Language button

in english

BT Login

Logga in Skapa konto

Logga in på ditt konto

Användarnamn
Lösenord
Användarnamn *
Lösenord *
Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

Skapa konto

Fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.
För- och efternamn
Användarnamn
Lösenord *
Bekräfta lösenord *
E-post *
Bekräfta e-post *

Stöd Rötters Vänner

bli rv front

Google sökruta head

Zarah Leander

zarah leanderAv Bo Lindwall, Vadstena

Sångerskan Zarah Leanders rötter finns huvudsakligen i Ångermanland (mödernet) och Värmland (fädernet). Här redovisas fädernet summariskt intill fjärde generation, medan mödernet är bättre utforskat. De socknar som mest förekommer är Säbrå och Stigsjö i södra Ångermanland.

Zarah Leanders fädernesläkt finns publicerad i Svenska Släktkalendern 1995, och kommer även att ingå i "Släkten...2", utgiven av Sveriges Släktforskarförbund, som utkommer i år. Kompletteringar och rättelser mottages tacksam här.

Observera!

Vill du veta om ett namn, ort eller yrke omnämns i antavlan, använd din web-läsares sökfunktion. På en bråkdel av en sekund får du svaret.


Proband

1 Zarah Stina Hedberg-Leander, född 15 mars 1907 i Karlstad sfs, död 23 juni 1981 i Stockholm (Oscar). Sångerska o skådespelerska.

[Far 2] [Mor 3]


*** Generation I ***


f
2 Anders Lorentz Sebastian Hedberg, född 4 nov 1872 i Treskog, Gunnarskog sn, död 12 april 1929 i Karlstad sfs. Köpman i Karlstad. (f,v).

[Far 4] [Mor 5] [Maka 3] [Proband 1]

Gift 26 febr 1902 i Karlstad sfs med


m
3 Mathilda Ulrika Wikström, född 30 juni 1872 i Saltvik, Säbrå sn, död 1 dec 1959. (f,v).

[Far 6] [Mor 7] [Make 2] [Proband 1]


*** Generation II ***


ff
4 Johan Alfred Hedberg, född 23 sept 1840 i Arvika köping, Arvika sn, död 8 juni 1916 i Karlstad sfs. Frukthandlare i Karlstad. (f,v).

[Far 8] [Mor 9] [Maka 5] [Son 2]

Gift 11 nov 1867 i Sunne sn med


fm
5 Laura Kristina Gyllström, född 7 dec 1841 i S Borgeby, Sunne sn, död 31 maj 1918 i Karlstad sfs. (f,v).

[Far 10] [Mor 11] [Make 4] [Son 2]


mf
6 Jonas Wikström, född 18 nov 1828 i Västersjäland, Säbrå sn, död 24 juli 1922 i Saltvik, Säbrå sn. Bonde, föreståndare för Ångerm i Saltvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 12] [Mor 13] [Maka 7] [Dotter 3]

Gift 3 juli 1859 i Säbrå sn med


mm
7 Sara Charlotta Sundin, född 7 maj 1835 i Sunne, Stigsjö sn, död 23 jan 1915 i Saltvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 14] [Mor 15] [Make 6] [Dotter 3]


*** Generation III ***

fff
8 Anders Gustaf Hedberg, född 17 juni 1809 i Stenåsen, Älvsbacka sn, död 6 maj 1867 i Arvika köping, Arvika sn. Köpman i Arvika. (f,v,d).

[Far 16] [Mor 17] [Maka 9] [Son 4]

Gift 4 aug 1840 i Arvika sn med


ffm
9 Brita Maria Gyllström, född 30 juni 1814 i N Stöllet, N Ny sn, död 24 juli 1889 i Arvika köping, Arvika sn. (f,v,d).

[Far 18] [Mor 19] [Make 8] [Son 4]


fmf
10 Lars Gyllström, född 12 febr 1807 i Niklasdam, Varnum sn, död 11 mars 1846 i S Borgeby, Sunne sn. Pastorsadjunkt i Sunne. (f,v,d).

[Far 20] [Mor 21] [Maka 11] [Dotter 5]

Gift 5 okt 1834 i Ö Ämtervik sn med


fmm
11 Maria Månsdotter Ranström, född 19 dec 1807 i Ransäter, Ransäter sn, död 22 juli 1895 i S Åmberg, Sunne sn. (f,v,d).

