt
Sjöstrand (Gårdsby/G) SSK 1965
Sjöstrand (Kalvsvik/G) SSK 1965/80
Sjöstrand (Stranda härad) SSK 1920-21/36
Sjöstrand ÖÄ7
Sjöström (Kristianstad/L) SSK 1943
Sjöström (Malmö/M) SSK 1963
Sjövall (Ystad/M) ÖÄ12
Skafvenstedt (Törenvalla/E) SSK 1943
Skanne (Baldringe/M) SSK 1974/80
Skarin (Lidköping/R) ÖÄ4
Skarstedt (Skara/R) SSK 1912/13/17/27/38/80
Skog --> Kullasläkten
Skottsberg (Alsheda/xxx) SSK 1917/30
Skylling SSK 1938
Sköld (Hällefors/T) SSK 1965/78/84/95
Sköldberg-Müntzing/se Müntzing
Slettengren SSK 1915-16/19/36/50
Smedberg (Småland) ÖÄ12
Smedberg (Stockholm) ÖÄ12
Smedberg (Ymsjöholm/R) ÖÄ12
Smedmark (Björke/P) SSK 1913/15-16/27/50/63/76
Smerling (Sundsvall/Y) ÖÄ2
Smerling SSK 1919/36
Smith (Strömstad/O) ÖÄ2; SSK 1913/14/18/30/43/63
Smitt (Lösen/K) SSK 1914/18/30/43
Smitterberg (Östra Ed/xxx) SSK 1950
Snöbohm SSK 1950
Sohlberg (Östergötland) SSK 1967
Sohlman (Skogaholm/T) SSK 1915-16/19/36/50/62/74
Sohm (Stockholm) ÖÄ11
Sommelius SSK 1912/13/15-16/19/38
Sondén (Flisby/E) ÖÄ1/4:326
Sondén SSK 1912- 16/18/19/36
Sotberg (Vadstena/E) ÖÄ9
Spaak (Uddevalla/O) ÖÄ4
Spak (Dejeforsen/S) ÖÄ3
Sparrman (Bollnäs/X) ÖÄ4
Sperling (Stockholm) ÖÄ11
Spilhammar SSK 1919
Sprinchorn SSK 1914/18/30
Spånberg SSK 1915-16/19/36/50
Staaf (Ljustorp) SSK 1962/76
Staaf (Sunne/Z) ÖÄ1/9
Staaff (Ljustorp/xxx) AN; SSK 1912/13/14 15-16/20-21/43
Stackell (Stockholm) SSK 1950
Stadtlander (Stockholm) ÖÄ11
Stafsing (Fuxerna/P) SSK 1950/84
Stafsing/se även Carolson
Stahmer Malmsten (Malmö/M) ÖÄ8
Stahmer-Malmsten/se Malmsten
Stahre (Stockholm) ÖÄ12
Standaert (Stockholm) ÖÄ11
Stangenberg (Stockholm) ÖÄ11; SSK 1936/80
Starbus (Stockholm) ÖÄ11
Starbäck (Arby/H) LE; SSK 1912/13/17/30
Starck (Färila/xxx) SSK 1912/13/15-16/19/43
Stare (Malmö/M) SSK 1950/80
Stavenow (Stockholm) SSK 1930/43
Steffen (Klaxåssl) SSK 1914/18/36
Steinheil/se Schultz
Steinnordh (Norrköping/E) ÖÄ2
Stenbeck (Steninge/N) SSK 1918/27
Stenbeck (Upplandssl) SSK 1930
Stenberg (Karlshamn/K) SSK 1918/30
Stenberg (Karlshamn/K) SSK 1930
Stenberg (Kristianstad/L) ÖÄ3
Stenberg (Umeå/AC) ANS; SSK 1980
Stenberg (Vadstena/E) ÖÄ8
Stenberij SSK 1967
Stenborg (Stockholm) ÖÄ10
Stendahl (Enslöv/N) ÖÄ3; SSK 1913/15-16/19/36/43
Stenfelt (Gävle/X) ÖÄ8; SSK 1912/13/17/27
Stenhagen (Stockholm) ÖÄ12
Stenhammar (Västra Stenby/E) ÖÄ6; SSK 1912/13/15/27/43/62/65/95
Stenius SSK 1992
Stenkula (Risekatlösa/M) SSK 1918/38/63/74/89
Stenkula (Söderköping/E) ÖÄ5
Stenström (Nysund) SSK 1963
Stenström (Rådene/R) SSK 1920-21/36/43/50/62
Sterky (Stockholm) ÖÄ11
Sterky SSK 1912/13/15-16/20-21/36/50/62/78
Stickler SSK 1936
Stiegler (Stockholm) ÖÄ2/11
Stigson/se Quarn
