Language button

in english

BT Login

Logga in Skapa konto

Logga in på ditt konto

Användarnamn
Lösenord
Användarnamn *
Lösenord *
Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

Skapa konto

Fält markerade med en asterisk (*) är obligatoriska.
För- och efternamn
Användarnamn
Lösenord *
Bekräfta lösenord *
E-post *
Bekräfta e-post *

Stöd Rötters Vänner

bli rv front

Google sökruta head

Publicerad onsdag, 30 november -0001 01:00

Jan Hultberg: Mina förfäder

Av Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Personerna i antavlan har varit bosatta i Västmanlands, Närke och Dalarnas län (bland i socknarna Ramsberg, Skinnskatteberg, Malingsbo och Söderbärke). Källorna är de traditionella såsom kyrkböcker, herdaminnen etc. Jag har också haft mycket hjälp av mina kamrater i Sällskapet Släktforskarne i Fagersta samt andra. Ingen nämnd ingen glömd. Om någon har något emot de uppgifter som finns angivna i materialet så vill jag självklart att de hör av sig till mig. Om någon vill komplettera med något så är jag intresserad av detta också.

GENERATION II

ff

1.Karl ALBIN Hultberg f. 21/2 1903 Övre Uggelfors, Skinnskatteberg (U),

d.6/4 1976 Köping (U). Sågverksarbetare.

GENERATION III

ff f

2.KARL Gustaf Hultberg f.10/6 1870 Persbo, Skinnskatteberg (U),

d.27/1 1940 Uttersberg, Skinnskatteberg (U)

Kallades för Persbo-Kalle. Hyttarbetare.

gift 27/3 1897 med nästa ana

 

ff m

3. ELIN Ulrika Carlsson f.26/3 1876 Borgfors bruk, Skinnskatteberg (U),

d.23/2 1916 Skinnskatteberg (U)

 

gift 31/3 1934 med nästa

ANNA Alexandra Jansson f.12/12 1888 Skärviken, Skinnskatteberg (U),

d.23/4 1967 Skinnskatteberg (U)

GENERATION IV

ff ff

4. JAN Petter Hultberg f.17/9 1838 Södra Bisen, Malingsbo (W),

d.10/7 1906 Persbo, Skinnskatteberg (U) Dräng, Dagkarl och Bruksbonde.

gift 26/12 1859 med nästa ana

 

ff fm

5. Brita Cajsa Jansdotter f.2/2 1839 Persbo, Skinnskatteberg (U),

d.28/6 1878 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Stina Hultberg f. 24/12 1860 Persbo Skinnskatteberg (U)

Per Axel f. 10/7 1865 Norrbärke (W), d. 15/7 1872 Persbo Skinnskatteberg (U)

Johan August Hultberg f. 29/4 1868 Persbo Skinnskatteberg (U)

Carl Gustaf Hultberg f. 10/6 1870 Persbo Skinnskatteberg (U). Se nr 2.

Anders Fredrik Hultberg f. 21/10 1872 Persbo Skinnskatteberg (U)

Emma Mathilda f. 20/1 1875 Persbo(U), d. 21/2 1878 Persbo Skinnskatteberg (U)

 

gift 5/9 1879 med nästa

Johanna Carolina Ersdotter f.13/1 1842 Fagerstad, Skinnskatteberg (U),

d.1924 Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Alma Josefina f. 28/7 1879 Persbo(U), d. 24/6 1881 Persbo Skinnskatteberg (U)

Augusta Olivia Hultberg f. 29/11 1880 Persbo Skinnskatteberg (U)

Alma Josefina Hultberg f. 1/9 1882 Persbo Skinnskatteberg (U)

Otto Albin f. 5/11 1884 Persbo(U), d. 24/1 1888 Persbo Skinnskatteberg (U)

 

ff mf

6. Carl Carlsson f.24/12 1845 Nederhyttan, Ramsberg (T),

d.4/5 1914 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U). Hyttarbetare

gift 15/11 1867 med nästa ana

 

ff mm

7. Johanna Maria Svanholm f.3/2 1844 Haraker (U)

 

barn:

Anna Sofia Carlsson f.15/1 1868 Ramshytte bruk, Ramsberg (T)

Ida Maria Carlsson f.16/11 1869 Ramshytte bruk, Ramsberg (T)

Carl Johan Carlsson f.7/4 1871 Ramshytte bruk, Ramsberg (T)

Johanna Wilhelmina Carlsson f.20/7 1873 Ramshytte bruk, Ramsberg (T)

Elin Ulrika Carlsson f.26/3 1876 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 3.

Carl Henrik Carlsson f.1/3 1878 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U)

Carl Axel Carlsson f.17/4 1880 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U)

Hilma f.5/11 1882 Nedre Borgfors, d.16/11 1882 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U)

Carl Arvid f.29/1 1884 N Borgfors, d.6/3 1885 N Borgfors, Skinnskatteberg (U)

Carl Rickard Carlsson f.22/11 1886 Nedre Borgfors, Skinnskatteberg (U)

GENERATION V

ff ff f

8. Anders Larsson f.8/7 1801 Hultet, Skinnskatteberg (U),

d.28/9 1886 Södra Bisen, Malingsbo (W). Dräng och Dagkarl

gift 1833 med nästa ana

 

ff ff m

9. Anna Maria Larsdotter f. 17/8 1814 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.21/6 1873 Södra Bisen, Malingsbo (W)

 

barn:

Anders Andersson f. 2/10 1833 Baggbyn Skinnskatteberg (U)

Lars Fredrik Hultberg f. 20/1 1836 Södra Bisen Malingsbo (W)

Jan Petter Hultberg f. 17/9 1838 Södra Bisen Malingsbo (W). Se nr 4.

Maja Stina Andersdotter f. 18/4 1841 Södra Bisen Malingsbo (W)

Erik Hultberg f. 13/10 1843 Södra Bisen Malingsbo (W)

Johanna Andersdotter f. 17/12 1846 Södra Bisen Malingsbo (W)

Gustaf Hultberg f. 30/4 1848 Södra Bisen Malingsbo (W)

Anna Sofia Andersdotter f. 2/6 1851 Södra Bisen Malingsbo (W)

Karl Andersson f. 11/2 1857 Södra Bisen Malingsbo (W)

 

ff fm f

10. Jan Larsson f. 18/9 1808 Persbo Skinnskatteberg (U). Bruksbonde.

Gift 19/5 1834 med nästa ana

 

ff fm m

11. Anna Brita Ersdotter f. 28/1 1813 Östra Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Stina Jansdotter f. 1/4 1835 Persbo Skinnskatteberg (U)

Jan Erik Jansson f. 21/3 1836 Persbo Skinnskatteberg (U)

Brita Cajsa Jansdotter f. 2/12 1839 Persbo Skinnskatteberg (U). Se nr 5.

Anders Fredrik Jansson f. 24/7 1844 Persbo Skinnskatteberg (U)

Petter f. 12/8 1847 Persbo, d. 18/7 1851 Persbo Skinnskatteberg (U)

Johanna Sofia Jansdotter f. 3/4 1851 Persbo Skinnskatteberg (U)

 

ff mf f

12. Carl Johan Andersson f.24/4 1816 Linde (T),

d.19/10 1877 Ramsberg (T). Hemmansägare

gift 2/7 1843 med nästa ana

 

ff mf m

13. Anna Stina Ersdotter f.23/3 1822 Vestra Löa, Ramsberg (T)

 

barn:

Per Eric Carlsson f. 11/7 1842 Nederhyttan, Ramsberg (T)

Anders Carlsson f. 18/9 1843 Nederhyttan, Ramsberg (T)

Carl Carlsson f.24/12 1845 Nederhyttan, Ramsberg (T). Se nr 6.

Lars Carlsson f. 28/12 1848 Nederhyttan, Ramsberg (T)

Stina Maja Carsldotter f. 29/7 1852 Nederhyttan, Ramsberg (T)

Johan Carlsson f. 21/4 1857 Nederhyttan, Ramsberg (T)

Wilhelm Carlsson f. 29/8 1859 Nederhyttan, Ramsberg (T)

August Carlsson f. 21/10 1861 Nederhyttan, Ramsberg (T)

 

ff mm f

14 Jan Svanholm f. 7/12 1818 Frensta, Romfartuna (U),

d.11/3 1862 Ramshyttan, Ramsberg (T). Mästersven i Ramshyttan.

gift 5/11 1843 med nästa ana

 

ff mm m

15. Maria Sofia Kåhlström f.11/11 1815 Hedemora (W),

d.11/12 1894 Grinda stugan, Ramshyttan, Ramsberg (T)

 

Barn:

Margaretha Charlotta Svanholm f. 22/5 1840 Svanå bruk (U)

Johanna Maria Svanholm f. 26/6 1844 Svanå bruk (U). Se nr 7.

