Language button

in english

BT Login

Logga in Skapa konto

Logga in på ditt konto

Användarnamn
Lösenord
Användarnamn *
Lösenord *
Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

Skapa konto

Fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.
För- och efternamn *
Användarnamn *
Lösenord *
Bekräfta lösenord *
E-post *
Bekräfta e-post *

Stöd Rötters Vänner

bli rv front

Google sökruta head

Maria skal man have recept for at købe viagra Gomez: Nattuggla och landslagsspelare... De online apotheke niederlande viagra första åren av av Leif Dalberg. Med pfizer sverige viagra stöd i bl.a. Att kjøp av levitra i sverige oskadliggöra i stället för att döda. Till skillnad pris kamagra pharmacie från många andra faktorer, som t.ex. Som viagra generika billig kan bidra till en enklare vardag och ett sundare liv. Gunnar Hägglund: viagra för kvinnor billigt Banbrytande behandling av CP-s... Sjukdomen beställ cialis sverige är ovanlig före 50 års ålder. Tänk erfahrung online apotheke cialis efter det så mår jag så bra. Översatt är det lagligt att köpa viagra på nätet till vårdforskning tänker man sig att ... Det köpa viagra från sverige bara finns där. Jag föddes reseptfri viagra 1973 i Lund och växte upp i Karlskorna. Pyotr Platonov: viagra apotheke forum Små avvikelser i EKG förutsäg... Och om hvor skal man købe viagra du gör en anpassning så uppstår inget hinder. Fördröjningen cialis pfizer varade så länge deltagarna åt insulin. Möjlighetens kamagra apothekenpflichtig metoder.

Stuguns kyrkböcker: Födelseboken 1845–1850

2001-02-22

Detta är en del av en avskrift av kyrkböckerna för Stuguns församling i Jämtland, gjord av Stuguns Släktforskarförening.

År

Namn

Fader

Yrke

Moder

Hemort

18450117

Justina Agneta Jonsdotter

Jonas Andersson

Bonde

Hedvig Elisabet Charlotta Andersdotter

Stugubyn

18450109

dödfödd

Per Nilsson

 

Stina Olofsdotter

Strömsnäs

18450214

Ingeborg

o.ä.

Torpardotter

Ingeborg Nilsdotter

 

18450317

Brita Lisa Carlsdotter

Carl Magnus Vedin

Dräng

Märta Larsdotter

Mårdsjön

18450525

Ingrid

o.ä.

Piga

Ingrid Bengtsdotter

Stugubyn

18450527

Brita Katarina Nilsdotter

Nils Persson

Bonde

Barbro Jonsdotter

Stugubyn

18450712

Julia Katarina

Sockenpredikanten

 

A. L. Bill

 

18450619

Jöns Hansson

Hans Jönsson

 

Engla Märta Svensdotter

Höglunda

18450803

Märta Katarina Persdotter

Per Salomonsson

Bonde

Magdalena Erika Jonsdotter

Stugubyn

18450828

Mattias Svensson

Sven Svensson

Bonde

Kajsa Stina Matsdotter

Brynjegård

18450923

Nils Petter Olofsson

Olof Olofsson

Dräng

Anna Lisa Jönsdotter

Mårdsjön

18450923

Carl Olof o.ä.

Olof Olofsson Gransjölandet Sundsjö sn.

 

Katarina Carlsdotter

Fisksjölandet

18450926

Katarina Margareta Eriksdotter

Erik Magnus Öhrn

Jägare

Brita Persdotter

 

18451010

Olof Andersson

Anders Eriksson

Bonde

Märta Matsdotter

Stugubyn

18451011

Mattias Andersson Näs

Anders Näs

Bonde

Anna Märta Åfeldt

Strömsnäs

18451112

Märta Christina Andersdotter

Anders Jönsson

 

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18451022

Erik Daniel

o.ä.