[Far 22] [Mor 23] [Make 10] [Dotter 5]


mff
12 Jonas Wikström, född 28 nov 1784 i Nässland, Säbrå sn, död 31 juli 1863 i Västersjäland, Säbrå sn. Bonde i Västersjäland, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 24] [Mor 25] [Maka 13] [Son 6]

Gift 9 okt 1818 i Säbrå sn med


mfm
13 Kristina Hansdotter Holm, född 10 jan 1792 i Bötsle, Säbrå sn, död 11 maj 1874 i Västersjäland, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 26] [Mor 27] [Make 12] [Son 6]


mmf
14 Per Eriksson Sundin, född 8 juni 1801 i Hanaberg, Stigsjö sn, död 3 april 1855 i Saltvik, Säbrå sn. Bonde i Saltvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 28] [Mor 29] [Maka 15] [Dotter 7]

Gift 15 maj 1826 i Stigsjö sn med


mmm
15 Anna Persdotter, född 7 nov 1804 i Smöråker, Stigsjö sn, död 15 nov 1870 i Saltvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 30] [Mor 31] [Make 14] [Dotter 7]


*** Generation IV ***

ffff
16 Mattias Hedberg, född 22 febr 1776 i Laskerud, Nyed sn, död 23 dec 1829 i N Ullerud sn. Kronokommissarie, köpman i Arvika. (f).

[Maka 17] [Son 8]

Gift 4 mars 1802 i Älvsbacka sn med


fffm
17 Brita Magdalena Harling, född 15 mars 1776 i Ö Berga, Lysvik sn, död 21 jan 1828 i Arvika sn. (f).

[Make 16] [Son 8]


ffmf
18 Jonas Larsson Gyllström, född 29 april 1783 i Fattigstugan, Ånimskog sn, död 19 aug 1839 i Kyrkbyn, Arvika sn. Kronokommissarie i Kyrkbyn, Arvika sn. (v,d).

[Maka 19] [Dotter 9]

Gift 21 juni 1807 i Varnum sn med


ffmm
19 Maria Persdotter, född 1784 i Ö Kärret, Varnum sn, död 7 okt 1854 i Kyrkbyn, Arvika sn. (hfl,v,d).

[Make 18] [Dotter 9]


fmff
20 Jonas Larsson Gyllström = 18

[Maka 21] [Son 10]


fmfm
21 Maria Persdotter = 19

[Make 20] [Son 10]


fmmf
22 Måns Månsson, född 1776. Torpare, lösdrivare i Hollerudsheden, Ransäter sn.

[Maka 23] [Dotter 11]

I Ransäter hfl 1791-1801 som styvson hos Jan Bengtsson o Marit
Persdotter i Ransäter

Gift med


fmmm
23 Kerstin Jönsdotter, född 1774 (81) i Sunne sn.

[Make 22] [Dotter 11]

g före 1800


mfff
24 Erik Wikström, född 30 juni 1759 i Ulvvik, Säbrå sn, död 1 aug 1839 i Kragom, Säbrå sn. Sockensmed i Kragom, Säbrå sn. (f,d).

[Far 48] [Mor 49] [Maka 25] [Son 12]

Gift med


mffm
25 Katarina Bistock, född 28 nov 1760 i Härnösand, död 2 febr 1833 i Kragom, Säbrå sn. (f,d).

[Mor 51] [Make 24] [Son 12]


mfmf
26 Hans Abrahamsson Holm, född 20 okt 1763 i Bötsle, Säbrå sn, död 8 aug 1828 i Gryttjom, Säbrå sn. Kronobåtsman i Bötsle, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 52] [Mor 53] [Maka 27] [Dotter 13]

Gift 30 okt 1787 i Säbrå sn med


mfmm
27 Brita Persdotter, född 20 sept 1759 i Kittjärn, Säbrå sn, död 30 okt 1807 i Bötsle, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 54] [Mor 55] [Make 26] [Dotter 13]


mmff
28 Erik Eriksson, född 1 nov 1770 i Hanaberg, Stigsjö sn, död 1836/1844. Bonde i Hanaberg, Stigsjö sn. (f,v).

[Far 56] [Mor 57] [Maka 29] [Son 14]

Gift 27 sept 1795 i Stigsjö sn med


mmfm
29 Brita Eriksdotter, född 3 juni 1767 i Uland, Stigsjö sn, död 9 sept 1844 i Saltvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 58] [Mor 59] [Make 28] [Son 14]


mmmf
30 Per Persson, född 2 mars 1771 i Smöråker, Stigsjö sn, död 29 nov 1828 i Smöråker, Stigsjö sn. Bonde i Smöråker, Stigsjö sn. (f,v,d).

