Language button

in english

BT Login

Logga in Skapa konto

Logga in på ditt konto

Användarnamn
Lösenord
Användarnamn *
Lösenord *
Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

Skapa konto

Fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.
För- och efternamn *
Användarnamn *
Lösenord *
Bekräfta lösenord *
E-post *
Bekräfta e-post *

Stöd Rötters Vänner

bli rv front

Google sökruta head

Stuguns kyrkböcker: Födelseboken 1856–1860

2001-02-22

Detta är en del av en avskrift av kyrkböckerna för Stuguns församling i Jämtland, gjord av Stuguns Släktforskarförening.

År

Namn

Fader

Yrke

Moder

Hemort

1856 0117

Erik Jonasson

Jonas Eriksson

Bonde

Engla Lisa Samuelsdotter

Öravattnet

18560203

Anna Elisabeth Andersdotter

Anders Näs

Bonde

Anna Märta Åfeldt

Strömsnäs

1856 0205

Katarina Olofsdotter

Olof Hemmingsson

 

Ingrid Stina Jönsdotter

Strömsnäs

18560205

Andrietta Olofsdotter

Olof Mårtensson

Snickare

Karin Erikdotter

Stugubyn

18560226

Jonas Petter Christoffersson

Christoffer Olofsson

Arrendator

Ingrid Stina Andersdotter

Stugubyn

18560226

Marta Margareta Olofsdotter

Olof Staffansson

Dräng

Elsa Stina Jonsdotter

Höglunda

18560306

Margareta

o.ä.

Stina Jonsdotter

Piga

Stugubyn

18560313

Erik Olof Persson

Per Eriksson

Bonde

Anna Stina Svensdotter

Näverede

18560314- 18560314

Engla MariaCarlsdotter

Carl Palmqvist

Torpare

Andrietta Christina Holmberg

Stugubyn

18560314

Ulrika Johanna Carlsdotter

Carl Palmqvidt

 

Andietta Christina Holmberg

Stugubyn

18560319

Magdalena Christina Paulusdotter

Paulus Persson

Bondson

Anna Lisa Olofsdotter

Mårdsjön

18560323

Christina Magdalena Larsdotter

Lars Persson

Bondson

Katarina Andersdotter

Mårdsjön

18560326

Erika Magdalena Jönsdotter

Jöns Engström

Bonde

Justina Jonsdotter

Stugubyn

18560519

Marta Lucia Larsdotter

Lars Palmqvist

Skräddare

Elsa Eriksdotter

Stugubyn

18560602

Olof Andersson

Anders Olofsson

Bonde

Lisa Johansdotter

Brynjegård

18560622

Katarina Brigitta Persdotter

Per Mattsson

Dräng

Märta Johanna Holmberg

Stugubyn

18560704

Brigitta Jonsdotter

Jonas Persson

Bonde

Margareta Larsdotter

Fisksjö

18560620

Erik Nilsson Salin

Nils O. Salin

Ordförande

Ingrid Märta Andersdotter

Stugubyn

18560625

Anna Johanna Andersdotter

Anders Jacobsson

Torpare

Johanna Dorotea Johansdotter

Brynjegård

18560722

Brigitta Botilda Eriksdotter

Erik Mattsson

Handlare

Botilda Katarina Eriksdotter

Mårdsjön

18560822

Brigitta Christina Johansdotter Ritzen

Johan David Ritzen

Torpare

Kajsa Lisa Jönsdotter

Mårdsjön

18560912

Anna Märta Olofsdotter Höglund

Olof Höglund

Fältjägare

Anna Katarina Hansdotter

Höglunda

18560922

Olof Magnus Persson

Per Magnus Olofsson

Dräng

Lisa Pålsdotter

Höglunda

18560912

Carl Johan Eriksson

Erik Jönsson

Torpare

Ingrid Persdotter

Stugubyn

18561007

Brita Marta Christina Larsdotter

Lars Persson

Bonde

Stina Olofsdotter

Mårdsjön

18561114

Katarina Elisabeth Persdotter Dyggve

Per Dyggve

 

Anna StinaMilde

Stugubyn

185611

Anders Petter Eriksson

Erik Magnus

Torpare

Brita Persdotter

Stugubyn

18561129

Ansders Samuelsson

Samuel Andersson

Fältjägare

Anna Greta Carlsdotter

Brynjegård

18561001

Christina Margareta Paulusdotter

Paulus Wikström

Handlare

Brita Eliasdotter

Mårdsjön

18561001- 18561001

Dtr.