Carl Johan f. 14/4 1846 Ramshyttan, d. 18/7 1849 Ramshyttan, Ramsberg (T)

Anders Gustaf Svanholm f. 9/1 1848 Ramshyttan, Ramsberg (T)

Carl Johan Svanholm f. 26/1 1850 Ramshyttan, Ramsberg (T)

Alfred Svanholm f. 26/9 1857 Ramshyttan, Ramsberg (T)

GENERATION VI

ff ff ff

16. Lars Persson f.14/12 1764 Hultet, Skinnskatteberg (U),

d.11/5 1818 Forsen, Skinnskatteberg (U). Sexman och Dagkarl.

gift 4/6 1796 med nästa ana

 

ff ff fm

17. Maria Ahlström f.14/5 1778 Allmänningsbo, Ramsberg (T)

d.26/2 1864 Forshammar, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Hultberg f. 23/8 1797 Hultet Skinnskatteberg (U)

Anna Brita f. 4/4 1799 Hultet, d. 19/12 1801 Hultet Skinnskatteberg (U)

Anders Larsson f. 8/7 1801 Hultet Skinnskatteberg (U). Se nr 8.

Per Hultberg f. 10/12 1803 Hultet Skinnskatteberg (U)

Anna Larsdotter f. 13/2 1806 Hultet Skinnskatteberg (U)

Maja brita Larsdotter f. 26/12 1807 Hultet Skinnskatteberg (U)

Jan Hultberg f. 21/1 1810 Hultet Skinnskatteberg (U)

Eric Hultberg f. 13/4 1811 Hultet Skinnskatteberg (U)

Olof Hultberg f. 20/1 1813 Hultet Skinnskatteberg (U)

Gustaf f. 26/10 1818, d. 31/10 1818 Hultet Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mf

18. Lars Hansson f.4/6 1787 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d. 5/3 1869 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

gift med nästa ana

 

ff ff mm

19. Stina Andersdotter f. 29/3 1791 Ljusenberg, Söderbärke (W),

d.27/11 1840 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Maja Larsdotter f. 17/8 1814 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 9.

Stina Larsdotter f. 13/7 1816 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Greta Lisa f. 13/10 1817 Baggbyn, d. 31/5 1818 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Greta Lisa f. 6/2 1819 Baggbyn, d. 17/3 1820 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Anders Larsson f. 16/5 1820 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars f. 1/4 1824 Baggbyn, d. 7/12 1824 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Petter f. 1/4 1824 Baggbyn, d. 19/12 1824 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Johan f. 21/5 1826 Baggbyn, d. 31/7 1827 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Johanna Larsdotter f. 16/5 1827 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars f. 16/5 1827 Baggbyn, d. 17/5 1827 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Petter f. 8/1 1830 Baggbyn, d. 1830 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Gustava f. 8/1 1830 Baggbyn, d. 6/9 1830 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Sofia Gustava Larsdotter f. 2/11 1831 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Johan Adolph f. 23/6 1835 Baggbyn, d. 21/11 1835 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

gift 29/4 1843 med

Anna Lovisa Jansdotter f. 2/5 1816 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

d.19/8 1884 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Carolina Larsdotter f. 21/5 1843 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Johan Petter Larsson f. 13/9 1850 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Hedda Lovisa Larsdotter f. 25/8 1858 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm ff

20. Lars Andersson f.15/11 1773 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U),

d. 9/10 1839 Persbo, Skinnskatteberg (U). Bruksbonde

gift 29/10 1799 med nästa ana

 

ff fm fm

21. Anna Jansdotter f.20/9 1772 Persbo, Skinnskatteberg (U)

d.9/3 1834 Persbo Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Stina Larsdotter f.9/2 1801 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Anders Larsson f.2/3 1806 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Jan Larsson f.18/9 1808 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 10.

 

ff fm mf

22. Eric Ersson f.4/12 1786 Övre Darsbo, d.9/3 1823 Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 5/11 1812 med nästa ana

 

ff fm mm

23. Brita Larsdotter f.19/2 1782 Darsbo, d.11/9 1875 Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Brita Ersdotter född 28/1 1813 Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 11.

Eric Ersson född 3/5 1815 Darsbo, Skinnskatteberg (U)

Gretha Stina Ersdotter född 21/5 1819 Darsbo, Skinnskatteberg (U)

Lars Ersson född 29/12 1821 Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff mf m

27. Stina Ersdotter f.24/3 1800 Vestra Löa, Ramsberg (T)

 

barn:

Anna Stina Ersdotter f.23/3 1822 Vestra Löa, Ramsberg (T). Se nr 13.

 

ff mm fm

29. Anna Andersdotter f.12/6 1785 Simstorp. Inhysespiga.

 

barn:

Anders f.18/9 1813 Frensta, Romfartuna (U)

Jan Svanholm f.7/2 1818 Frensta, Romfartuna (U). Se nr 14.

GENERATION VII

ff ff ff f

32. Pehr Larsson f.25/1 1737 Hultet, Skinnskatteberg (U),

d.11/3 1820 Tegelbruket, Skinnskatteberg (U). Dagkarl och Tegelslagare.

gift 1762 med nästa ana

 

ff ff ff m

33. Brita Jansdotter f.14/10 1736 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U),

d.2/4 1784 Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Stina Persdotter f. 8/2 1761 Hultet Skinnskatteberg (U). Gift 25/2 1791 med

Torpare Lars Larsson f.1762 Lindesberg (T).

Lars Persson f. 14/12 1764 Hultet Skinnskatteberg (U). Se nr 16.

 

gift 24/6 1799 med

Stina Jansdotter f.1757 Lungsunds socken

 

ff ff fm f

34. Anders Jansson-Ahlström f.14/5 1749 Övre Löa, Ramsberg (T),

d.21/7 1808 Ramshyttan, Ramsberg (T)

gift 12/4 1778 med nästa ana

 

ff ff fm m

35. Anna Pedersdotter f.3/10 1751 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.28/10 1836 Övre Löa, Ramsberg (T)

 

barn:

Maria Ahlström f.14/5 1778 Allmänningsbo, Ramsberg (T). Se nr 17.

 

ff ff mf f

36. Hans Hansson f.25/8 1755 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.1838 Skinnskatteberg (U). Sexman, Bruksbonde.

gift med nästa ana

 

ff ff mf m

37. Stina Nilsdotter f.26/2 1749 Westanfors (U)

 

barn:

Anna Stina Hansdotter f.7/1 1784 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars Hansson f.4/6 1787 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 18.

Greta Hansdotter f.24/9 1791 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mm f

38. Anders Andersson f. 1760 Ljusenberg, d. 8/9 1802 Ljusenberg, Söderbärke (W)

gift 3/10 1786 med nästa ana

 

ff ff mm m

39. Maria Jansdotter f. 1763 Tolfsbo, Söderbärke, d. 1841 Söderbärke(W)

 

barn:

Johan Andersson f. 28/6 1787 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Anders Andersson f. 30/11 1788 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Stina Andersdotter f. 29/3 1791 Ljusenberg, Söderbärke (W). Se nr 19.

Anna Andersdotter f. 20/8 1792 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Catarina f. 4/12 1795 Ljusenberg, d. 14/1 1796 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Maria f. 17/1 1797 Ljusenberg, d. 22/8 1804 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Pehr Andersson f. 16/9 1799 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Lars f. 21/11 1800 Ljusenberg, d. 27/3 1801 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Lars f. 13/2 1802 Ljusenberg, d. 11/8 1804 Ljusenberg, Söderbärke (W)

 

ff fm ff f

40. Anders Olsson f.1736 Skinnskatteberg (U), d.10/6 1782 Skräddarbo,

Skinnskatteberg (U)

gift 1762 med nästa ana

 

ff fm ff m

41. Caijsa Olsdotter f.16/11 1736 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U),

d.6/9 1809 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Andersson f.16/11 1763 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Anna Andersdotter f.31/3 1765 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Caijsa Andersdotter f.22/2 1767 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Gretha Andersdotter f.24/4 1768 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Lars Andersson f.15/11 1773 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 20.

Stina Andersdotter f.13/8 1775 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Sara Andersdotter f.12/5 1778 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

Anders Andersson f.21/3 1780 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm f

42. Jan Persson f.23/6 1746 Persbo, d.23/9 1811 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Gift 1770 med nästa ana

 

ff fm fm m

43. Stina Larsdotter f.15/2 1745 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d. 24/9 1798 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Jansdotter f.9/10 1771 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Anna Jansdotter f.20/9 1772 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 21.