[Far 60] [Mor 61] [Maka 31] [Dotter 15]

Gift 11 juni 1797 i Säbrå sn med


mmmm
31 Kristina Eriksdotter, född 13 maj 1772 i Saltvik, Säbrå sn, död 10 juli 1855 i Smöråker, Stigsjö sn. (f,v,d).

[Far 62] [Mor 63] [Make 30] [Dotter 15]


*** Generation V ***

mffff
48 Olof Larsson, född 5 aug 1726 i Ulvvik, Säbrå sn, död 21 maj 1807 i Ulvvik, Säbrå sn. Bonde i Ulvvik, Säbrå sn. (f,v,d).

[Far 96] [Mor 97] [Maka 49] [Son 24]

Gift 27 okt 1751 i Säbrå sn med


mfffm
49 Karin Eriksdotter, född 1721 i Svedje, Säbrå sn, död 8 dec 1787 i Ulvvik, Säbrå sn. (hfl,v,d).

[Make 48] [Son 24]


mffmm
51 Märta Sundberg, född 12 okt 1733, död 17 mars 1819 i Kragom, Säbrå sn. (hfl,d).

[Dotter 25]

g 1764 med smeden Jonas Bistock


mfmff
52 Abraham Hansson Holm, född 17 april 1735 i Bötsle, Säbrå sn, död 19 dec 1786 i Brunnäs, Säbrå sn. Kronobåtsman i Brunnäs.

[Far 104] [Mor 105] [Maka 53] [Son 26]

Gift 31 okt 1762 i Säbrå med


mfmfm
53 Ingrid Johansdotter, född 1 febr 1733 i Billsta, Säbrå sn, död 31 okt 1782 i Brunnäs, Säbrå sn.

[Far 106] [Mor 107] [Make 52] [Son 26]


mfmmf
54 Per Persson, född 15 dec 1735 i Kittjärn, Säbrå sn, död 17 juni 1804 i Kittjärn, Säbrå sn. Bonde i Kittjärn.

[Far 108] [Mor 109] [Maka 55] [Dotter 27]

Gift 18 nov 1753 i Säbrå sn med


mfmmm
55 Stina Olofsdotter, född 6 mars 1731 i Locke, Säbrå sn, död 20 april 1788 i Kittjärn, Säbrå sn.

[Far 110] [Mor 111] [Make 54] [Dotter 27]


mmfff
56 Erik Nilsson, född 2 febr 1734 i Lenånger, Säbrå sn, död 8 maj 1776 i Hanaberg, Säbrå sn. Bonde i Hanaberg.

[Far 112] [Mor 113] [Maka 57] [Son 28]

Gift 14 okt 1759 i Säbrå med


mmffm
57 Sara Ersdotter, född 3 febr 1739 i Locke, Säbrå sn, död 9 jan 1829 i Hanaberg, Stigsjö sn.

[Far 114] [Mor 115] [Make 56] [Son 28]


mmfmf
58 Erik Ersson, född 24 jan 1731 i Hamre, Stigsjö sn, död 1 april 1809 i Uland, Stigsjö sn. Bonde i Uland.

[Far 116] [Mor 117] [Maka 59] [Dotter 29]

Gift 7 .. 1766 i Stigsjö med


mmfmm
59 Brita Persdotter, född 9 april 1745 i Öje, Stigsjö sn.

[Far 118] [Mor 119] [Make 58] [Dotter 29]


mmmff
60 Per Persson, född 9 april 1732 i Smöråker, Stigsjö sn, död 23 juni 1794 i Smöråker, Stigsjö sn. Bonde i Smöråker.

[Far 120] [Mor 121] [Maka 61] [Son 30]

Gift 23 okt 1763 i Säbrå med


mmmfm
61 Maria Johansdotter, född 1 dec 1737 i Överdal, Säbrå sn, död 30 jan 1829 i Smöråker, Stigsjö sn.

[Far 122] [Mor 123] [Make 60] [Son 30]


mmmmf
62 Erik Andersson, född 14 dec 1727 i Saltvik, Säbrå sn, död 3 febr 1810 i Saltvik, Säbrå sn. Bonde o kyrkvärd i Saltvik.

[Far 124] [Mor 125] [Maka 63] [Dotter 31]

Gift 20 okt 1751 i Säbrå med


mmmmm
63 Anna Göransdotter, född 2 aug 1727 i Ytterskog, Säbrå sn, död 11 jan 1810 i Saltvik, Säbrå sn.