Paulus Wikström

 

Brita Eliasdotter

Mårdsjön

18561202

Katarina Juliana Persdotter

Petter Olofsson

Inhys

Märta Lisa Högberg

Stugubyn

18561210

Johanna Andersdotter

Anders Persson

Bonde

Anna Christina Jönsdotter

Mårdsjön

18561215

Ingrid Elisabeth Andersdotter

Anders Jönsson

Bonde

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18561216

Johan Petter Persson

Per Rolfsson

Torpare

Sofia Johansdotter

Stugubyn

18570101

Samuel Olofsson Wallin

Olof Wallin

Bonde

Engla Katarina Jönsdotter

Mårdsjön

18570104

Anders Olof Olausson

Olaus Eriksson

Torpare

Katarina Andersdotter

Stugubyn

18570107

Nils Johan Jonsson

Jonas Andersson

 

Hedvig Charlotta Andersdotter

Stugubyn

18570118

Jacob Julius Bruhn

Gustav Bruhn

Skomakare

Anna Carolina Carlsdotter

Mårdsjön

18570123

Nils Magnus Nilsson

Nils Magnus Andersson

Torpare

Katarina Ivarsdotter

Strömsnäs

18570131

Olof Emanuel Sternstern

Rudolf Sternstern

Sergeant

Chrisitna Olofsdotter

Stugubyn

18570310

Sara Elisabeth Olofsdotter Stugholm

Olof Martin Stugholm

Torpare

Lisa Stina Persdotter

Stugubyn

18570314

Jöns Petter Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jönsdotter

Stugubyn

18570405

Gertrud Margareta Matsdotter

Mattias Andersson

Bonde

Marta Margareta Eliasdotter

Stugubyn

18570417

Olof Johan Jonsson

Jonas Olofsson

Bondson

Brita Lindström

Stugubyn

18570419

Ingrid Marta Isaksdotter

Isak Simonsson

Bonde

Ingrid Jönsdotter

Strömsnäs

18570422

Carl Magnus Nilsson

Nils Andersson

Bonde

Engla Christina Carlsdotter

Mårdsjön

18570519

Erik Jonas Jonsson Forsberg

Jonas Forsberg

Kyrkvärd

Marta Margareta Jonsdotter

Stugubyn

18570608

Marta Nilsdotter Salin

Nils O. Salin

Ordförande

Ingrid Marta Andersdotter

Stugubyn

18570611

Carl Ololf Lindsten

Olof Lindsten

Torpare

Stina Juliana Vedin

Krångede

18570628

Andreas Andersson Snygg

Anders Snygg

Dräng

Brita Larsdotter

Mårdsjön

18570711

Carl Lindgren

Nils Erik Lindgren

Bondson

Justina Högberg

Mårdsjön

18570714

Katarina Andrietta Matsdotter

Mattias Jonsson

Bonde

Wilhelmina Olofsdotter

Stugubyn

18570729

Brita Katarina Nilsdotter Forström

Nils Erik Forström

Dräng

Justina Johanna Svensdotter

Näverede

18570830

Elisabeth Magnusdotter

Magnus Johansson

Dräng

Anna Brita Samuelsdotter

Öravattnet

18570903

Engla Lucia Olofsdotter

Olof Hemmingsson

Snickare

Ingrid Stina Jönsdotter

Strömsnäs

18570919

Nils Martin Eriksson

Erik Mårtensson

Torpare

Anna Johanna Nilsdotter

Stugubyn

18571101

Nils Olof Persson

Per Erik Eriksson

Färjeman

Johanna Sofia Högberg

Stugubyn

18571105

Ingeborg Christina

o.ä. Jöns Petter Eriksson

Torparson

Helena Jönsdotter

Mårdsjön

18571110

Brita Magnusdotter

Magnus Olofsson

Inhys

Anna Brita Andersdotter

Öravattnet

18571116

Ingrid Marta Anderdotter Backström

Anders Backström

Torpare

Justina Andersdotter

Stugubyn

18571209

Christina Botilda Eriksdotter Borg

Erik Borg

Torpare

Botilda Katarina Andersdotter

Stugubyn

18571217

Ingrid Agneta Martinsdotter

Martin Simonsson

Bonde

Brita Jonsdotter

Strömsnäs

18571228

Engla Christina Jönsdotter