Lisa Maja Jansdotter f.20/9 1778 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Stina f.4/5 1782 Persbo, d.?/9 1791 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Catarina Jansdotter f.19/6 1788 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf f

44. Eric Jansson f.17/6 1756 Nedre Darsbo, d.26/9 1810 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 17/10 1782 med nästa ana

 

ff fm mf m

45. Anna Stina Larsdotter f.26/2 1761 Ivarbyn, Skinnskatteberg (U),

d.20/2 1832 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Johan född 12/3 1785 Övre Darsbo, död 1786 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

Eric Ersson född 4/12 1786, Skinnskatteberg (U). Se nr 22.

Anna Stina Ersdotter född 5/9 1789, Skinnskatteberg (U)

Lars Ersson född 4/1 1792, Skinnskatteberg (U)

Britta Elisabeth Ersdotter född 24/5 1795, Skinnskatteberg (U)

Sara Ersdotter född ?/10 1800, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm f

46. Lars Hansson f.4/4 1759 Baggbyn, d.11/12 1820 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

Landbonde.

gift 7/10 1771 med nästa ana

 

ff fm mm m

47. Greta Jansdotter f.11/2 1764 Darsbo, d.9/5 1841 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Larsdotter f.19/2 1782 Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 23.

 

ff mf mf

54. Eric Jansson f.1760 Ramsberg (T), d.26/1 1818 Vestra Löa, Ramsberg (T)

gift med nästa ana

 

ff mf mm

55. Gretha Jansdotter f.1757 Ramsberg (T), d.21/5 1821 Vestra Löa, Ramsberg (T)

 

barn:

Jan Ersson f.21/3 1791 Vestra Löa, Ramsberg (T)

Anna Ersdotter f.4/1 1793 Vestra Löa, Ramsberg (T)

Stina Ersdotter f.24/3 1800 Vestra Löa, Ramsberg (T). Se nr 27.

 

ff mm fm f

58. Anders Andersson f.1734 Skultuna (U), d.7/5 1797 Simstorp (U)

Sockenskräddare

Gift 28/12 1763 med nästa ana

 

ff mm fm m

59. Brita Andersdotter f.1/1 1740 Simstorp (U), d.14/11 1824 Simstorp (U)

 

Barn:

Stina Andersdotter f.4/11 1764 Simstorp (U)

Anders Andersson f.4/4 1767 Simstorp (U)

Brita Andersdotter f.7/4 1770 Simstorp (U)

Cajsa Andersdotter f.7/6 1776 Simstorp (U)

Anna f.20/3 1778 Simstorp, d.9/5 1778 Simstorp (U)

Marian Andersdotter f.6/6 1779 Simstorp (U)

Johan f.10/7 1782 Simstorp, d.9/6 1784 Simstorp (U)

Anna Andersdotter f.12/6 1785 Simstorp (U). Se nr 29.

GENERATION IIX

ff ff ff ff

64. Lars Olofsson f.28/8 1681 Axberg, Örebro (T),

d.14/11 1759 Hultet, Skinnskatteberg (U). Bruksbonde

gift med nästa ana

 

ff ff ff fm

65. Kierstin Svensdotter f.15/8 1697 Hultet, Skinnskatteberg (U),

d.15/1 1771 Hultet, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Kierstin f. 1727, D. 17** Hultet Skinnskatteberg (U)

Kierstin Larsdotter f. 1731 Hultet Skinnskatteberg (U)

Johan Larsson f. 24/4 1734 Hultet Skinnskatteberg (U)

Pehr Larsson f. 25/1 1737 Hultet Skinnskatteberg (U). Se nr 32.

Anna Larsdotter f. 17/3 1740 Hultet Skinnskatteberg (U)

 

ff ff ff mf

66. Jan Larsson f.20/9 1710 Kallmora, Skinnskatteberg (U),

d.12/1 1792 Kallmora, Skinnskatteberg

gift med nästa ana

 

ff ff ff mm

67. Karin Hansdotter f.16/8 1716 Övre Uggelfors, Skinnskatteberg,

d.18/8 1773 Kallmora, Skinnskatteberg

 

barn:

Brita Jansdotter f.14/10 1736 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U). Se nr 33.

Lisa Johansdotter f.15/6 1739 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U)

Caijsa Johansdotter f.1744 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U). Gift med

Olof Jansson-Flinck f.27/3 1732 Linde (T), d.22/1 1809 Hedhammar,

Skinnskatteberg (U)

Lars Johansson f.9/6 1749 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U)

Johan Johansson f.1752 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U)

Gabriel Johansson f.1755 Kallmora Torp, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff fm ff

68. Jan Andersson f.1710, d.1770

gift 9/10 1748 med nästa ana

 

ff ff fm fm

69. Maria Simonsdotter f.1717 Värmland (S),

d.16/6 1777 Ramshyttan, Ramsberg (T)

 

barn:

Anders Jansson-Ahlström f.14/5 1749 Övre Löa, Ramsberg (T). Se nr 34.

 

ff ff fm mf

70. Pehr Carlsson f.16/6 1722 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.4/11 1800 Allmänningbo, Ramsberg (T). Bergsman

gift med nästa ana

 

ff ff fm mm

71. Anna Johansdotter f.24/3 1723 Glifsån, Ramsberg (T),

d.1770 Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Anna Pedersdotter f.3/10 1751 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 35.

 

ff ff mf ff

72. Hans Hansson f.13/10 1722 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.23/11 1789 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1751 med nästa ana

 

ff ff mf fm

73. Anna Larsdotter f.4/8 1726 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U),

d.1811 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Hansson f. 25/8 1755 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 36.

Lars Hansson f. 4/4 1759 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 46.

Eric Hansson f. 20/3 1760 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Anna Hansdotter f. 1764 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mf mf

74. Nils Paulsson f.1722 Westanfors (U). Soldat på Semla bruk.

Gift med nästa ana

 

ff ff mf mm

75. Margareta Andersdotter f.1716

 

barn:

Stina Nilsdotter f.26/2 1749 Westanfors (U). Se nr 37.

 

ff ff mm ff

76. Anders Andersson f.20/3 1729 Bisen, Malingsbo (W),

d.30/5 1803 Ljusenberg, Söderbärke (W)

gift 5/1 1755 med nästa ana

 

ff ff mm fm

77. Christina Göransdotter f.1/1 1734 Källan, Malingsbo (W),

d.25/11 1800 Ljusenberg, Söderbärke (W)

 

barn:

Karin Andersdotter f.1755 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Kerstin Andersdotter f.1756 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Ingrid Andersdotter f.1759 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Anders Andersson f.18/3 1760 Ljusenberg, Söderbärke (W). Se nr 38.

Anna Andersdotter f.2/2 1762 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Hans Andersson f.17/2 1764 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Lars Andersson f.1765 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Petter Andersdon f.26/9 1767 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Göran Andersson f.30/10 1769 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Johan Andersson f.12/7 1771 Ljusenberg, Söderbärke (W)

Olof Andersson f.13/3 1776 Ljusenberg, Söderbärke (W)

 

ff ff mm mf

78. Jan Jansson f.18/10 1732 Norrbärke (W), d.22/8 1796 Tolfsboberget,

Söderbärke (W)

Gift 1760 med nästa ana

 

ff ff mm mm

79. Anna Andersdotter f.1731 Snöån, Norrbärke (W), d.11/11 1821 Tolfsboberget, Söderbärke (W)

 

barn:

Anders Jansson f. 9/6 1761 Tolfsboberget, Söderbärke (W)

Maria Jansdotter f. 1763 Tolfsboberget, Söderbärke (W). Se nr 39.

Johan Jansson f. 1769 Tolfsboberget, Söderbärke (W)

Per Jansson f. 17/8 1775 Tolfsboberget, Söderbärke (W)

 

ff fm ff mf

82. Olof Larsson f.8/11 1711 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U),

d.1743 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm ff mm

83. Karin Andersdotter f.1703/08

 

barn:

Caijsa Olsdotter f.16/11 1736 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 41.

 

ff fm fm ff

84. Per Ersson f.3/10 1697 Persbo, Skinnskatteberg (U), d.1750 Persbo,

Skinnskatteberg (U)

gift 1730 med nästa

 

Elisabeth Andersdotter f.1701 Pihlbo, Skinnskatteberg (U), d.1740 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Persdotter f.22/3 1733 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Erich Persson f.24/10 1735 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Anders f. 17** Persbo, d. 17** Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

gift med nästa ana

 

ff fm fm fm

85. Brita Hindersdotter f.30/4 1713 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lisa Persdotter f.1/9 1741 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Petter Persson f.30/1 1744 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Jan Persson f.23/6 1746 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 42.