[Far 126] [Mor 127] [Make 62] [Dotter 31]


*** Generation VI ***


mfffff
96 Lars Andersson, född 1685 i Ulvvik, Säbrå sn, död 10 mars 1768 i Ulvvik, Säbrå sn. Bonde i Ulvvik.

[Far 192] [Mor 193] [Maka 97] [Son 48]

Gift 1714 med


mffffm
97 Karin Olofsdotter, född 1690 i Ulvvik, Säbrå sn, död 27 aug 1734 i Ulvvik, Säbrå sn.

[Far 194] [Make 96] [Son 48]


mfmfff
104 Hans Nilsson Ren, född 1702, död 1749 i Bötsle, Säbrå sn. Kronobåtsman i Bötsle.

[Maka 105] [Son 52]

Gift 16 okt 1726 i Häggdånger med


mfmffm
105 Sara Jonsdotter, född 1700 i Åm, Säbrå sn, död 15 febr 1782 i Bötsle, Säbrå sn.

[Make 104] [Son 52]


mfmfmf
106 Johan Johansson. Bonde i Billsta.

[Maka 107] [Dotter 53]

Gift 2 jan 1732 i Säbrå med


mfmfmm
107 Sara Johansdotter, född 1702 i Bötsle, Säbrå sn, död 5 febr 1735 i Billsta, Säbrå sn.

[Make 106] [Dotter 53]


mfmmff
108 Per Larsson Ström, född 1673, död 4 nov 1754 i Kittjärn, Säbrå sn. Borgare i Härnösand i Kittjärn, Säbrå sn.

[Maka 109] [Son 54]

Gift 4 okt 1730 i Säbrå sn med


mfmmfm
109 Brita Persdotter, född 1705 i Helgum, Säbrå sn, död 18 april 1767 i Kittjärn, Säbrå sn.

[Far 218] [Make 108] [Son 54]


mfmmmf
110 Olof Abrahamsson, född 1686, död 14 aug 1736 i Järesta, Säbrå sn. Bonde i Järesta.

[Maka 111] [Dotter 55]

Gift med


mfmmmm
111 Barbro Persdotter, född 1697, död 28 juli 1774 i Järesta, Säbrå sn.

[Make 110] [Dotter 55]


mmffff
112 Nils Nilsson Norman. Fördubblingsbåtsman.

[Maka 113] [Son 56]

Gift 3 febr 1734 i Säbrå med


mmfffm
113 Anna Ersdotter, född 1712 i Lenånger, Säbrå sn, död 1790 i Lenånger, Säbrå sn.

[Far 226] [Mor 227] [Make 112] [Son 56]


mmffmf
114 Erik Ersson, född 1703 i Locke, Säbrå sn, död 8 febr 1778 i Locke, Säbrå sn. Bonde i Locke.

[Far 228] [Mor 229] [Maka 115] [Dotter 57]

Gift 2 nov 1729 i Säbrå med


mmffmm
115 Märta Jönsdotter, född 1707 i Ulvvik, Säbrå sn, död 24 maj 1779 i Locke, Säbrå sn.

[Far 230] [Mor 231] [Make 114] [Dotter 57]


mmfmff
116 Erik Ersson, född 14 dec 1702 i Hamre, Stigsjö sn, död 15 juli 1783 i Hamre, Stigsjö sn. Bonde i Hamre.

[Far 232] [Mor 233] [Maka 117] [Son 58]

Gift 28 okt 1728 i Säbrå med


mmfmfm
117 Brita Andersdotter, född 1703 i Ramsås, Säbrå sn, död 25 juli 1779 i Hamre, Stigsjö sn.

[Far 234] [Mor 235] [Make 116] [Son 58]


mmfmmf
118 Per Persson, född 1695 i Öje, Stigsjö sn, död 25 mars 1769 i Öje, Stigsjö sn. Bonde i Öje.

[Far 236] [Mor 237] [Maka 119] [Dotter 59]

Gift 25 mars 1723 i Stigsjö med


mmfmmm
119 Märta Eriksdotter, född 1701 i Hamre, Stigsjö sn, död 2 maj 1772 i Öje, Stigsjö sn.

[Far 238] [Mor 239] [Make 118] [Dotter 59]


mmmfff
120 Per Persson, född 1699 i Smöråker, Stigsjö sn, död 11 dec 1783 i Smöråker, Stigsjö sn. Bonde i Smöråker.

[Far 240] [Mor 241] [Maka 121] [Son 60]

Gift 1 jan 1728 i Stigsjö med


mmmffm
121 Maria Olofsdotter, född i Böle, Stigsjö sn.