Jöns Samuelsson

Bonde

Margareta Andersdotter

Öravattnet

18580117

Per Olof

o.ä. Erik Andersson

Arbetare fr. Värmlan

Fredrika Persdotter

Piga Stugubyn

18580122

Carl Anders Jönsson

Jöns Persson

Bonde

Anna Stina Larsdotter

Näverede

18580125

Nils Jonas Persson

Per Eriksson

Bonde

Anna Stina Svensdotter

Höglunda

18580128

Andreas Olof Eliasson

Elias Olofsson

Inhys

Märta Ivarsdotter

Höglunda

18580225

Brita Andrietta Persdotter

Per Johansson

Torpare

Brita Christina Mikaelsdotter

Borglunda

18580303

Nils Larsson Backström

Lars Johan Backström

Bonde

Anna Stina Nilsdotter

Öravattnet

18580330

Anders Samuelsson

Samuel Andersson

Fältjägare

Anna Greta Carlsdotter

Brynjegård

7

18580405

Erik Jonsson

Jonas Norberg

Nybyggare

Märta Israelsdotter

Digertjernskilen

18580413

Nils Olof Nilsson

Nils Nilsson

Bonde

Helena Lisa Olofsdotter

Strömsnäs

18580422

Erika Laurentia Larsdotter

Lars Palmqvist

Skräddare

Elsa Eriksdotter

Stugubyn

18580422

Sofia Marta Jonsdotter

Jonas Eriksson

Bonde

Engla Lisa Samuelsdotter

Öravattnet

18580427

Christina Andrietta Jönsdotter

Jöns Engström

Bonde

Justina Jonsdotter

Stugubyn

18580502

Jonas Jonsson

Jonas Jacobsson

Dräng

Anna Brita Jonsdotter

Borglunda

18580601

Marta Johanna Eriksdotter

Erik Matsson

Handlare

Botilda Katarina Eriksdotter

Mårdsjön

18580603

Carl Olof Paulusson

Paulus Persson

Bonde

Anna Lisa Olofsdotter

Mårdsjön

18580619

Katarina Christina o.ä.

Carl Petter Olofsson

Dräng

Ingeborg Christina Mellgren

Båda Stugubyn

18580620

Erik Johan o.ä.

Erik Johan Andersson

 

Margareta Gran piga

Stugubyn

18580630

Erik Olof Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jönsdotter

Stugubyn

18580703

Justina Jonsdotter

Jonas Persson

Bonde

Margareta Larsdotter

Fisksjö

18580713

Jonas o.ä.

Jöns Borg

Fältjägare

Brita Helena Jonsdotter

Höglunda

18580717

Erika Christina Milde

Nils Johan Fredrik Milde

Torpare

Maria Israelsdotter

Stugubyn

18580725

Erik Edman

Erik Edman

Skräddare

Lisa Stina Eriksdotter

Borgvattnet

18580801

Engla Brita Andersdotter

Anders Jönsson

Bonde

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18580803

Johannes Höglund

Olof Höglund

Fältjägare

Anna Katarina Hansdotter

Höglunda

18580806

Katarina brita Olofsdotter

Olof Andersson

Arbetskarl

Brita Lisa Holmberg

Stugubyn

18580813

Marta Christina Olofsdotter

Olof Persson

Dräng

Brita Greta Paulusdotter

Borglunda

18580820

Marta Olava Sahlin

Nils Ol. Sahlin

Ordförande

Ingrid Marta Andersdotter

Stugubyn

18580906

Erik Petter Larsson

Lars Persson

Bonde

Christina Olofsdotter

Mårdsjön

18580909

Marta Justina Persdotter

Petter Olofsson

 

Märta Lisa Högberg

Stugubyn

18580910

Jacob Andersson

Anders Jacobsson

Torpare

Dorotea Johansdotter

Brynjegård

18581004

Erika Matilda Bolin

Olof Martin Bolin

Landbonde

Karin Eriksdotter

Stugubyn

18581021

Nils Petter o.ä.

Nils Backström

Fältjägare

Juliana Christina Persdotter

Stugubyn

185811

Dödfödd

Backlund

Fältjägare

 

Borglunda

18581120

Dödfödd

Paulus Wikström

Handlare

 

Mårdsjön

18581122

Johannes o.ä.