Stjerna (Höreda/F) SSK 1950/65
Stjernholm/se Blavier
Stobaeus (Stoby/xxx) ÖÄ8
Stockenberg SSK 1967
Stockenström ÖÄ7
Stockhaus-Åberg (Gunnilbo/U) SSK 1984
Stockman/se Swartling II
Stolt SSK 1963
Strandberg (Ytterselö/D) ÖÄ3; SSK 1912-14/18/19/36/65
Strandmark (Sjösås/xxxSm) SSK 1914/18/27/43
Strandås/se Swartling II
Strauss (Burgkunstadt) SSK 1936
Strehlenert (Karlskrona/K) SSK 1919/43
Strid --> AusåsÅgårdsläkten
Stridbeck (Landskrona/M) ÖÄ2; SSK 1915-16/18/27/43
Stridsberg (Spånga/B) SSK 1913/15-16/18/27/38/63
Strindberg (Multrå/Y) ÖÄ8
Strindberg SSK 1912/13/15-16/19/50
Strokirk (Filipstad/S) SSK 1912-14/17/30/63
Ström (Brattfors/S) ÖÄ7; SSK 1913/17/30/50/62/74
Ström (Dalasl) SSK 1927/50
Ström (Falun/W) ÖÄ4
Ström (Karlskrona/K) SSK 1978
Ström (Marstrand/O) ÖÄ8; SSK 1927
Ström y (Hjärtrum/O) ÖÄ8; SSK 1915-16/27
Ström ä (Hjärtrum/O) ÖÄ8; SSK 1915-16/27
Strömbeck/se Strömbäck
Strömberg (Riseberga/T) ÖÄ2; SSK 1913/17/30
Strömberg (Stockholmssl) SSK 1914
Strömbäck (Strömbeck) SSK 1950
Strömholm (Strömstad/O) SSK 1982
Strömholm (Strömstad/O) SSK 1982/92
Sturtzenbecker (Stockholm) ÖÄ2/9 SSK 1950
Sturzenbecker (Sturzen-Becker) SSK 1950
Styrenius SSK 1978
Stäck (Lund/M) SSK 1917/30
Ståhl (Jönköping/F) ÖÄ8; SSK 1912-16/19/43/78
Ståhle (Malmö/M) SSK 1967
Ståhle (Smålandssl) SSK 1915-16/19/38/78
Stål (Höör/xxx) SSK 1943
Stålhös (Spånga/B) ÖÄ2
Stéenhoff och Sténhoff (Övraby/N) SSK 1917/30
Sténhoff/se Stéenhoff
Suell (Malmö/M) ÖÄ10
Sundberg (Askersund) (Andra grenen) SSK 1984
Sundberg (Askersund) (Femte grenen) SSK 1992
Sundberg (Askersund) (Första grenen) SSK 1982
Sundberg (Askersund) (Tredje och Fjärde grenarna) SSK 1989
Sundberg (Askersund/T) SSK 1982/84/89
Sundelin (Fellingsbro) SSK 1963
Sundelin (Norrlandssl) SSK 1938
Sundelius (ASkersund/T) ÖÄ2; SSK 1912/13/17/30
Sundell (Visby/I) ÖÄ1
Sundell (Värmland; Alkvetternsgrenen) SSK 1920-21/43
Sundewall (Vadstena/E) ÖÄ6
Sundholm (Västergötland) SSK 1918/30
Sundin (Sund/E) ÖÄ1
Sundin (Östergötland) SSK 1914/18/30
Sundius (Sund/E) ÖÄ9
Sundström (Harg/C) ÖÄ12; SSK 1912/13/15-16/27/38
Sundén (Sundborn/W) ÖÄ9
Suwe SSK 1978
Svalander och Swalander (Åker/xxxSm) SSK 1913/17/30
Svanström (Vislanda/xxx) ÖÄ4
Svartz (Stora Åby) SSK 1936
Svedelius (Leksand/W) AN;ÖÄ2; SSK 1912- 16/19/36/65
Svenberg (Jönköping/F) ÖÄ8
Svenonius SSK 1918/62
Svensson (Stockholm) ÖÄ4
Swalander (Källerö/F) ÖÄ1
Swalin (Alboga/xxxVgl) ÖÄ5
Swanberg (Bohuslän) SSK 1915-16/27
Swanberg (Karlshamn/K) SSK 1938
Swartling I (Hällestad/E) SSK 1912-19/27/38/43/50/65/76
Swartling II (Hällestad/E) SSK 1976
Swartz (Aspeboda)/se Schwartz
Swartz (Färnebo/S) SSK 1912- 27/36/43