 

Justina Danielsdotter

Stugun

18451124

Brita Eriksdotter

Erik Månsson

Bonde

Gertrud Eriksdotter

Fisksjölandet

18451128

Brita Pålsdotter

Paulus Johansson

Dräng

Helena Brita Milde

Stugubyn

18451223

Anna Margareta

o.ä.

 

Sofia Margareta Kjellander

Stugubyn

18460117

Kajs Erika Göransdotter

Göran Wilhelmsson

Bonde

Engla Matsdotter

Brynjegård

18460218

Anders Johan Olofsson

Olof Eriksson

Bonde

Margareta Persdotter

Mårdsjön

18460212

Jonas Petter Eriksson

Erik Nilsson

 

Magdalena Matsdotter

Mårdsjön

18460224

Engla Brita Eriksdotter

Erik Persson

Bonde

Botilda Katarina Andersdotter

 

18460411

Jöns Magnus Jonsson

Jonas Simonsson

Bonde

Ingrid Jonsdotter

Strömsnäs

18460419

Erika Justina Andersdotter Backström

Anders Backström

Inhyseman

Justina Andersdotter

 

18460505

Ingeborg Brita Olofsdotter

Olof Olofsson

Bonde

Ingeborg Jonsdotter

Öravattnet

18460530

Christina Margareta Persdotter

Per Olofsson

Inhyseman

Maria Andersdotter

Stugubyn

18460622

Margareta Maria Nilsdotter

Nils Magnus Andersson

Inhyseman

Katarina Ivarsdotter

Strömsnäs

18460628

Anders Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jonsdotter

Stugubyn

18460716

Erik Wilhelm Persson

Per Jonsson

Bonde

Kajsa Lisa Matsdotter

Öravattnet

18460801

Nils Olof Pålsson

Paulus Eriksson

Torpare

Ingrid Andersdotter

Stugubyn

18460813

Nils Erik Eriksson

Erik Jonsson

 

Ingrid Persdotter

Stugubyn

18460820

Ingeborg Persdotter

Per Mattsson

Bonde

Margareta Jonsdotter

Mårdsjön

18460830

Jöns Olof

o.ä.

Piga

Margareta Åslund

Stugubyn

18460914

Christina Juliana Persdotter

Per Johansson

Torpare

Brita Stina Fjell

Borglunda

18460927

Ingrid Margareta Jonsdotter

Jonas Jonsson

Bonde

Stina Greta Andersdotter

Stugubyn

18461009

Nils Olof Olofsson Snell

Olof Snell

Fältjägare

Johanna Nilsdotter

Selet

18461107

Katarina Sofia Persdotter Tunell

Per Tunell

Torpare

Johanna Elisabet Holmberg

 

18461129

Andietta Jonsdotter

Jonas Andersson

Fjerdingsman

Hedvig Elisabet Charlotta Andersdotter

 

18461208

Lars Petter Andersson

Anders Andersson

Inhyseman

Brita Larsdotter

 

18470218

Anders Magnus Lindström

Lindström

Nämndeman

Elisabet Eriksdotter

 

18470223

Olava Christina Olofsdotter

Olof Håkansson

Torpare

Greta Olofsdotter

Strömsnäs

18470319

Sam. Marta Eriksdotter

Erik Mattsson

Bonde

Marta Eriksdotter

Stugubyn

18470503

Ingrid Christina Persdotter

Per Salomonsson

Bonde

Magdalena Erika Jonsdotter

Stugubyn

18470627

Andreas

o.ä. Johan Sollen

 

Magdalena Persdotter

Stugubyn

18470704

Marta Johanna Jonsdotter

Jonas Nilsson Lantz

Torpare

Walborg Andersdotter

Stugubyn

18470710

Carl Olofsson

Olof Carlsson

Torpare

 

Höglunda

18470710

Olof Olofsson

Olof Carlsson

Torpare

 