Jonas Carlsson

Dräng

Maja Lisa Jönsdotter

Mårdsjön

18581211

Elin Katarina Olofsdotter

Olof Andersson

Inhyse

Karin Persdotter

Stugubyn

18581225

Ocar Martin Isaksson

Isak Simonsson

Bonde

Ingrid Jönsdotter

Strömsnäs

18581226

Ingeborg Matsdotter

Matias matsson

 

Brita Nilsdotter

Brynjegård

18581227

Paulus Eriksson

Erik Jönsson

Dräng

Ingrid Märta Paulusdotter

Borglunda

18590101

Engla Erika Matsdotter

Mattias Jönsson

Dräng

Brita Stina Andersdotter

Strömsnäs

18590102

Lars Jacob Eriksson

Erik Jönsson

Torpare

Ingrid Persdotter

Stugubyn

18590117

Magnus Grönwall

Lars Grönwall

Arrendator

Brita Stina Gran

Stugubyn

18590120

Anders Petter Olofsson

Olof Andersson

Dräng

Maria Christina Persdotter

Stugubyn

18590125

Anders Petter Persson

Per Eliasson

Bonde

Katarina Matilda Andersdotter

Stugubyn

18590207

Dorotea Christina o.ä.

   

Ingrid Greta Samuelsdotter

Mårdsjön

18590218

Olof Nilsson

Nils Andersson

Wärmlänning

Ingeborg Olofsdotter

 

18590302

Engla Christina Wallin

Olof Wallin

Bonde

Engla Katarina Jönsdotter

Mårdsjön

18590324

Johan Petter Bergman

L. Bergman

Fältjägare

Helena Wallström

Stugun

18590325

Jonas Nilsson

Nils Magnus Andersson

Torpare

Katarina Ivarsdotter

Strömsnäs

18590504

Elisabeth Christina Olofsdotter

Olof Staffansson

Torpare

Elsa Stina Jonsdotter

Höglunda

18590510

Anna Christina Jonsdotter

Jonas Johansson

Torpare

Engla Lisa Andersdotter

Stugubyn

18590517

Olof Eriksson

Erik Olofsson

Bonde

Stina Greta Olofsdotter

Digerberget

18590528

Marta Johanna Persdotter

Per Rolfsson

Torpare

Johanna Sofia Johansdotter

Stugubyn

18590531

Anna Elisabeth Jonsdotter

Jonas Olofsson

Bonde

Sara Brita Lindström

Stugubyn

18590618

Erik Andersson

Anders persson

Bonde

Anna Christina Jönsdotter

Mårdsjön

18590618

Erik Petter Persson

Per Matsson

Torpare

Johanna Holmberg

Stugun

18590618

Christina Matilda Persdotter

" "

 

" " " "

 

18590709

Katarina Elisabeth Nilsdotter

Nils Andersson

Bonde

Engla Stina Carlsdotter

Mårdsjön

18590719

Margareta o.ä.

 

Bonddotter

Anna Maria Eriksdotter

Digertjernskilen

18590731

Erik Olof Persson

Ulrik Claesson

Torpare

Ingeborg Milde

Mårdsjön

18590811

Anna Katarina Eriksdotter

Erik Matsson

Handlare

Botilda Katarina Eriksdotter

Mårdsjön

1859-0822

Per Olof Dyggve

Per Dyggve

Torpare

Anna Stina Milde

Stugubyn

18590915

Christina Erika Olofsdotter

Olof Hemmingsson

Bonde

Ingrid Christina Jonsdotter

Strömsnäs

18590929

Katarina Helena Jonsdotter

Jonas Andersson

Fjärdingsman

Hedvig Elisabeth Andersdotter

Stugubyn

18590929

Gertrud Brita Andersdotter

Anders persson

Torpare

Sara Marta Jonsdotter

Stugubyn

18591008

Jonas Persson

Per Erik Eriksson

Färjemannen

Johanna Sofia Hendriksdotter

Stugulandet

18591111

Sven Olof Olofsson

Olof Jö?nsson

 

Brita Svensdotter

Stugubyn

18591125

Katarina o.ä.

Johan Erik Holmström

Skräddare

Ragunda

Katarina Persdotter

Mårdsjön

18591125

Ingeborg Matsdotter

Mats Matsson

Torpare

Brita Stugholm

Brynjegård

18591201

Nils Petter Lindsten

Olof Lindsten

Torpare

Christina Juliana Vedin

Krångede, Ragunda

18591216

Katarina Margareta Eriksdotter

Erik Davidsson

 

Anna Stina Larsdotter

Stugubyn

18591213

Jonas Petter Backlund

Johan Backlund

Bonde

Hans hustru

Borglunda

18591219

Erik Petter Danielsson

Daniel Olofsson

 

Olava Katarina

Strömsnäs

18591222

Olof Petter Matsson

Mattias Jonsson

 