Swartz (Nykroppa/S) ÖÄ3
Swebilius (Sillerud/S) ÖÄ12
Syk SSK 1962
Sylvan (Sylwan) (äldre sl) SSK 1918/19/36/50
Sylvan (yngre sl) SSK 1919/36/50
Sylvén (Händene/xxx) ÖÄ1; LE; SSK 1913/17/27/43
Säflund
Säfwenberg SSK 1936
Säve --> Kullasläkten
Säve (Visby/I) AN1; ÖÄ2/12; SSK 1912/13/17/30
Söderbaum (Överlövsta/C) ÖÄ10; SSK 1912-15/19/36/50/84
Söderberg (Bonsarve) SSK 1950
Söderberg (Burs) SSK 1950
Söderberg (Indal/xxx) SSK 1913/17/27/43
Söderberg (Åkers styckebruk/D) ÖÄ4
Söderblom (Söderala/xxx) SSK 1917/27
Söderhell (Söderhäll) SSK 1950
Söderlindh (Kumla/T) ÖÄ4
Södermark (Luleå/BD) ÖÄ5
Södermark (Umeå/AC) ÖÄ5; SSK 1917/27/38
Södermark (Årsunda/X) ÖÄ4; SSK 1917/27/38
Söderpalm SSK 1936/50
Söderquist (Askersund) SSK 1963
Södersten (Söderbärke/W) SSK 1950/74
Söderström (Ekeby/E) SSK 1930/62/89
Söderström (Hol) SSK 1950/63/82
Söderström (Hol/P) SSK 1950/63/82
Söderström (Väckelsång) SSK 1950
Söderstéen (Söderköping/E) ÖÄ6; SSK 1912/13/17/30
Sölve SSK 1963
Sörensen SSK 1918/30
Tallroth (Norrköping/E) SSK 1982
Tallroth SSK 1982
Talén (Skedevi/E) ÖÄ3
Tammelin (Tammela/FIN) ÖÄ1
Taraval (Stockholm) ÖÄ9
Tarras (Göteborg) SSK 1943/62
Tarras-Wahlberg (Suntaks/xxx) SSK 1943
Tauvon (Karislojo/FIN) ÖÄ1
Tauvon SSK 1912/13/15-16/19/36/62
Tegnér (Tegnaby/xxxSm) AN3; ÖÄ1/4; LE; SSK 1913/15-16/18/27
Telander (Nothult) SSK 1918/30
Tempelman (Norköping/E) ÖÄ3/13 SSK 1917/30/67/82
Tengbom (Bäreberg/R) SSK 1943/65/82
Tengelin (Bjärby/R) SSK 1950/63/82
Tenger (Kristianopel/K) ÖÄ6
Tenggren (Främmesta/xxx) ÖÄ8
Tengstrand (Hyringa/xxxVgl) ÖÄ5:485; SSK 1913/15-16/19/43/63
Tengwall (Tengvall) SSK 1913/14/15-16/19/38
Ternell (Ö Stenby/E) ÖÄ11
Ternstedt SSK 1914/18/30
Terserus (Tuna/xxxHelsinl) ÖÄ12
Tesdorpf SSK 1936
Testrup (Ystad/M) ÖÄ3; SSK 1913/15-16/19/36/43
Thapper SSK 1967
Thavenius (Sköldinge/D) ÖÄ10
Thelander (Enköping/C) ÖÄ6
Thelaus (/xxx) I SSK 1982
Thelaus (Överlännäs/Y) SSK 1982/84
Thelin (Stockholm) ÖÄ10
Themptander SSK 1914- 16/19/36
Theorin (Ed/C) ÖÄ8
Thermænius (Skultuna/U) SSK 1918/30/43
Thestrup/se Testrup
Thiel (Stockholm) SSK 1912-17/20/36/82
Thiesen (Stockholm) ÖÄ8
Tholander (Järstorp/F) SSK 1980
Thollander (Tåby/E) ÖÄ2; SSK 1915-16/27
Tholér (Huggenäs/S) ÖÄ12
Tholérus (Huggenäs/S) ÖÄ12
Thomaeus (Ousby/xxx) ÖÄ10; SSK 1914/18/30
Thomsen (Malmö/M) ÖÄ3
Thomsen (Mariefred/D) ÖÄ6
Thomsen SSK 1963
Thorburn (Uddevalla/O) ÖÄ2; SSK 1912- 14/17/20-21/38/50/62
Thordeman (Tortuna/Uxxx?) ÖÄ6; SSK 1918/30/38/43/62
Thorsell (Leksand/W) SSK 1992/95
Thorén (Toarp/P) SSK 1917/20-21/30/43/62/74
Thorén (Ålem/H) SSK 1974
Thunberg ÖÄ7
Thyselius (Tysslinge/xxxNä) ÖÄ4
Thyselius SSK 1914/18/30