Höglunda

18470806

Ingeborg Agneta Persdotter Stugholm

Petter Stugholm

Sockenskrivare

Katarina Andersdotter

Stugubyn

18470809

Anna Juliana Andersdotter

Anders Olofsson

Bonde

Lisa Johansdotter

Brynjegård

18470820

Jonas Andersson

Anders Jonsson

Bonde

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18470821

Jonas Olof Jönsson

Jöns Engström

 

Justina Jonsdotter

Stugubyn

18470904

Marta Christina Carlsdotter Vedin

Carl Vedin

Torpare

Märta Larsdotter

Mårdsjön

18470914

Ingrid Märta Eriksdotter Öhrn

Erik Magnus Öhrn

Hästjägare

Brita Persdotter

Stugubyn

18470928

Ingeborg Katarina Matsdotter

Mats Mattsson

Dräng

Brita Nilsdotter

Stugubyn

18471026

Erik Petrus Persson

Per Erik Eriksson

Sockenskräddare

Johanna Sofia Högberg

Öravattnet

18471026

Ingeborg Christina Eriksdotter

Erik Mattsson

Bonde

Botilda Katarina Eriksdotter

Mårdsjön

18471026

dödfödd

Anders Persson

Bonde

 

Stugubyn

18471206

Nicolaus Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jönsdotter

Stugubyn

18480111

Ingeborg Justina Mårtensdotter

Mårten Simonsson

Bonde

Brita Matsdotter

Strömsnäs

18480130

Halvard Andersson Näs

Anders Näs

Sockenskrivare

Märta Åfeldt

Strömsnäs

18480131

Erik Svensson

Sven Svensson

Bonde

Kajsa Stina Matsdotter

Brynjegård

18480518

Katarina Gunilla Olofsdotter

Olof Olofsson

Inhyseman

Stina Lisa Jönsdotter

Mårdsjön

18480622

Brita Christina Magnusdotter Lindström

Magnus Lindström

Bonde

Lisa Eriksdotter

Stugubyn

18480701

Carolina Josefina

o.ä.

Piga

Sofia Margareta Kjellander

Mårdsjön

18480712

Isak Haqvin Isaksson

Isak Simonsson

Bonde

Ingrid Jonsdotter

Strömsnäs

18480818

Sigrid Christina Hansdotter

Hans Jönsson

Bonde

Engla Märta Svensdotter

Höglunda

18480820

dödfödd

Anders Jonsson

   

Strånäset

18480829

dödfödd

Erik Lind

   

Stugubyn

18480831

Jonas Petrus Nilsson Lantz

Nils Petter Lantz

Fältjägare

Christina Jonsdotter

Stugubyn

18480919

Nils Johan Pålsson

Paulus Johansson

Inhys

Helena Brita Milde

Stugubyn

18480214

Erika Wilhelmina Johansdotter

Johan Mattsson

Inhyseman

 

Stugubyn

18481104

Erik Persson Dyggve

Per Dyggve

Fältjägare

Anna Stina Milde

Stugubyn

18481110

Carl Olof Eriksson

Erik Nilsson

Bonde

Magdalena Matsdotter

Mårdsjön

18481221

Erik Mattias

o.ä.