Wilhelmina Olofsdotter

Stugubyn

18591223

Juliana Vedin

Carl Magnus Vedin

Torpare

Märta Larsdotter

Mårdsjön

18591228

Elin Magnusdotter

Magnus Olofsson

Inhys

Anna Brita Andersdotter

Öravattnet

18600105

Brita Wilhelmina Paulusdotter

Paulus Persson

Bonde

Anna Lisa Olofsdotter

Mårdsjön

18600107

Nils Andreas Andersson

Anders Jönsson

Bonde

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18600109

Lars Petter Palmqvist

Lars Palmqvist

Skräddare

Elsa Eriksdotter

Stugubyn

18600115

Märta Juliana Jonsdotter Högberg

Jonas Petter Jonsson Högberg

Inhys

Gertrud Lisa Jacobsdotter

Stugubyn

18600126

Ingrid Christina Sahlin

Nils Olof Sahlin

 

Ingrid Märta Andersdotter

 

18600210

Sofia Christina Holmberg

Mattias Holmberg

Fältjägare

Anna Justina Jonsdotter

Torvalla

18600211

Carl Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jönsdotter

Stugubyn

18600213

Johannes Elias Paulusson

Paulus Wikström

Handlare

Brita Eliasdotter

Mårdsjön

18600303

Erik Petter Eriksson

Erik Mårtensson

Bonde

Anna Johansdotter

Strömsnäs

18600311

Carl Samuelsson

Samuel Andersson

Fältjägare

Anna Greta Carlsdotter

Brynjegård

18600311

Engla Katarina Andersdotter

Anders Snygg

Inhys

Brita Larsdotter

Mårdsjön

18600312

Jacob Jonsson

Jonas Jacobsson

Torpare

Anna Brita Jonsdotter

Borglunda

18600408

Ingrid Elisabeth Olofsdotter

Olof Andersson

Inhys

Maria Persdotter

Stugubyn

18600511

Lucia Mariana Jonsdotter

Jonas Persson

Bonde

Margareta Larsdotter

Fisksjölandet

18600605

Carl Johan Persson

Per Eriksson

Bonde

Anna Stina Larsdotter

Näverede

18600606

Olof Petter Persson

Per Olofsson?

Bonde

Anna Carlsdotter

Målålandet

18600616

Samuel Magnusson

Magnus Johansson

Arbetskarl

Anna Brita Samuelsdotter

Öravattnet

18600617

Jöns Albert Matsson

Mattias Jonsson

Bonde

Brita christina Andersdotter

Näverede

18600622

Dödfödd

Erik Johan Persson

Bonde

Ingeborg? Justina Eliasdotter

Höglunda

18600622

Märta Eriksdotter

Erik Jonsson

Dräng

Ingrid Märta Paulusdotter

Stugubyn

18600701

Maria Sofia Nilsdotter

Nils Petter Gisslen

Bonde

Ingrid Katarina Månsdotter

Strömsnäs

18600716

Erik Petter Olausson

Olaus Eriksson

Torpare

Katarina Andersdotter

Stugubyn

18600804

Jonas Petter Persson

Petter Olofsson

Torpare

Märta ???

Stugubyn

18600815

Erik Olof Eriksson

Erik Olof Näs

Bonde

Ingeborg Jonsdotter

Strömsnäs

1860

Brita

   

Märet Andersdotter

Mårdsjön

18600915

Per Wilhelm Nilsson

Nils Nilsson

Bonde

Lena Lisa Olofsdotter

Strömsnäs

18600915

Anders Johan Nilsson

Nils Nilsson

Bonde

Lena Lisa Olofsdotter

Strömsnäs

18600926

Brita Christina Jönsdotter

Jöns Persson

Bonde

Anna Christina Larsdotter

Mårdsjön

18600928

Lisa Stina Johansdotter

Johan Eriksson

Bonde

Engla Stina Samuelsdotter

Öravattnet

18601005

Bengt Olof o.ä.

B. Fryklund

Värmland

Karin Bengtsdotter

Hammarnäset

18601018

Anders Elias Persson

Per Eliasson

Bonde

Karin Matilda Andersdotter

Stugubyn

18601106

Gertrud Elisabeth Eriksdotter

Erik Petter Andersson

Bonde

Elisabeth Christina Andersdotter

Strånäset

18601125

Ingrid Märta Olofsdotter Wallin

Olof Wallin

Bonde

Engla Katarina Jonsdotter

Mårdsjön

18601129

Paulus Olofsson

Olof Persson

Torpare

Brita Greta Paulusdotter

Borglunda

18601226

Carl Olof Nilsson

Nils Johan Carlsson

Bonde

Lisa Olofsdotter

Mårdsjön

18601227

Brita

 

Piga

Märta Andersdotter

Mårdsjön