Thörnell (Trönö/xxxHälsl) SSK 1943/67
Thörnsten (Törnsten) (Torsåker/Y) SSK 1980
Tideström/se Ingelsbosl
Tillberg (Målilla/H) SSK 1914/17/20-21/38
Tillquist SSK 1962
Tillström (Thelesta/G) ÖÄ6
Timm (Stockholm/Tyska) SSK 1915-16/27
Tingberg (Karlstad/S) ÖÄ3
Tingsten SSK 1912- 14/18/30
Tiquet (Stockholm) ÖÄ11
Tirén (Torp/xxxY) ÖÄ2
Tiselius (Hallsberg/T) ÖÄ2
Tiselius (Sundborn/W) ÖÄ8
Tiselius SSK 1915-16/19/36
Tisell (Hammar/T) ÖÄ3; SSK 1913/15/19/43
Tistorpsläkten (Vadstena/E) ÖÄ5
Tjellander/se Kiellander
Tjerneld SSK 1912/13/15-16/19/38
Tockerstrand (Herresta/F) ÖÄ9
Tode (Pommern) SSK 1965
Toll ÖÄ7
Topelius och Toppelius (Limingo/FIN) SSK 1936/74
Torbiörnsson (Jörlanda/O) SSK 1950/76
Torell (Torestorp/P) SSK 1943/65
Torenstedt (S:t Lars/E) ÖÄ6
Torpadie (Torpa/xxxYdrehd) ÖÄ3
Torpadie SSK 1918/38
Torsell --> Thorsell
Torslow och Torsslow SSK 1950
Torén (Södra Säm/P) SSK 1920/43/63/82
Tottie (Stockholm) ÖÄ2/6
Tottie SSK 1913/14/18/30/38/50/62/78
Toutin ÖÄ7
Trahn (Uddevalla/O) ÖÄ8
Trana (Stockholm) SSK 1918/36
Trana (Uddevalla/O) SSK 1917/30
Tranchell (Ytterby/O) ÖÄ10; SSK 1913/14/18/27
Traung (Filipstad/S) SSK 1920-21/43
Troili (Falun/W) AN1; ÖÄ3; SSK 1919/36/65
Troilius (Leksand/W) ÖÄ2
Troninius ÖÄ7
Trotzig (Stockholm) ÖÄ3/12; SSK 1912/13/15-16/19/36/43/63
Trozelli (Lofta/xxxSm) ÖÄ6; SSK 1915-16/19/36/65
Trygger (Malmö/M) SSK 1912/13/14/15-16/19/30/38/43/80
Trysén (Prästnäs) SSK 1918/36
Trysén (Södra Vi/xxxTj) ÖÄ4
Trysén (Tryserum/xxx) ÖÄ3/4
Trägårdh (Köpenhamn/DK) SSK 1962/67/74/89
Trägårdh (Ängelholm/xxx) ÖÄ2; SSK 1913-16/19/38/62/67/74/89
Tufvesson --> AusåsÅgårdsläkten
Tullander (Västra Nöbbelöv/M) SSK 1980
Tullberg (Blädringe/G) SSK 1917/30/80
Tybeck (Askersund/T) ÖÄ4
Tydén (Stockholm) SSK 1919/43/82
Törne ÖÄ7
Törnell (Östra Stenby/E) ÖÄ11; SSK 1912/13/17/30/80
Törner (Skänninge/E) ÖÄ2
Törngren (Blekinge) SSK 1930/36
Törngren (Skebo/C) ÖÄ10
Törnsten --> Thörnsten
Törnwall (Gladhammar/H) ÖÄ4; SSK 1963
Uddman (Piteå/BD) ÖÄ12
Uddén (Stockholm) ÖÄ6:470; SSK 1913/17/27/84
Ulander (Simonstorp/E) SSK 1927
Ulff (S:t Lars/E) ÖÄ2; SSK 1912- 14/18/30/62/74
Ullgren (Karlstad/S) SSK 1943
Ullman (Varnum/S) SSK 1913-15/18/20/43/74/95
Ullén (Litslena/C) SSK 1943/65/82
Ulmgren (Ölmestad/F) ÖÄ1; SSK 1914/18/30/38/43
Ulrich (Norrköping/E) ÖÄ1/4/8; SSK 1912-14/18/20-21/27/36/67
Undén (Kroppa/S) ÖÄ6; SSK 1913/14/18/19/27/38/50
Unfraun (Stockholm) ÖÄ10
Unger (Växjö/G) SSK 1913/14/18/19/36/43
Unger (Örebro/T) SSK 1913/14/18/19/36/43/63/95
Unonius (Gävle/X) ÖÄ2
Upmark (Uppsala/C) ÖÄ2/11; LE; SSK 1912/13/17/30/38/50
Uppström (Stora Skedvi/xxxDalälv) ÖÄ2
Ursell (Skåne/L/M) ÖÄ2
Uttenhoven (Norrköping/E)xxx?