Anna Persdotter f.10/6 1749 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm mf

86. Lars Larsson f.1/4 1717 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d.27/4 1794 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

gift 1737 med nästa ana

 

ff fm fm mm

87. Anna Olofsdotter f.?/4 1717 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U),

d.5/4 1798 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Larsdotter f.20/3 1740 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Olof Larsson f.6/7 1741 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Lars Larsson f.11/1 1744 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Stina Larsdotter f.15/2 1745 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 43.

Lisa Margareta Larsdotter f.9/6 1748 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Sara Larsdotter f.?/9 1750 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Eric Larsson f.26/5 1752 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Anders f.1755 Sunnanfors, d.175? Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Hans f.1757 Sunnanfors, d.175? Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Catarina Larsdotter f.1759 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Brita Larsdotter f.25/6 1762 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf ff

88. Johan Olsson f.15/11 1731 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.6/3 1786 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 21/9 1755 med nästa ana

 

ff fm mf mf

89. Sara Ersdotter f.28/10 1729 Hultebo, Skinnskatteberg (U),

d.15/1 1788 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Jansson f.17/6 1756 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 44.

Jan Jansson f.1758 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

Anders Jansson f.1764 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf mf

90. Lars Hindriksson f.9/8 1725 Tackbyn, Skinnskatteberg (U),

d.22/6 1794 Övre Sundet, Skinnskatteberg (U)

gift 4/10 1752 med nästa ana

 

ff fm mf mm

91. Anna Ersdotter f.18/1 1729 Piltorp, Skinnskatteberg (U),

d.13/1 1802 Övre Sundet, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Larsson f.1753 Skinnskatteberg (U)

Lars Larsson f.1756 Skinnskatteberg (U)

Anders Larsson f.1759 Skinnskatteberg (U)

Anna Stina Larsdotter f.26/2 1761 Ivarbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 45.

Hindric Larsson f.1763 Skinnskatteberg (U)

Brira Larsdotter f.26/5 1767 Svarvarbyn, Skinnskatteberg (U)

Lisa Larsdotter f.10/9 1770 Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm ff

92. Hans Hansson f.13/10 1722 Baggbyn, d.23/11 1789 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Bergsman.

Gift 27/7 1751 med nästa ana

 

ff fm mm fm

93. Anna Larsdotter f.4/8 1726 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U),

d.29/9 1811 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Hansson f. 25/8 1755 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 36.

Lars Hansson f. 4/4 1759 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 46.

Eric Hansson f. 20/3 1760 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Anna Hansdotter f. 1764 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm mf

94. Jan Olsson f.18/10 1735 Laggarbo, Skinnskatteberg (U),

d.29/4 1788 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift ?/10 1757 med nästa ana

 

ff fm mm mm

95. Sara Mårtensdotter f.24/12 1736 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Greta Jansdotter f.11/2 1764 Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 47.

GENERATION IX

ff ff ff ff f

128. Olof Andersson f.1659, d.1734 Hultet, Skinnskatteberg (U)

Bruksbonde i Hultet, Skinnskatteberg (U).

gift med nästa ana

 

ff ff ff ff m

129. Ingeborg Jonsdotter, d.1744 Hultet, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Olofsson f.28/8 1681 Axberg, Örebro (T). Se nr 64.

 

ff ff ff fm f

130. Sven Liljas f.16**

gift med nästa ana

 

ff ff ff fm m

131. Ingebor Johansdotter f.16**

 

barn:

Kierstin Svensdotter f.15/8 1697 Hultet, Skinnskatteberg (U). Se nr 65.

 

ff ff ff mf f

132. Lars Hindriksson f.1654 Kallmora, Skinnskatteberg (U),

d.9/2 1756 Kallmora, Skinnskatteberg (U). Hammarsmed.

Gift med nästa ana

 

ff ff ff mf m

133. Brita Eriksdotter f.1676 Kärrbo, Skinnskatteberg (U),

d.8/3 1757 Kallmora, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jan Larsson f.20/9 1710 Kallmora, Skinnskatteberg (U). Se nr 66.

 

ff ff ff mm f

134. Hans Eliasson f.1677 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.15/8 1744 Övre Uggelfors, Skinnnskatteberg (U). Bergsman.

Gift med nästa ana

 

ff ff ff mm m

135. Elisabeth Larsdotter f.13/10 1684 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.25/12 1751 Ställberget, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Karin Hansdotter f.16/8 1716 Övre Uggelfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 67.

Anna Hansdotter f.27/9 1718 Kallmora, Skinnskatteberg (U)

Lars f.17** Kallmora, Skinnskatteberg (U), d.1742 Kallmora, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff fm mf f

140. Carl Bengtsson f.1683 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.1752 Allmänningbo, Ramsberg (T). Bergsman

gift 25/9 1720 med nästa ana

 

ff ff fm mf m

141. Elisabeth Mårtensdotter f.1690, d.1765 Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Pehr Carlsson f.16/6 1722 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 70.

 

ff ff fm mm f

142. Johan Andersson f.6/12 1691 Glifsån, Ramsberg (T),

d.4/11 1739 Ramsberg (T)

gift med nästa ana

 

ff ff fm mm m

143. Anna Andersdotter f.20/4 1703 Grimsö, Ramsberg (T),

d.28/3 1754 Ramsberg (T)

 

barn:

Anna Johansdotter f.24/3 1723 Glifsån, Ramsberg (T). Se nr 71.

 

ff ff mf ff f

144. Hans Ersson f.2/2 1689 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.28/3 1758 Skinnskatteberg (U). Nämndeman.

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff m

145. Anna Larsdotter f.11/7 1684 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.18/12 1756 Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Hansdotter f. 21/2 1718 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Hans Hansson f. f. 13/10 1722 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 72.

 

ff ff mf fm f

146. Lars Andersson f.8/4 1687 Nedre Högfors, Skinnskatteberg (U),

d.7/5 1766 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff mf fm m

147. Sara Larsdotter f.5/2 1688 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.6/6 1751 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Larsdotter f.4/8 1726 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 73.

 

ff ff mf mf f

148. Paul Broberg f.16**. Soldat på semla bruk, Westanfors (U)

 

barn:

Nils Paulsson f.1722 Westanfors (U). Se nr 74.

 

ff ff mm ff f

152. Anders Ersson f.10/3 1700 Lexsjöbo bruk, Söderbärke (W),

d.1735 Söderbärke (W)

gift med nästa ana

 

ff ff mm ff m

153. Ingrid Larsdotter f.1703, d.1784

 

barn:

Anders Andersson f.20/3 1729 Bisen, Malingsbo (W). Se nr 76.

Lars Andersson f.8/9 1734 Bisen, Malingsbo (W)

 

ff ff mm fm f

154. Göran Bise f.1711 Källan, Malingsbo (W). Soldat

gift 1731 med nästa ana

 

ff ff mm fm m

155. Karin Hansdotter f.1710 Bisen, Malingsbo (W)

 

barn:

Hans Göransson f.1732 Källan, Malingsbo (W)

Christina Göransdotter f.1/1 1734 Källan, Malingsbo (W). Se nr 77.

Karin Göransdotter f.1736 Källan, Malingsbo (W)

Maria Göransdotter f.1738 Källan, Malingsbo (W)

Anna Göransdotter f.1741 Källan, Malingsbo (W)

Brita Göransdotter f.1745 Källan, Malingsbo (W)

Göran f.29/5 1748 Källan, Malingsbo (W), d.1750 Källan, Malingsbo (W)

Margareta Göransdotter f.25/5 1750 Källan, Malingsbo (W)

Lena Göransdotter f.1752 Källan, Malingsbo (W)

Lisa Göransdotter f.1754 Källan, Malingsbo (W)

 

ff ff mm mm f

158. Anders Persson-Skut f.1704 Snöån, Norrbärke (W), d.1776 Norrbärke (W)

gift med nästa ana

 

ff ff mm mm m

159. Anna Hansdotter f.21/1 1706, d.6/2 1803 Snöån, Norrbärke (W)

 

barn:

Anna Andersdotter f. 1731 Snöån, Norrbärke (W). Se nr 79.

 

ff fm ff mf f

164. Lars Johansson f.18/11 1683 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm ff mf m

165. Catarina Olofsdotter f.1687

 

barn:

Olof Larsson f.8/11 1711 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 82.

 

ff fm fm ff f

168. Eric Andersson f.?/10 1671 Persbo, Skinnskatteberg (U),

d.1753 Persbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1695 med nästa ana

 

ff fm fm ff m

169. Britha Persdotter f.?/1 1674 Överkärn, Skinnskatteberg (U),,

d. 1742 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Per Ersson f.3/10 1697 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 84.