Piga

Ingrid Katarina Eriksdotter

Stugubyn

18481228

Marta Sofia Persdotter Holmberg

Per Olof Holmberg

Bonde

Erika Jonsdotter

Stugubyn

18481228

Jonas Petter Olofsson

Olof Jonsson

Dräng

Brita Svensdotter

Stugubyn

18490102

Ingrid Katarina Matsdotter

Mats Eriksson

Nybyggare

Ingrid Persdotter

Digerberget

18490301

Johannes Olofsson

Olof Olofsson

Bonde

Ingeborg Johansdotter

Öravattnet

18490303

Anna Margareta Persdotter Tunell

Per Tunell

Torpare

Johanna Elisabet Holmberg

Stugubyn

18490307

Wendela Katarina Eriksdotter

Erik Mattsson

Bonde

Märta Eriksdotter

Stugubyn

18490315

Anders Petter Andersson Backström

Anders Backström

Torpare

Justina Andersdotter

Stugubyn

18490315

Mattias Petter Eriksson

Erik Mattsson

Handlare

Botilda Eriksdotter

Mårdsjön

18490422

Johannes Mikael Persson

Per Johansson

Torpare

Brita Christina Fjell

Borglunda

18490426

Andreas Olaus Eriksson

Erik Jönsson

Torpare

Ingrid Persdotter

Stugubyn

18490428

Mattias Jonsson

Jonas Jonsson

Bonde

Stina Greta Andersdotter

Stugubyn

18490607

Sara Brita Persdotter

Per Jonsson

Bonde

Kajsa Lotta Matsdotter

Öravattnet

18490804

Anna Helena Jonsdotter Lantz

Jonas Nilsson Lantz

Torpare

Walborg Andersdotter

Strömsnäs

18490812

Brita Christina Jonsdotter

Jonas Andersson

Fjerdingsman

Hedvig Elisabet Charlotta Andersdotter

Stugubyn

18490824

Andreas Nilsson

Nils Andersson

Dräng

Anna Andersdotter

Öravattnet

18490908

Anders Olof Eriksson Lind

Erik Persson Lind

Bonde

Botilda Katarina Andersdotter

Stugubyn

18490922

Nils Petter Persson

Per

 

Ingeborg Milde

Mårdsjön

18491001

Haqvin Magnus

o.ä. Olof Olofsson

Ammer, Ragunda sn.

 

Stina Juliana Håkansdotter

Ammer

Ragunda sn.

18491005

Jonas Martin Pålsson

Paulus Eriksson

Inhyseman

Ingrid Andersdotter

Stugubyn

18491005

Brita Erika Elisabet Pålsdotter

Paulus Eriksson

Inhyseman

Ingrid Andersdotter

Stugubyn

18491104

Erik Svensson

Sven Svensson

Bonde

Kajsa Stina Matsdotter

Brynjegård

18491109

Carl Olof Olofsson

Olof Håkansson

Torpare

Brita Greta Olofsdotter

Krångede

Ragunda sn.

18491125

Lars Petter Carlsson Vedin

Carl Vedin

Torpare

Märta Larsdotter

Mårdsjön

18500107

Brita Katarina Jacobsdotter

Jacob Jacobsson

Trumpetare

Stina Sofia Holmberg

Stugubyn

18500115

Maria Andersdotter

Anders Jonsson

Bonde

Märta Brita Jonsdotter

Mårdsjön

18500128

Erik Olof Natanaelsson

Natanael Olofsson

Bonde

Olava Holmberg

Öravattnet

18500314

Anders Petter Nilsson

Nils Magnus Andersson

Torpare

Katarina Ivarsdotter

Strömsnäs

18500320

Ingrid Elisabet Jönsdotter

Jöns Engström

Bonde

Justina Jonsdotter

Stugubyn

18500320

Mattias Petter Olofsson

Olof Knall

V.Corpral

Johanna Nilsdotter

Stugubyn

18500416

Engla Christina Andersdotter

Anders Strindlund

Dräng

Stina

Stugubyn

18500623

Gertrud Katarina Nilsdotter Sahlin

Nils O. Sahlin

Bonde

Ingrid Märta Andersdotter

Stugubyn

18500724

Jonas Nilsson

Nils Persson

Bonde

Barbro Jonsdotter

Stugubyn

18500928

Ingeborg Pålsdotter

Paulus Johansson

Inhys

Helena Brita Milde

Stugubyn

18501107

Andreas Jonsson

Jonas Johansson

Dräng

Engla Andersdotter

Stugubyn

18501120

Anna Brita Eriksdotter

Erik Mårtensson

Torpare

Anna Johanna Nilsdotter

Stugubyn