Valentin SSK 1919
Valerius ÖÄ7
Vallant (Stockholm) ÖÄ10
Vannerus/se Ling-Vannerus
Varenius (Varberg/N) ÖÄ5; SSK 1920/38/84
Victorin (Segerstad/xxx) ÖÄ8; SSK 1917/30
Viroulet-Fagerström/se Fagerström
Vogel (Stockholm) SSK 1963/74/76
Vougt (Uppsala/C) ÖÄ3
Wadman (Vadstena/E) ÖÄ5
Wadsberg ÖÄ7
Wadstein (Röinge, Stoby/L) SSK 1912/13/17/30
Wadstein (Västra Vram/xxx) ÖÄ2; SSK 1943
Wadström (Björksta/U) ÖÄ3
Wadström SSK 1918/30/92
Wahlberg (Rävanstorp/E) SSK 1984
Wahlberg (Rävanstorp/E) SSK 1984
Wahlberg (Valla, S:t Lars/E) ÖÄ7/14; SSK 1917/30
Wahlbom (Gryt/xxxNä) ÖÄ3
Wahlbäck (Filipstad/S) SSK 1965
Wahlgren (Kristianstad/L) ÖÄ4; SSK 1930/43/63/74
Wahlström & Werner (Bro/S) ÖÄ7; SSK 1965/80
Wahlström (Göteborgssl) SSK 1950
Wahlund (Kroppa/S) ÖÄ8; SSK 1912/13/17/20-21/43
Wahren (Norrköping/E) SSK 1917/20-21/38/63/76
Waldenström (äldre huvudgrenen) SSK 1915-16/19/36
Waldner (Östergötland)1950/92
Wallberg (Mjölby/E) SSK 1927/36/50/62
Wallberg (Stockholm) ÖÄ8
Walldén (Arbrå/X) ÖÄ9
Wallenberg (Särskind/E) ÖÄ4/xxx92/05/13 SSK 1912-95
Wallenberg (Tysslinge) SSK 1950
Wallenius (Ovansjö/X) ÖÄ6; SSK 1927
Wallensteen (Pargas/Finland) ÖÄ2;LE; SSK 1912-15/27/50/65/84
Wallenström (Skeptuna/C) ÖÄ4
Waller (Sevalla/T) ÖÄ2
Waller SSK 1914/18/30
Wallerius (Småland) ÖÄ7
Wallerius (Vallersta/E) ÖÄ8
Wallerman ÖÄ7
Wallin (Myrsesjö/xxxSm) ÖÄ4
Wallin (Ovansjö/X) ÖÄ5
Wallin (Simtuna/U) SSK 1936/43/62/84
Wallis (Stockholm) ÖÄ1
Wallis SSK 1930
Wallman (Kisa/E) SSK 1963/80
Wallmark (Byske/AC) SSK 1920/38/82
Wallmark (Norrlandssl) SSK 1920-21/38/82
Wallmo (Gustavsström/S) ÖÄ8
Wallroth (Filipstadsgrenen) SSK 1936
Wallstén (Piteå/BD) SSK 1974
Wallvik (Stora Kopparberget/W) ÖÄ8
Wallér (Hejde) SSK 1950/62
Walmstedt (Svärta/D) ÖÄ6
Wancke SSK 1936
Wannholm (Norra Mellby/L) SSK 1943
Warberg (Karlskrona/K) ÖÄ2; SSK 1917/30
Warburg (Göteborg) ÖÄ2
Warburg SSK 1912-14/18/38
Warg (Piteå/BD) ÖÄ6
Warholm (Fullestad/xxxVgl) ÖÄ4; SSK 1913/17/27/43
Warmholtz (Stockholm) ÖÄ9
Warodell (Varola/xxxVgl) ÖÄ7; SSK 1917/27/43
Wasenius (Haverö/Y) ÖÄ10
Watz (Bettna/D) ÖÄ10
Wauchman (Eksjö/H) ShF 1/97:8
Wavrinsky och Wawrinsky ÖÄ8; SSK 1912/13/15-16/19/36
Way-Matthiesen/se Matthiesen
Way/se Matthiesen
Wedberg (Vedevåg/T) ÖÄ1; SSK 1980
Wehtje SSK 1967/92
Weibull (Ystad/M) ÖÄ1; SSK 1912/13/17/19/36/43
Weidenhaijn (Döderhult/H) SSK 1938/84
Weijdling SSK 1950
Weinberg (Göteborg) SSK 1917/27/43
Weinberg (Karlshamn/K) SSK 1914/17/27/43
Welin (Sköldinge/D) SSK 1915-16/19/76
Welin (Velinga/R) SSK 1920-21/43/65/76
Wendel och de Wendel SSK 1913/15-16/19/36