Anna Ersdotter f.22/2 1704 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Eric Ersson f.4/10 1706 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Johan Ersson f.28/2 1711 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Brita Ersdotter f.1715 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Kerstin Ersdotter f.17** Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm mf f

172. Lars Jöransson f.12/8 1673 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d.15/11 1745 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

Gift 1695 med nästa ana

 

ff fm fm mf m

173. Anna Ersdotter f.11/2 1675 Prästbyn, Skinnskatteberg (U),

d.30/4 1745 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Göran Larsson f.1687 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Sara Larsdotter f.1699 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Eric Larsson f.?/5 1702 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Anna Larsdotter f.11/12 1706 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Lars Larsson f.1/4 1717 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 86.

 

ff fm fm mm f

174. Olof Larsson f.1686, d.1718 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Olofsdotter f.?/4 1717 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 87.

 

ff fm mf ff f

176. Olof Ersson f.2/1 1680 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.1756 Bjursjön Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf ff m

177. Karen Ersdotter f.1/11 1688 Hägernäs, Ramsberg (T)

 

barn:

Erik Olsson f.17** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Mats Olsson f.17** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Olof Olsson-Bjurberg f.29/2 1717 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Johan Olsson f.1/12 1721 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.21/5 1722 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Anna Olsdotter f.20/4 1723 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.20/4 1808 Schilån, Skinnskatteberg (U). Gift 1746 med Garmakare

Petter Jansson-Schilberg f.10/5 1727 Schilån, Skinnskatteberg (U),

d.14/10 1802 Schilån, Skinnskatteberg (U)

Sven Olsson-Bjurberg f.8/9 1726 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Johan Olsson f.15/11 1731 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 88.

 

ff fm mf mf f

178. Eric Larsson f.31/7 1701 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.10/1 1773 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

f fm mf mf m

179. Brita Matsdotter f.28/6 1701 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.12/2 1738 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

 

Barn:

Sara Ersdotter f.28/? 1729 Hultebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 89.

Lars Ersson f.22/9 1732 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Brita Ersdotter f.1734 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Mats f.1738 Hultebo, d.1740 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Karin Ersdotter f.1739 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Lisa Ersdotter f.1742 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Kerstin Ersdotter f.1744 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Eric Ersson f.1748 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Petter Ersson f.8/2 1753 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf mf f

180. Hindric Ersson f.1671 Tackbyn Skinnskatteberg (U),

d.13/5 1750 Tackbyn, Skinnskatteberg (U). Torpare.

Gift 15/9 1716 med nästa ana

 

ff fm mf mf m

181. Kerstin Jönsdotter f.13/6 1686 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.29/11 1756 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Elisabeth Hindriksdotter f.16/2 1721 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

Brita Hindriksdotter f.1723 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars Hindriksson f.9/8 1725 Tackbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 90.

Hindric Hindriksson f.1728 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf mm f

182. Eric Larsson f.23/8 1699 Wetterskogatorp, Skinnskatteberg (U),

d.3/1 1749 Övre Sundet, Skinnskatteberg (U)

gift 1725 med nästa ana

 

ff fm mf mm m

183. Brita Persdotter f.21/12 1701 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U),

d.8/1 1780 Övre Sundet, Skinnskatteberg

 

barn:

Anna Ersdotter f.18/1 1729 Piltorp, Skinnskatteberg (U). Se nr 91.

 

ff fm mm ff f

184. Hans Ersson f.2/2 1689 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.28/3 1758 Skinnskatteberg (U). Nämndeman.

gift med nästa ana

 

ff fm mm ff m

185. Anna Larsdotter f.11/7 1684 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.18/12 1756 Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Hansdotter f. 21/2 1718 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Hans Hansson f. 13/10 1722 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 72, 92.

 

ff fm mm fm f

186. Lars Andersson f.8/4 1687 Nedre Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.7/5 1766 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm fm m

187. Sara Larsdotter f.5/2 1688 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.6/6 1751 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Larsdotter f.4/8 1726 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 93.

 

ff fm mm mf f

188. Olof Olsson f.28/8 1700 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.20/3 1762 Laggarbo, Skinnskatteberg (U). Bonde

gift med nästa ana

 

ff fm mm mf m

189. Margareta Johansdotter f.16/3 1694 Bäck, Hed (U),

d.12/4 1766 Laggarbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jan Olsson f.18/10 1735 Laggarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 94.

 

ff fm mm mm f

190. Mårten Mårtensson f.15/1 1702 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.30/4 1771 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

Gift 1737 med nästa ana

 

ff fm mm mm m

191. Sara Samuelsdotter f.27/11 1693 Harpbyn, Skinnskatteberg,

d.1737 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Mårtensdotter f.24/12 1736 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 95.

GENERATION X

ff fm mf mf ff

256. Lars Eriksson f.10/9 1676 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.24/2 1740 Hultebo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1701 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm

257. Sara Pehrsdotter f.1664 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U),

d.12/5 1737 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

Barn:

Eric Larsson f.31/7 1701 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 178.

Sara Larsdotter f.4/1 1703 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Brita Larsdotter f.10/4 1709 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff ff mf ff

264. Hindrik Göransson f.16**

gift med nästa ana

 

ff ff ff mf fm

265. Karin Larsdotter f.1628 Skinnskatteberg (U),

d.23/7 1696 Kallmora, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Hindriksson f.1654 Kallmora, Skinnskatteberg (U). Se nr 132.

 

ff ff ff mf mf

266. Erik Hansson f.16** (Bergsman i Kärrbo, Skinnskatteberg (U)

gift med

ff ff ff mf mm

267. Brita

 

barn:

Brita Eriksdotter f.1676 Kärrbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 133.

 

ff ff ff mm ff

268. Elias Pedersson f.1638 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.7/8 1724 Allmänningbo, Ramsberg (T). Bergsman, Nämndeman.

Gift med nästa ana

 

ff ff ff mm fm

269. Karin Hansdotter f.1643 Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.6/5 1700 Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Hans Eliasson f.1677 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 134.

Lars Eliasson f.1684 Allmänningbo, Ramsberg (T)

Anna Eliasdotter f.1685 Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

ff ff ff mm mf

270. Lars Andersson f.16** Allmänningbo, Ramsberg (T). Bergsman

gift med nästa ana

 

ff ff ff mm mm

271. Kierstin Nilsdotter f.165(7) Allmänningbo, Ramsberg (T),

d.1737 Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Elisabeth Larsdotter f.13/10 1684 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 135.

 

ff ff fm mf ff

280. Bengt Carlsson f.1634 ca, d.1709 Ramsberg (T).

Bergsman på Grimsö, Ramsberg (T)

gift med nästa ana

 

ff ff fm mf fm

281. Chierstin Joansdotter f.1641 ca, d.1708 Ramsberg (T)

 

barn:

Carl Bengtsson f.1683 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 140.

 

ff ff fm mm ff

284. Anders Andersson f.1647 ca, d.17/11 1715 Glifsån, Ramsberg (T).

Bergsman.

Gift 1677 med nästa ana

 

ff ff fm mm fm

285. Anna Larsdotter f.1650 ca, d.21/12 1718 Glifsån, Ramsberg (T)

 

barn:

Johan Andersson f.6/12 1691 Glifsån, Ramsberg (T). Se nr 142.

 

ff ff fm mm mf

286. Anders Olsson f.1674 ca, d.Grimsö, Ramsberg (T). Bergsman och

Nämndeman

gift med nästa ana

 

ff ff fm mm mm

287. Anna Andersdotter f.1677 ca, d.11/11 1757 Grimsö, Ramsberg (T)

 

barn:

Anna Andersdotter f.20/4 1703 Grimsö, Ramsberg (T). Se nr 143.

 

ff ff mf ff ff

288. Eric Matsson f.1646/53, d.1699 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Bergsman.

Gift 13/10 1672 med nästa ana

 

ff ff mf ff fm

289. Brita Larsdotter f.14/10 1649 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.2/9 1728 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Mats Ersson f.17/2 1678 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars Ersson f.14/11 1680 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Hans Ersson f.2/2 1689 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 144, 184.

 

ff ff mf ff mf

290. Lars Hansson f.12/2 1648 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.3/7 1713 Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff mm

291. Anna Olofsdotter f.?/2 1658 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.28/8 1709 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Larsson f. 20/11 1681 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Anna Larsdotter f. 11/7 1684 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 145.

Brita Larsdotter f. 16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Olof Larsson f. 1686 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Lars Larsson f. 28/8 1690 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Sara Larsdotter f. 16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mf fm ff

292. Anders Andersson f.27/11 1642 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.1699 Nedre Högfors, Skinnskatteberg (U)

gift 19/9 1669 med nästa ana

 

ff ff mf fm fm

293. Anna Hansdotter f.?/4 1647 Broby, Skinnskatteberg (U),

d.?/10 1725 Nedre Högfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Andersson f.8/4 1687 Nedre Högfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 146.