[Far 242] [Mor 243] [Make 120] [Son 60]


mmmfmf
122 Johan Persson, född 1700, död 3 febr 1783 i Överdal, Säbrå sn. Bonde i Överdal.

[Mor 245] [Maka 123] [Dotter 61]

Gift 18 okt 1724 i Säbrå med


mmmfmm
123 Anna Nilsdotter, född 1699 i Överdal, Säbrå sn, död 28 nov 1754 i Överdal, Säbrå sn.

[Far 246] [Mor 247] [Make 122] [Dotter 61]


mmmmff
124 Anders Eriksson, född 1701, död 30 sept 1771 i Saltvik, Säbrå sn. Danneman i Saltvik.

[Maka 125] [Son 62]

Gift 4 okt 1726 i Säbrå med


mmmmfm
125 Brita Olofsdotter, född 1691 i Saltvik, Säbrå sn, död 12 febr 1770 i Saltvik, Säbrå sn.

[Far 250] [Make 124] [Son 62]


mmmmmf
126 Göran Israelsson Skog, född 1690 i Ytterskog, Säbrå sn, död 22 jan 1773 i Ytterskog, Säbrå sn. Länsman i Ytterskog.

[Far 252] [Mor 253] [Maka 127] [Dotter 63]

Gift 1712 i Säbrå med


mmmmmm
127 Anna Eriksdotter, född 1690, död 4 nov 1770 i Ytterskog, Säbrå sn.

[Make 126] [Dotter 63]


*** Generation VII ***

mffffff
192 Anders Larsson, född 1655 i Ulvvik, Säbrå sn. Bonde i Ulvvik.

[Far 384] [Maka 193] [Son 96]

Gift med


mfffffm
193 Kerstin Ersdotter.

[Make 192] [Son 96]


mffffmf
194 Olof Abrahamsson, född 1660 ca. Bonde i Ulvvik.

[Dotter 97]


mfmmfmf
218 Per Persson, född 1650 i Helgum, Säbrå sn. Bonde i Helgum.

[Far 436] [Mor 437] [Dotter 109]


mmfffmf
226 Erik Nilsson, född 1673, död 25 febr 1744 i Lenånger, Säbrå sn. Bonde i Lenånger.

[Maka 227] [Dotter 113]

Gift med


mmfffmm
227 Karin Jansdotter.

[Make 226] [Dotter 113]


mmffmff
228 Erik Ersson. Bonde i Locke.

[Maka 229] [Son 114]

Gift med


mmffmfm
229 Kerstin Eriksdotter, född 1667, död 1751 i Locke, Säbrå sn.

[Make 228] [Son 114]


mmffmmf
230 Jöns Eriksson, född 1658 i Ulvvik, Säbrå sn, död 1733 i Ulvvik, Säbrå sn. Bonde i Ulvvik, Säbrå sn (Y).

[Far 460] [Maka 231] [Dotter 115]

Gift 1686 i Säbrå med


mmffmmm
231 Sara Persdotter, född 1663.

[Make 230] [Dotter 115]


mmfmfff
232 Erik Jonsson, född 1657 i Hamre, Stigsjö sn. Bonde i Hamre.

[Far 464] [Mor 465] [Maka 233] [Son 116]

Gift med


mmfmffm
233 Märta Danielsdotter, född i Brunne, Stigsjö sn, död 8 aug 1725 i Hamre, Stigsjö sn.

[Make 232] [Son 116]


mmfmfmf
234 Anders Persson, född 1660, död 13 jan 1748 i Ramsås, Säbrå sn. Bonde i Ramsås.

[Maka 235] [Dotter 117]

Gift med


mmfmfmm
235 Märta Eriksdotter, född 1676, död 12 okt 1756 i Ramsås, Säbrå sn.

[Make 234] [Dotter 117]


mmfmmff
236 Per Antonsson, född 1640 i Östanvik, Stigsjö sn, död 2 april 1715 i Öje, Stigsjö sn. Bonde i Öje.

[Far 472] [Mor 473] [Maka 237] [Son 118]

Gift 28 dec 1679 i Stigsjö med


mmfmmfm
237 Karin Ersdotter, född 1641, död 9 nov 1735 i Öje, Stigsjö sn.