Wendt (Skånesl) SSK 1914/18/30
Wendtland --> Lampa
Wengberg (Krapperup/xxxSk) ÖÄ4
Wennberg (Långaryd)/se även Jehander
Wennberg (Långaryd/F) SSK 1982
Wennerberg (Björke/xxxVgl) ÖÄ4; SSK 1912/13/15-16/27/63
Wennerholm (Göteborg) SSK 1917/20-21/30/43/62/74
Wennerström (Alsheda/F) SSK 1936/43
Wenster/Wenzer (Landskrona/M) ÖÄ6:480; SSK 1943/62
Werkström (Frenninge/M) SSK 1976/82/84/95
Werner (Grytthyttan/T) ÖÄ2
Werner (Småland) SSK 1978
Werner/se Wahlström och Werner (Värmlandssl)
Wersäll SSK 1912- 16/19/36/62
Wertin (Sollefteå/Y)
Weschau (Stockholm) ÖÄ11
Wesslén (Upplandssl) SSK 1936/50
Wester (Bo/xxxNä) ÖÄ2
Wester (Örebro/T) ÖÄ8; LE; SSK 1913/14/17/19/36/50
Westerberg (Gusumssl) SSK 1913/14/18/20-21/36/43
Westerberg (Uppsala/C) SSK 1963
Westerberg (Vadstena/E) ÖÄ4
Westerdal (Nathorst-Westerdal) SSK 1950
Westergren --> Kullasläkten
Westerman (Stockholm) ÖÄ10
Westermark (Norra Åsarp/xxxVgl) SSK 1962/74
Westerstrand (Västervik/H) ÖÄ8
Westerström (Vena) SSK 1950
Westholm (Västerås/U) SSK 1976
Westin (Locknevi/xxx) ÖÄ4; SSK 1912/13/17/30
Westin (Stockholm) ÖÄ4; SSK 1913/14/15-16/19/30/74
Westling (Stenkvista/D) SSK 1965
Westling (Åtvid/E) öÄ4
Westman (Härnösand/Y) ÖÄ3; SSK 1912/13/15-16/27/67
Westman (Jönköping/F) SSK 1974
Westman (Lomaryd/xxx) ÖÄ8:531; SSK 1915-16/27
Westman (Skövde lfs/R) SSK 1984
Westman (Smedjebacken/xxx) ÖÄ3
Westman (Stockholm) ÖÄ1/9
Westrin (Stockholm) ÖÄ1
Westring (Malmö/M) SSK 1912/13/17/30
Westring (Öregrund/xxx) SSK 1912/13/17/30
Westrup (Träne/L) SSK 1919/36/50/63/82
Weström (Piteå/BD) SSK 1950
Wetterberg (Varberg/N) SSK 1936
Wetterberg (Varberg/N) ÖÄ5
Wettergren (Göteborg) SSK 1920-21
Wettergren (Motala lfs/E) ÖÄ13; SSK 1918/30/43
Wetterling (Vadstena/E) SSK 1912/13/17/30
Wetterquist (Vadstena/E) ÖÄ4
Wetterström (d y Motala/E) ÖÄ9
Wetterström (d ä Motala/E) ÖÄ9
Wetz (Stockholm) ÖÄ11
Weylandt (Stocholm) ÖÄ12; SSK 1912/13/17/30
Wiberg (Risinge/xxx) ÖÄ3
Wibling (Rasbo/C) 1930/62/74/92 SSK
Wibom (Småland) SSK 1914/18/36
Wickbom (Gränna/F) SSK 1943
Wickelgren (Väckelsång/xxx) SSK 1938
Widberg (Västergötland) SSK 1918/38
Widebeck (Annerstad/G) ÖÄ2
Widebeck (Södermanlandsgrenen) SSK 1915-16/19/36
Widegren (Stockholm) ÖÄ10
Widegren (Västervik/H) ÖÄ10
Widegren ÖÄ7
Widell (Marstrandssl) SSK 1918/30
Widell (Ystad/M) SSK 1943
Widmark ÖÄ7
Widoff (Kaga/E) ÖÄ9
Widstrand (Vimmerby/H) SSK 1976
Wiede (Husby-Odensala/C) ÖÄ3
Wiens (Åbo/FIN) SSK 1965
Wier (Stockholm) ÖÄ11
Wieselgren (Vislanda/xxx) ÖÄ2
Wieselgren (Västra Torsås/G) ÖÄ4; SSK 1912-16/19/36/43
Wigert (Stockholm) ÖÄ3
Wigert SSK 1938
Wihlborg (Kristianstad/L) ÖÄ6