 

ff ff mf fm mf

294. Lars Andersson f.?/4 1648 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.26/11 1733 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 16/1 1681 med nästa ana

 

ff ff mf fm mm

295. Sara Olofsdotter f.1653 Högfors, Skinnskatteberg (U),

d.25/3 1705 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Larsdotter f.5/2 1688 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 147.

 

ff ff mm ff ff

304. Erik Hansson f.1641. Bosatt i Kloten, Malingsbo (W)

 

barn:

Anders Ersson f.10/3 1700 Lexsjöbo bruk, Söderbärke (W). Se nr 152.

 

ff ff mm ff mf

306. Lars Andersson f.16**. Bosatt i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff mm ff mm

307. Ingrid Jonsdotter f.1662 Gethyttan, Skinnskatteberg (U),

d.1737 Schilån, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Ingrid Larsdotter f.1703. Se nr 153.

 

ff ff mm fm ff

308. Göran Olsson f.1666 Källan, Söderbärke (W),

d.7/1 1739 Källan, Söderbärke (W)

gift 1700 med nästa

 

Maria Pährsdotter f.1675

 

gift 15/9 1701 med nästa ana

 

ff ff mm fm fm

309. Kerstin Matsdotter f.1678 Sången, Söderbärke (W),

d.?/6 1703 Källan, Söderbärke (W)

 

barn:

Olof Göransson f.6/5 1702 Källan, Söderbärke (W)

Göran Göransson f.1711 Källan, Söderbärke (W). Se nr 154.

 

ff ff mm mm ff

316. Per Persson-Skut f.21/5 1682 Snöån, Norrbärke (W)

gift 1706 med nästa ana

 

ff ff mm mm fm

317. Margareta Samuelsdotter f.1683 Norrbärke (W)

 

barn:

Anders Persson-Skut f.1704 Snöån, Norrbärke (W). Se nr 158.

 

ff fm ff mf ff

328. Johan Larsson f.16**, d.1703 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Johansson f.18/11 1683 Skräddarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 164.

 

ff fm fm ff ff

336. Anders Ersson f.22/7 1629 Tuna By (W), d.3/5 1696 Persbo,

Skinnskatteberg (U). Klockare.

gift med nästa ana

 

ff fm fm ff fm

337. Karin Pedersdotter f.1643 Persbo, Skinnskatteberg (U),

d. 20/3 1703 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Andersson f.16** Persbo, Skinnskatteberg (U)

Pedher Andersson f.?/2 1665 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Margareta Andersdotter f.?/12 1666 Persbo, Skinnskatteberg (U)

Eric Andersson f.?/10 1671 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 168.

Hans Andersson f.?/3 1680 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm ff mf

338. Pehr Jacobsson f.1647 Överkärn, Skinnskatteberg (U),

d.20/4 1717 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

gift 1670 med nästa ana

 

ff fm fm ff mm

339.

Elisabeth Jacobsdotter f.1644 Malingsbo (W), d.29/12 1723 Överkärn,

Skinnskatteberg (U),

 

Barn:

Jacob Pehrsson f.?/7 1671 Överkärn, Skinnskatteberg (U),

Brita Pehrsdotter f.?/1 1674 Överkärn, Skinnskatteberg (U). Se nr 169.

Eric Pehrsson f.?/4 1676 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Peder Pehrsson f.?/11 1678 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Johan Pehrsson f.12/1 1681 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Elisabeth Pehrsdotter f.?/7 1683 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Kierstin Pehrsdotter f.?/11 1685 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Margaretha Pehrsdotter f.3/3 1688 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm mf ff

344. Jöran Hansson f.?/9 1638 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d.10/10 1713 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

Gift 166(2) med nästa ana

 

ff fm fm mf fm

345. Sara Larsdotter f.1642 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.26/3 1722 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Jöransson f.12/8 1673 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 172.

 

ff fm fm mf mf

346. Erik Olsson f.16** Prästbyn, Skinnskatteberg (U),

d.?/7 1718 Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Hammarsmed.

Gift 165(9) med nästa ana

 

ff fm fm mf mm

347. Marit Eriksdotter f.1635 Plöjningen, Skinnskatteberg (U),

d.23/3 1712 Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Ersdotter f.11/2 1675 Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 173.

 

ff fm mf ff ff

352. Eric Olsson f.1650 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.25/11 1709 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

gift 19/1 1679 med nästa ana

 

ff fm mf ff fm

353. Sara Matsdotter f.1633 Harplekartorp, Skinnskatteberg (U),

d.3/8 1721 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Ersson f.2/1 1680 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 176.

Eric Ersson f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Mats Ersson f.3/11 1683 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Annika Ersdotter f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf ff mf

354. Erik Larsson f.1659.

Smed, Hägernäs, Ramsberg (T)

gift med nästa ana

 

ff fm mf ff mm

355. Anna Ersdotter f.1666 Ramsberg (T)

 

barn:

Karen Ersdotter f.1/11 1688 Hägernäs, Ramsberg (T). Se nr 177.

 

ff fm mf mf ff

356. Lars Eriksson f.10/9 1676 Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.24/2 1740 Hultebo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1701 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm

357. Sara Pehrsdotter f.1664 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U),

d.12/5 1737 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

Barn:

Eric Larsson f.31/7 1701 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 178.

Sara Larsdotter f.4/1 1703 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

Brita Larsdotter f.10/4 1709 Hultebo, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf mf mf

358. Mats Ersson f.?/3 1661 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.23/6 1729 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1688 med nästa ana

 

ff fm mf mf mm

359. Dordi Kristoffersdotter f.1662 Morskoga, Ramsberg (T),

d.6/3 1714 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Matsdotter f.28/6 1701 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 179.

 

ff fm mf mf ff

360. Eric Andersson-Finne f.1632 Tackbyn, Skinnskatteberg (U),

d.27/1 1727 Tackbyn, Skinnskatteberg (U). Torpare.

Gift 1/11 1663 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm

361. Lisbeth Hindricsdotter f.1631 Jersjökälla, Söderbärke (W),

d.5/4 1712 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hindric Ersson f.1671 Tackbyn Skinnskatteberg (U). Se nr 180.

 

ff fm mf mf mf

362. Jöns Persson f.1643 Söderbärke (W),

d.?/5 1703 Järån, Skinnskatteberg (U)

gift 29/6 1679 med nästa ana

 

ff fm mf mf mm

363. Brita Thomasdotter f.?/3 1656 Pilbo, Skinnskatteberg (U),

d.31/1 1731 Järån, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Kerstin Jönsdotter f.13/6 1686 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 181.

 

ff fm mf mm ff

364. Lars Ersson f.?/11 1663 Sillbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/3 1737 Piltorp, skinnskatteberg

gift 22/9 1689 med nästa ana

 

ff fm mf mm fm

365. Karin Andersdotter f.?/8 1666 Piltorp, Skinnskatteberg (U),

d.?/11 1735 Piltorp, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Larsson f.23/8 1699 Wetterskogatorp, Skinnskatteberg (U). Se nr 182.

 

ff fm mf mm mf

366. Per Andersson f.?/4 1667 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/10 1737 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 4/6 1691 med nästa ana

 

ff fm mf mm mm

367. Ingeborg Jonsdotter f.?/6 1669 Aspebo, Skinnskatteberg (U),

d.1/3 1751 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Persdotter f.21/12 1701 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 183.

 

ff fm mm ff ff

368. Eric Matsson f.1646/53, d.1699 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 13/10 1672 med nästa ana

 

ff fm mm ff fm

369. Brita Larsdotter f.14/10 1649 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.2/9 1728 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Mats Ersson f.17/2 1678 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Lars Ersson f.14/11 1680 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

Hans Ersson f.2/2 1689 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 184, 144.

 

ff fm mm ff mf

370. Lars Hansson f.12/2 1648 Godkärra, Skinnskatteberg U(),

d.3/7 1713 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 12/10 1679 med nästa ana

 

ff fm mm ff mm

371. Anna Olofsdotter f.10/2 1658 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.28/8 1709 Godkärra, skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Larsson f.20/11 1681 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Brita Larsdotter f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Anna Larsdotter f.11/7 1684 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 185.

Olof Larsson f.1686 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Lars Larsson f.28/8 1690 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Sara Larsdotter f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm fm ff

372. Anders Andersson f.?/11 1642 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.1699? Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 19/9 1669 med nästa ana

 

ff fm mm fm fm

373. Anna Hansdotter f.?/4 1647 Broby, Skinnskatteberg (U),

d.2/10 1725 Nedre Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Andersson f.8/4 1687 Nedre Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 186.