[Make 236] [Son 118]


mmfmmmf
238 Erik Jonsson = 232

[Far 476] [Mor 477] [Maka 239] [Dotter 119]


mmfmmmm
239 Märta Danielsdotter = 233

[Make 238] [Dotter 119]


mmmffff
240 Per Olofsson, född 1656, död 30 jan 1721 i Smöråker, Stigsjö. Bonde i Smöråker.

[Maka 241] [Son 120]

Gift 9 jan 1676 i Stigsjö med


mmmfffm
241 Anna Danielsdotter.

[Make 240] [Son 120]


mmmffmf
242 Olof Larsson, född 1650 i Näs, Säbrå sn, död 2 jan 1732 i Böle, Stigsjö sn. Bonde och sockenskrivare i Böle.

[Far 484] [Mor 485] [Maka 243] [Dotter 121]

Gift 9 febr 1679 i Stigsjö med


mmmffmm
243 Kerstin Persdotter, född 1662 i Böle, Stigsjö sn, död 5 febr 1744 i Böle, Stigsjö sn.

[Far 486] [Mor 487] [Make 242] [Dotter 121]


mmmfmfm
245 Anna Johansdotter, född 1673, död 1748 i Överdal, Säbrå sn.

[Son 122]


mmmfmmf
246 Nils Eriksson, född 1670 i Överdal, Säbrå sn, död 12 maj 1729 i Överdal, Säbrå sn. Bonde och nämndeman i Överdal.

[Maka 247] [Dotter 123]

Gift 13 nov 1698 i Sidensjö med


mmmfmmm
247 Märta Jonsdotter, född i Nyby, Sidensjö sn, död i Överdal, Säbrå sn.

[Far 494] [Mor 495] [Make 246] [Dotter 123]


mmmmfmf
250 Olof Persson. Bonde i Saltvik.

[Dotter 125]


mmmmmff
252 Israel Jonsson Skog, född 1660 c i Ytterskog, Säbrå sn. Bosatt i Ytterskog.

[Far 504] [Maka 253] [Son 126]

Gift med


mmmmmfm
253 Malin Göransdotter, född 1660 i Äland, Säbrå sn.

[Far 506] [Mor 507] [Make 252] [Son 126]


*** Generation VIII ***

mfffffff
384 Lars Andersson. Bonde i Ulvvik.

[Son 192]


mfmmfmff
436 Per Kristoffersson, född i Helgum, Säbrå sn. Bonde i Helgum, Säbrå sn (Y).

[Far 872] [Mor 873] [Maka 437] [Son 218]

Gift med


mfmmfmfm
437 Brita Olofsdotter, född i Nordvik, Nora sn.

[Far 874] [Mor 875] [Make 436] [Son 218]


mmffmmff
460 Erik Jönsson, född 1625 i Ulvvik, Säbrå sn. Bonde i Ulvvik.

[Far 920] [Son 230]


mmfmffff
464 Jon Hansson, född 1616 i Hamre, Stigsjö sn, död 30 maj 1716 i Hamre, Stigsjö sn. Bonde i Hamre.

[Far 928] [Maka 465] [Son 232]

Gift med


mmfmfffm
465 Sigrid NN, född 1622, död 12 mars 1705 i Hamre, Stigsjö sn.

[Make 464] [Son 232]


mmfmmfff
472 Anton Persson, född 1579 i Östanvik, Stigsjö sn. Bonde i Östanvik, Stigsjö sn (Y).

[Far 944] [Mor 945] [Maka 473] [Son 236]

Nämnd 1637-1645. Uppgifter om Anton Perssons härstamning meddelade
av Michael Östman, Högsjö, som hämtat dem ur Sundins bok om
Nordingrå och ur ett manuskript om Stigsjö socken, som finns i
landsarkivet i Härnösand.

Gift med


mmfmmffm
473 Gunilla NN, född 1608, död 1683 i Östanvik, Stigsjö sn.

[Make 472] [Son 236]


mmfmmmff
476 Jon Hansson = 464

[Far 952] [Maka 477] [Son 238]


mmfmmmfm
477 Sigrid NN = 465

[Make 476] [Son 238]


mmmffmff
484 Lars Persson, född 1615 i Näs, Säbrå sn. Bonde i Näs.

[Far 968] [Mor 969] [Maka 485] [Son 242]

Gift med


mmmffmfm
485 Kerstin Israelsdotter, född 1615 i Härnösand.

[Far 970] [Make 484] [Son 242]


mmmffmmf
486 Per Ersson, född 1623 i Böle, Stigsjö sn. Bonde i Böle.