Wihlborg SSK 1920-21
Wijk (Björlanda/O) ÖÄ1/4
Wijk SSK 1912-16/19/36/50/62
Wijkander (Blidö/B) ÖÄ2/10; SSK 1912/13/17/20-21/36/62/74
Wijkman (Dalbo/C) SSK 1938/65
Wijkmark (Söderköping/E) ÖÄ1
Wijkström (Döderhultsvik/H) SSK 1917/27/38/74/80
Wikblad (Ringarum/xxx) ÖÄ2
Wikblad SSK 1918/30
Wikland (Bjurtjärn) SSK 1914/15-16/19/36
Wikland (Örebro/T) ÖÄ2
Wikmark (Börstig) SSK 1963
Wikmark (Gillberga/S) SSK 1965
Wikström (Brätte/xxxP) ÖÄ1
Wikström (Östersund/Z) ÖÄ10; SSK 1912-16/19/20-21/27/36/43
Wildner --> Engeström
Wilkens (Ronneby/K) SSK 1984
Wilkens SSK 1984
Willerding (Göteborg) ÖÄ5
Willers (Stockholm) SSK 1963/67/74/76/80
William-Olsson SSK 1976
Willman (Stockholm) ÖÄ9
Willners (Vislanda/G) SSK 1967/74
Wilskman (Sörby/xxxVilsk hd) ÖÄ2
Wiman (Styrestad/E) SSK 1915-16/27
Winberg (Stockholm) ÖÄ1
Winberg (Stockholmssl) SSK 1913/15-16/19/36/38
Winbom (Annestad/xxxVgl) ÖÄ4
Wincrantz (Vinköl/R) ÖÄ10
Winge ÖÄ7
Wingqvist (Södra Ving) SSK 1920-21/38
Wingårdh SSK 1936/50
Winroth (Stockholm) ÖÄ1
Winroth SSK 1938/50
Wirsén (Öre-grenen) SSK 1978
Wising och Vising SSK 1912/13/15-16/19/36
Wistrand (Rumskulla/H) SSK 1917/30/36/63
Wistrand (Viby/E) SSK 1912-14/18/30/36/80
Wistrand ÖÄ7
Wittberg (Gotland) SSK 1950
Wittkopff (Stockholm) ÖÄ11
Wittmack (Stockholm) ÖÄ9
Wohlfahrt SSK 1920-21/63/92
Wolff (Prästerud/S) SSK 1917/19/30
Wollert (Köping/U) ÖÄ3
Wollert SSK 1918/20-21/38
Wollgast (Stockholm) ÖÄ11
Wollin (Simrishamn/L) SSK 1915/27/43/82
Wolyn (Voldö/H) ÖÄ3
Wretlind (Arboga/U) ÖÄ8
Wretman (Arboga/U) ÖÄ2; SSK 1912-14/17/20-21/62
Wulff (Karlshamn) SSK 1950
Wäsström (Västerås/U) ÖÄ3
Wåhlander (Norrköping/E) ÖÄ9
Wåhlin SSK 1912-14/18/30/50
Wærn (Laxsjön/Dalsxxx) ÖÄ5; SSK 1912/13/14/15-16/19/36/50/63/74/92
Ydström SSK 1936
Ygberg (Yg, Ljusdal/X) ÖÄ1; LE; SSK 1917/80
Yngström (Färnebo/S) ÖÄ5
Zachau (Stockholm) ÖÄ9; SSK 1913/14/15-16/17/30
Zachrisson (Kopparberget/W) ÖÄ3
Zadig SSK 1936
Zamore SSK 1920-21/38
Zander (Östgötasl) SSK 1918/30
Zelling (Strängnäs/D) ÖÄ10
Zerl (Norrköping/E) ÖÄ4
Zethelius (Örberga/E) ÖÄ3:272;LE; SSK 1913-17/19/27/38/43/50/63/84
Zethraeus (Sköllersta/xxxNä) ÖÄ1; SSK 1913/17/27/38
Zetterberg (Lidingö/B) ÖÄ1/6
Zetterberg (Värmland) SSK 1930
Zetterberg (Västergötland) SSK 1930/62
Zetterbom (Sätuna/R) ÖÄ10
Zetterstedt (Norrköping/E) ÖÄ8
Zettersten (Enköpings Näs/C) ÖÄ9 SSK 1938
Zettersten (Uppland) SSK 1938
Zetterstrand (Norköpingsgrenen) SSK 1920-21/38
Zetterstéen (Värmland) SSK 1938
Zetzell (Häradshammar/E) ÖÄ6
Zickerman (Ystad/M) SSK 1989
Zickerman (n) SSK 1989
Ziegler (Karlstad/S) ÖÄ2