 

ff fm mm fm mf

374. Lars Andersson f.?/4 1648 Forsbyn, skinnskatteberg (U),

d.26/11 1733 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 16/1 1681 med nästa ana

 

ff fm mm fm mm

375. Sara Olofsdotter f.1653 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.25/3 1705 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Larsdotter f.5/2 1688 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 187.

 

ff fm mm mf ff

376. Olof Olofsson f.19/7 1674 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.2/11 1707 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1696 med nästa ana

 

ff fm mm mf fm

377. Brita Jonsdotter f.18/12 1678 Aspebo, Skinnskatteberg (U),

d.14/12 1752 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olsson f.28/8 1700 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 188.

 

ff fm mm mf mf

378. Johan Göransson f.?/10 1654 Hed (U),

d.30/11 1732 Sillbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1685 med nästa ana

 

ff fm mm mf mm

379. Margareta Ersdotter f.1657 Wetterskoga, Skinnskattteberg (U),

d.12/4 1719 Sillbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Johansdotter f.16/3 1694 Bäck, Hed (U). Se nr 189.

 

ff fm mm mm ff

380. Mårten Olofsson f.1670 Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.2/5 1735 Gävebo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 1698 med nästa ana

 

ff fm mm mm fm

381. Elisabeth Olofsdotter f.?/5 1677 Gävebo, Skinnskatteberg (U),

d.2/5 1735 Gävebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Mårten Mårtensson f.15/1 1702 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 190.

 

ff fm mm mm mf

382. Samuel Persson f.1655 Övre Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.11/10 1721 Persbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

Gift 3/6 1683 med nästa ana

 

ff fm mm mm mm

383. Elisabeth Mattsdotter f.?/5 1664 Harpbyn,

d.3/4 1742 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Samuelsdotter f.27/11 1693 Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 191.

GENERATION XI

ff fm mf mf ff f

512. Erik Jönsson f.16** Bjursjön, d.1698 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

gift 20/8 1654 med nästa ana

 

ff fm mf mf ff m

513. Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U), d.8/2 1707 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

Barn:

Lars Eriksson f.10/9 1676 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 256.

 

ff fm mf mf fm f

514. Peder Hansson Skrivare f.?/4 1630 Köpings Stad (U),

d.16/4 1694 Skommabo hammar. Bruksskrivare

gift ?/7 1659 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm m

515. Christina Olofsdotter Arbenia f.16** Altuna (C),

d.1675 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Persdotter f.1664 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Se nr 257.

Hans Persson f.?/6 1666 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Kerstin Persdotter f.1670 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Per Persson f.1671 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Anna Persdotter f.?/11 1672 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Elisabeth Persdotter f.1673 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

 

gift 26/6 1677 med

 

Anna Månsdotter f.16** Norberg (U)

 

ff ff ff mf mf f

532. Hans Eriksson f.16**, d.?/1 1679 Kärrbo, Skinnskatteberg (U)

gift 22/9 1632 med nästa ana

 

ff ff ff mf mf m

533. Kerstin Andersdotter f.16** Aspbenning, Westanfors (U),

d.?/6 1662 Kärrbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Erik Hansson f.16**. Bergsman i Kärrbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 266.

 

ff ff ff mm ff f

536 Peder Skräddare f.16**. Boende i Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Elias Pedersson f.1638 Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 268.

 

ff ff ff mm mm f

542. Nils Pederson f.16**. Bergsman, Allmänningbo, Ramsberg (T)

 

barn:

Kierstin Nilsdotter f.165(7) Allmänningbo, Ramsberg (T). Se nr 271.

 

ff ff fm mm mf f

572. Olof Larsson f.16**. Bergsman i Grimsö, Ramsberg (T)

gift med nästa ana

 

ff ff fm mm mf m

573. Anna Persdotter f.16**

 

barn:

Anders Olsson f.1674 ca. Se nr 286.

 

ff ff mf ff ff f

576.Matts Matsson f.15**, d.1618/23 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff ff m

577. NN, d.?/4 1662 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Matsson f.1646/53. Se nr 288, 368.

Anna Matsdotter f.1652 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.26/4 1715 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Gift 15/10 1679 med Bergsman

i Godkärra Anders Hansson f.24/10 1641 Godkärra, Skinnskattberg (U),

d.1701 Godkärra, Skinnskatteberg (U), barn till 580, 740.

 

ff ff mf ff fm f

578. Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.12/8 1688 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Hammarsmed

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff fm m

579. Elisabeth Olofsdotter, d.?/5 1668 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Larsdotter f.14/10 1649 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 289.

 

ff ff mf ff mf f

580. Hans Olofsson f.1606 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.1663 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Bergsman och Nämndeman

gift 10/2 1633 med nästa ana

 

ff ff mf ff mf m

581. Gertrud Efvertsdotter f.1614 Norr Thulinge, Hed (U),

d.7/3 1693 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Johan Hansson f. 16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Carin Hansdotter f. ?/10 1637 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Anders Hansson f. 24/10 1641 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Lars Hansson f. 12/2 1648 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 290, 370.

Elisabeth Hansdotter f.?/9 1649 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Olof Hansson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mf ff mm f

582. Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.28/6 1693 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1656 med nästa ana

 

ff ff mf ff mm m

583. Anna Persdotter f.1619 Onsjö, Westanfors (U),

d.17/3 1698 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Olofsdotter f.?/2 1658 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 291.

 

ff ff mf fm ff f

584. Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.22/12 1691 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 9/11 1634 med nästa ana

 

ff ff mf fm ff m

585. Karin Bernsdotter f.1606 Bernshammar, Hed (U),

d.22/10 1691 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Andersson f.27/11 1642 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 292.

 

ff ff mf fm fm f

586. Hans Bengtsson f.1613 Tiura by, Sätila (P),

d.22/10 1691 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Sockenskräddare

gift 22/11 1646 med nästa ana

 

ff ff mf fm fm m

587. Margareta Bertilsdotter f.16** Broby, Skinnskatteberg (U),

d.1672 Broby, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Hansdotter f.?/4 1647 Broby, Skinnskatteberg (U). Se nr 293.

 

ff ff mf fm mf f

588. Anders Olofsson f.1607 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/2 1684 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

gift 6/11 1636 med nästa ana

 

ff ff mf fm mf m

589. Marit Olofsdotter f.16** Forsbyn, Skinnskateberg (U),

d.?/10 1680 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Andersson f.?/4 1648 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 294.

 

ff ff mf fm mm f

590. Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.28/6 1693 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1656 med nästa ana

 

ff ff mf fm mm m

591. Anna Persdotter f.1619 Onsjö, Westanfors (U),

d.17/3 1698 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Olofsdotter f.1653 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 295.

 

ff ff mm ff mm f

614. Jon Arwedsson f.1610 ca Västergötland,

d.1671 Gethyttan, Skinnskatteberg (U). Kolare, Gruvdräng

gift med nästa ana

 

ff ff mm ff m

615. Margareta Stensdotter-Rytting f.1610 ca Västergötland,

d.5/12 1705 Gethyttan, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sven Jonsson f.1640 Ulfshyttan (W)

Karin Jonsdotter f.29/7 1647 Ulfshyttan (W)

Jon Jonsson f.16**

Margareta Jonsdotter f.16**

Helena Jonsdotter f.16**

Brita Jonsdotter f.16**

Sigrid Jonsdotter f.1655 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

Johan Jonsson f.16**

Ingrid Jonsdotter f.1662 Gethyttan, Skinnskatteberg (U). Se nr 307.

Anders Jonsson f.1665 Gethyttan, Skinnskatteberg (U)

Elisabeth Jonsdotter f.16** Gethyttan, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mm fm ff f

616. Olof Olsson f.16**, d.1676 Källan, Söderbärke (W)

gift 1652 med nästa ana

 

ff ff mm fm ff m

617. Malin Göransdotter f.1612 Kopparberget, Falun (W),

d.?/5 1700 Källan, Söderbärke (W)

barn:

Göran Olsson f.1666 Källan, Söderbärke (W). Se nr 308.

 

ff ff mm fm fm f

618. Mats Larsson f.1635 Sången, Söderbärke (W),

d.?/3 1708 Sången, Söderbärke (W)

gift 1670/73 med nästa ana

 

ff ff mm fm fm m

619. Ingeborg Larsdotter f.1655 Järån, Skinnskatteberg (U),

d.6/5 1731 Sången, Söderbärke (W)

 

barn:

Kerstin Matsdotter f.1678 Sången, Söderbärke (W). Se nr 309.

 

ff ff mm mm ff f

632. Per Larsson 16**. Verksam i Norrbärke (W)

 

barn:

Per Persson-Skut f.21/5 1682 Snöån, Norrbärke (W). Se nr 316.