[Far 972] [Mor 973] [Maka 487] [Dotter 243]

Gift med


mmmffmmm
487 Ingrid Dominicusdotter, född 1617 i Brunne, Stigsjö sn (Y), död 1691 i Böle, Stigsjö sn.

[Far 974] [Mor 975] [Make 486] [Dotter 243]


mmmfmmmf
494 Jon Persson, född 1635 i Nyby, Sidensjö sn, död 1688 i Nybyn, Sidensjö sn. Bonde i Nyby.

[Far 988] [Mor 989] [Maka 495] [Dotter 247]

Gift med


mmmfmmmm
495 Karin Johansdotter, född 1646, död 10 mars 1733 i Överdal, Säbrå sn.

[Make 494] [Dotter 247]


mmmmmfff
504 Jon Persson, född i Ytterskog, Säbrå sn. Bonde i Ytterskog.

[Far 1008] [Son 252]


mmmmmfmf
506 Göran Persson, född 1630, död i Äland, Säbrå sn. Bonde i Äland.

[Maka 507] [Dotter 253]

Gift med


mmmmmfmm
507 Brita Persdotter.

[Make 506] [Dotter 253]


*** Generation IX ***

mfmmfmfff
872 Kristoffer Hansson Bure, född 10 mars 1589 i Själevad sn (Y), död 1655 i Helgum, Säbrå sn. Länsman och bonde i Helgum, Säbrå sn (Y).

[Far 1744] [Mor 1745] [Maka 873] [Son 436]

Gift med


mfmmfmffm
873 Märta Persdotter, död 1625 i Helgum, Säbrå sn.

[Far 1746] [Mor 1747] [Make 872] [Son 436]


mfmmfmfmf
874 Olof Jonsson Nortman, död 1652 i Nordvik, Nora sn (Y). Länsman och bonde i Nordvik, Nora sn (Y).

[Far 1748] [Mor 1749] [Maka 875] [Dotter 437]

Gift med


mfmmfmfmm
875 Kristina Danielsdotter, född i Utanö, Högsjö sn, död i Nordvik, Nora sn.

[Far 1750] [Mor 1751] [Make 874] [Dotter 437]


mmffmmfff
920 Jöns Erlandsson, född 1590. Bonde i Ulvvik.

[Son 460]


mmfmfffff
928 Hans Persson, född 1585 ca. Bonde i Hamre. nämnd 1639-1645.

[Son 464]


mmfmmffff
944 Per Tidemansson, född 1540/55 i Kåsta, Nordingrå sn (Y). Bonde i Östanvik, Stigsjö sn (Y).

[Far 1888] [Maka 945] [Son 472]

Nämnd 1595.

Gift med


mmfmmfffm
945 NN Persdotter, född 1540/55 i Östanvik, Stigsjö sn (Y).

[Far 1890] [Make 944] [Son 472]


mmfmmmfff
952 Hans Persson = 928

[Son 476]


mmmffmfff
968 Per Ersson, född 1595, död 1645 i Näs, Säbrå sn. Kronolänsman i Näs.

[Maka 969] [Son 484]

Gift med


mmmffmffm
969 Brita Önnesdotter.

[Make 968] [Son 484]


mmmffmfmf
970 Israel Larsson, död 1637 i Härnösand. Skeppare i Härnösand.

[Dotter 485]


mmmffmmff
972 Erik Jonsson, född 1605, död 1683 i Böle, Stigsjö sn. Bonde i Böle.

[Maka 973] [Son 486]

Gift med


mmmffmmfm
973 Märit Persdotter, född i Näs, Säbrå sn.

[Make 972] [Son 486]


mmmffmmmf
974 Dominicus Jonsson, född 1580 ca i Brunne, Stigsjö sn. Bonde i Brunne, Stigsjö sn (Y).

[Far 1948] [Maka 975] [Dotter 487]

Nämnd 1604-1649.

Gift med


mmmffmmmm
975 Karin.

[Make 974] [Dotter 487]


mmmfmmmff
988 Per Jonsson, född i Nyby, Sidensjö sn. Bonde i Nyby. Nämnd 1620-.

[Far 1976] [Maka 989] [Son 494]

Gift med


mmmfmmmfm
989 Märet NN.

[Make 988] [Son 494]


mmmmmffff
1008 Per Andersson. Bonde i Ytterskog, Säbrå sn.

[Son 504]


*** Generation X ***

mfmmfmffff
1744 Johannes Laurentii, född 24 jan 1548 i Säbrå sn, död 26 april 1603 i Säbrå sn. Kyrkoherde i Säbrå.