Ziegler (Stockholm) ÖÄ11
Zielfelt (Vedevåg/T) SSK 1914/18/30/38/43/63/65
Ziervogel (Stockholm) ÖÄ4
Zimmermann (Västerås/U) ÖÄ2
d'Augbigné (Lund/M) ÖÄ4:76
d'Orchimont (Stockholm) ÖÄ9
d'Otrante (Stockholm) ÖÄ10
de Berg (Karlskrona/K) ÖÄ2; SSK 1917/30/67/92
de Broen (Stockholm) ÖÄ11
de Brun (Karlstad/S) ÖÄ9; SSK 1913/17/27
de Champs (Stockholm) SSK 1912/13/14/17/20-21/27
de Croll (Stockholm) ÖÄ11
de Falk (Kvillinge/E) ÖÄ9
de Jounge (Lövsta bruk/C) SSK 1936/65
de Maré (Drothem/E) LE SSK 1912/15/19/38/50/65/82
de Merle (Stockholm) ÖÄ11
de Rogier (Tingsta/E) ÖÄ8
de Verdier SSK 1915-16/19
de Vylder SSK 1992
de Wendel/se Wendel
von Bornstedt (OI) SSK 1912/13/17/30
von Sydow (Pommern) SSK 1912-30
von Zeipel (Lingonbacka/C) SSK 1943/65/92
Åberg (Agunnaryd/G) ÖÄ5
Åberg (Åhus/L) SSK 1984
Åberg (Åhus/L) ÖÄ2/6 SSK 1984
Åberg (Örebro/T) ÖÄ8
Åhlund (Åhus/L) SSK 1918/30/89
Åhlén (Regna) SSK 1962/63
Åhmansson (Västergötland) SSK 1950
Åhrberg (Årby/D) ÖÄ9
Åhström (Vä/L) SSK 1974
Åkerman (Stockholm) ÖÄ1/6; PHT7:132; SSK 1915-16/19/36/43/50/62/76
Åkermark (Åker/F) SSK 1915-16/19/36/43
Åller SSK 1938
Åman (Fors/Z) ÖÄ12; SSK 1912/13/15-16/27/38
Ångström (Borgsjö/xxxMed) SSK 1943
Årmann (Strängnäs/D) LE; SSK 1920-21/38/43/62/76
Årre (Råneå/BD) SSK 1918/30/43
Åsbrink SSK 1919/36
Åstrand (Kråkshult/F) ÖÄ2; SSK 1912/13/14/15-16/19/36/65
Åstrand (Nottebäck/xxx) SSK 1943
Åstrand (Åsheda/xxx) SSK 1943
Åström (Lerbo/D) SSK 1963
Ödin (Östergarn) SSK 1950
Ödman (Borås/P) SSK 1950
Ödmann (Kvillinge/E) SSK 1974
Ödmann (Öja) SSK 1950
Öfverbom (Mo/xxx) ÖÄ8
Öhlin (Börstig/R) SSK 1965
Öhman (Västerfärnebo/U) SSK 1912/13/17/20-21/36/84
Öhrström (Almnäs/xxxVgl) ÖÄ5
Öhrwall (Falkenberg/N) SSK 1918/19/36
Öhrwall (Överås/xxx) SSK 1919/36
Öjermark (Öja/D) SSK 1980
Ölmenström (Stockholm) ÖÄ9
Öman (Göteborg) SSK 1919/38/80
Örbom (Örebro/T) ÖÄ6
Örn (Stockholm) ÖÄ10; LE; SSK 1915-16/19/36/43/62
Örnberg (Skön/xxxMedlp) ÖÄ1/6
Örndahl I (Västra Tunhem/P) SSK 1980
Örndahl II (Västra Tunhem/P) SSK 1980
Örtenblad (Ör/xxxDalsl) SSK 1913/14/18/30/43
Örtendahl (Nyed/S) SSK 1914/15-16/27/38/80
Örtengren (Linköping/E) ÖÄ6
Östberg (Falun) SSK 1912/13/14/15-16/19/36/62
Östberg (Östanfors/W) ÖÄ3
Östberg (Österby/xxx) SSK 1915-16/19/38
Östby (Grythyttan/T) SSK 1943
Östedt (Stockholm) SoH 1995:263
Östergren (Norrköping/E) SSK 1927/38/82
Östergren (Skånings-Åsaka/xxxVgl) SSK 1912/13/17/20-21/43
Österlund --> Kullasläkten
Östgren (Ås/Z) SSK 1974
Östlihn (Östra Ämtervik/xxx) SSK 1950
Östman (Sunnersberg/xxx) ÖÄ8
Östrand (Älvkarleby/C) SSK 1912/13/15-16/19/43/62