[Far 3488] [Mor 3489] [Maka 1745] [Son 872]

Gift med


mfmmfmfffm
1745 Anna Segersdotter, född 1560 i Nensjö, Gudmundrå sn, död 3 juni 1632 i Helgum, Säbrå sn.

[Far 3490] [Mor 3491] [Make 1744] [Son 872]


mfmmfmffmf
1746 Per Klementsson. Bonde, länsman i Helgum, Säbrå sn.

[Maka 1747] [Dotter 873]

Gift med


mfmmfmffmm
1747 Gölin.

[Make 1746] [Dotter 873]


mfmmfmfmff
1748 Jon Klasson. Bonde i Nordvik, Nora sn (Y).

[Far 3496] [Maka 1749] [Son 874]

Nämnd 1557-89.

Gift med


mfmmfmfmfm
1749 Malin, död 1662 i Härnösand.

[Make 1748] [Son 874]


mfmmfmfmmf
1750 Daniel Eriksson, död 1639 i Utanö, Högsjö sn (Y). Bonde i Utanö, Högsjö sn (Y).

[Far 3500] [Maka 1751] [Dotter 875]

Gift med


mfmmfmfmmm
1751 Anna.

[Make 1750] [Dotter 875]


mmfmmfffff
1888 Tideman Eriksson, född 1510/20 i Kåsta, Nordingrå sn (Y). Bonde i Kåsta, Nordingrå sn (Y).

[Far 3776] [Son 944]


mmfmmfffmf
1890 Per. Bonde i Östanvik, Stigsjö sn (Y).

[Dotter 945]


mmmffmmmff
1948 Jon Hersesson, född 1540 ca i Brunne, Stigsjö sn. Bonde i Brunne, Stigsjö sn (Y).

[Far 3896] [Son 974]

Nämnd 1575-1603.


mmmfmmmfff
1976 Jon Olsson, född i Nyby, Sidensjö sn. Bonde i Nyby. Nämnd 1579-1610.

[Far 3952] [Son 988]


*** Generation XI ***

mfmmfmfffff
3488 Laurentius Svenonis, född 1507 i Barkesta, Harmångers sn, död 1579 i Säbrå sn. Kyrkoherde i Säbrå.

[Far 6976] [Mor 6977] [Maka 3489] [Son 1744]

Gift 1541 med


mfmmfmffffm
3489 Margareta Engelbertsdotter.

[Make 3488] [Son 1744]


mfmmfmfffmf
3490 Seger Olofsson, född 1530 ca i Nensjö, Gudmundrå sn. Bonde i Nensjö, Gudmundrå sn (Y).

[Far 6980] [Mor 6981] [Maka 3491] [Dotter 1745]

Gift med


mfmmfmfffmm
3491 Gertrud, född i Nätra sn.

[Make 3490] [Dotter 1745]


mfmmfmfmfff
3496 Klas Jonsson. Bonde i Nordvik, Nora sn (Y).

[Son 1748]

Nämnd 1535-56.


mfmmfmfmmff
3500 Erik Sjulsson. Bonde i Utanö, Högsjö sn (Y).

[Far 7000] [Son 1750]

Levde 1591.


mmfmmffffff
3776 Erik Nilsson. Bonde i Kåsta, Nordingrå sn (Y).

[Son 1888]


mmmffmmmfff
3896 Herse Ingevaldsson, född 1500 ca. Bonde i Brunne, Stigsjö sn (Y).

[Son 1948]

Nämnd 1541-1574.


mmmfmmmffff
3952 Olof Jonsson, död i Nyby, Sidensjö sn. Bonde i Nyby. Nämnd 1544-1574.

[Son 1976]


*** Generation XII ***

mfmmfmffffff
6976 Sven Pedersson, född 1475 ca. Hövitsman i Barkesta.

[Maka 6977] [Son 3488]

Gift med


mfmmfmfffffm
6977 Margareta Bosdotter, född i Hälsingland.

[Make 6976] [Son 3488]


mfmmfmfffmff
6980 Olof Nilsson. Nämndeman och bonde i Nensjö, Gudmundrå sn (Y).

[Maka 6981] [Son 3490]

Nämnd 1546-1568.

Gift med


mfmmfmfffmfm
6981 Ingrid.

[Make 6980] [Son 3490]


mfmmfmfmmfff
7000 Sjul Eriksson. Bonde i Utanö, Högsjö sn (Y).

[Son 3500]

Nämnd 1561-87.

 


Denna sida är skapad med datorprogrammet Holger6 1998-04-01