 

ff fm fm ff ff f

672. Eric Jöransson f.16** Stora Tuna (W), d.1668 Tuna by (W)

 

barn:

Anders Ersson f.22/7 1629 Tuna By (W). Se nr 336.

 

ff fm fm ff fm f

674. Peder Hansson f.16**, d.?/1 1689 Persbo, Skinnskatteberg (U)

gift 13/10 1633 med nästa ana

 

ff fm fm ff fm m

675. Anna Eriksdotter f.16**, d.?/9 1675 Persbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Karin Pedersdotter f.1643 Persbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 377.

 

ff fm fm ff mf f

676. Jacob Sigfridsson f.16**

gift med nästa ana

 

ff fm fm ff mf m

677. Kierstin Larsdotter f.16** Säter (W), d.1652 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Pehr Jacobsson f.1647 Överkärn, Skinnskatteberg (U). Se nr 338.

Eric Jacobsson f.?/3 1649 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Karin Jacobsdotter f.16** Överkärn, Skinnskatteberg (U)

Margareta Jacobsdotter f.16** Överkärn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm ff mm f

678. Jacob Sigfridsson f.16**, d.1675/85

gift med nästa ana

 

ff fm fm ff mm m

679. Kierstin Ersdotter f.16** Malingsbo (W), d.1652

 

barn:

Eric Jacobsson f.1630

Elisabeth Jacobsdotter f.1644 Malingsbo (W). Se nr 339

 

gift med nästa

Brita f.16**, d.1666

 

barn:

Kerstin Jacobsdotter f.16**

Johan Jacobsson f.1655

 

gift 1667 med

Kerstin Persdotter f.16**, d.1675

 

ff fm fm mf ff f

688. Hans Jöransson f.ca 1600 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d.?/4 1672 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 26/2 1632 med nästa ana

 

ff fm fm mf ff m

689. Ingrid Nilsdotter f.1600/10, d.?/3 1680 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Hansdotter f.?/2 1637 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Jöran Hansson f.?/9 1638 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 344.

Nils Hansson f.?/5 1641 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Barbro Hansdotter f.?/10 1643 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm fm mf fm f

690. Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.12/8 1688 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman o. Hammarsmed.

Gift med nästa ana

 

ff fm fm mf fm m

691. Elisabeth Olofsdotter f.15**, d.?/5 1668 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Larsdotter f.1642 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 345.

 

ff fm fm mf mf f

692. Olof Larsson f.1601, d.?/5 1666 Prästbyn, Skinnskatteberg (U),

gift med nästa ana

 

ff fm fm mf mf m

693. Anna Eriksdotter f.1612 Prästbyn, Skinnskatteberg (U),

d.?/4 1666 Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Erik Olsson f.16** Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 346.

 

ff fm fm mf mm f

694. Erik Svensson f. Kopparberget, Falun (W), d.?/4 1653 Plöjningen,

Skinnskatteberg (U). Nybyggare, Bergsman o. Tolvman.

gift med nästa ana

 

ff fm fm mf mm m

695. Anna f.ca 1590, d.?/ 1672 Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Erichsdotter f.1622 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Brita Eriksdotter f.1623 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Se nr 737.

Anders Eriksson f.?/3 1624 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Mats Eriksson f.1626 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Marit Eriksdotter f.1635 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Se nr 348.

 

ff fm mf ff ff f

704. Olof Nilsson f.1611 Kärrbo, Skinnskatteberg (U),

d.4/1 1690 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Nämndeman

gift 22/1 1643 med nästa ana

 

ff fm mf ff ff m

705. Anna Eriksdotter f.1622 Plöjningen, Skinnskatteberg (U),

d.21/2 1696 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Olsson f.1650 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 352.

Brita Olsdotter f.1651 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Maria Olsdotter f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

Karin Olsdotter f. 16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf ff fm f

706. Mats Svensson f.16** Harpbyn, Skinnskatteberg (U),

d.1701

gift 3/9 1654 med nästa ana

 

ff fm mf ff fm m

707. Margareta Pedersdotter f.5/3 1637 Skärviken, Skinnskatteberg (U),

d.16/5 1709 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Matsdotter f.1633 Harplekartorp, Skinnskatteberg (U). Se nr 353.

 

ff fm mf ff mm f

710. Erik Andersson

gift med nästa ana

 

ff fm mf ff mm m

711. Karin Olsdotter

 

barn:

Anna Ersdotter f.1666 Ramsberg (T). Se nr 355.

 

ff fm mf mf ff f

712. Erik Jönsson f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U),

d.1698 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

gift 20/8 1654 med nästa ana

 

ff fm mf mf ff m

713. Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.8/2 1707 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Eriksson f.10/9 1676 Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 356.

 

ff fm mf mf fm f

714. Per Hansson Skrivare f.?/4 1630 Köping Stad (U),

d.16/4 1694 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare

gift ?/7 1659 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm m

715. Christina Olofsdotter Arbenia f.Altuna (C),

d.1675 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Pehrsdotter f.1664 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Se nr 357.

Hans Persson f.?/6 1666 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Kerstin Persdotter f.1670 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Per Persson f.1671 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Anna Persdotter f.?/11 1672 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

Elisabeth Persdotter f.1673 Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf mf mf f

716. Erik Olofsson f.1614 Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.?/2 1691 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 15/10 1648 med nästa ana

 

ff fm mf mf mf m

717. Klara Mårtensdotter f.1623 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U),

d.25/3 1704 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Mats Ersson f.?/3 1661 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 358.

 

ff fm mf mf ff f

720.Anders Olofsson-Finne f.15**,

d.?/7 1647 Tackbyn, Skinnskatteberg (U). Torpare.

Gift med nästa ana

 

ff fm mf mf ff m

721. Anna Larsdotter f.1601 Söderbärke (W),

d.21/6 1691 Tackbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Andersson-Finne f.1632 Tackbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 360.

 

ff fm mf mf fm f

722. Hindric Werre f.16**

Bosatt i Jersjökälla, Söderbärke (W)

 

barn:

Lisbeth Hindricsdotter f.1631 Jersjökälla, Söderbärke (W). Se nr 361.

 

ff fm mf mf mf f

724. Per Jönsson f.1618, d.?/4 1683 Järån, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jöns Persson f.1643 Söderbärke (W). Se nr 362.

 

ff fm mf mf mm f

726. Tomas Grelsson f.16** Pilbo, Skinnskatteberg (U),

d.28/3 1675 Pilbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1654/55 med nästa ana

 

ff fm mf mf mm m

727. Anna Pedersdotter f.1634 Lerkulan, Skinnskatteberg (U),

d.26/3 1694 Pilbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Thomasdotter f.?/3 1656 Pilbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 363.

 

ff fm mf mm ff f

728. Erik Larsson f.16**, d.?/7 1687 Sillbo, Skinnskatteberg (U)

gift 9/10 1648 med nästa ana

 

ff fm mf mm ff m

729. Anna Svensdotter f.1628 Aspebo, Skinnskatteberg (U),

d.22/11 1708 Sillbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Ersson f.?/11 1663 Sillbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 364.

 

ff fm mf mm fm f

730. Anders Kristofersson f.1620/25 Järån, Skinnskatteberg (U),

d.?/1 1689 Piltorp, Skinnskatteberg

gift 25/9 1664 med nästa ana

 

ff fm mf mm fm m

731. Johanna Jöransdotter f.1640 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U),

d.14/9 1708 Piltorp, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Karin Andersdotter f.?/8 1666 Piltorp, Skinnskatteberg (U). Se nr 365.

 

ff fm mf mm mf f

732. Anders Matsson f.1620/30 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U),

d.1698 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 2/10 1648 med nästa ana

 

ff fm mf mm mf m

733. Elisabeth Andersdotter f.1618 Svarvarbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/3 1705 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Per Andersson f.?/4 1667 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 366.

 

ff fm mf mm mm f

734. Jon Svensson f.?/1 1640 Aspebo, Skinnskatteberg (U),

d.5/3 1683 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

gift 5/7 1668 med nästa ana

 

ff fm mf mm mm m

735. Brita Eriksdotter f.?/9 1648 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U),

d.28/3 1726 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Ingeborg Jonsdotter f.?/6 1669 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 367.

 

ff fm mm ff ff f

736. Mats Matsson f.16** Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.1699/1701 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Hammarsmed.

Gift 21/9 1645 med nästa ana

 

ff fm mm ff ff m

737. Brita Eriksdotter f.1623 Plöjningen, Skinnskatteberg (U),

d.1699/1701 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Eric Matsson f.1646/53 Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 368, 288.

Anna Matsdotter f.1652 Baggbyn, Skinnskatteberg (U),

d.26/4 1715 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Gift 15/10 1679 med Bergsman

i Godkärra Anders Hansson f.24/10 1641 Godkärra, Skinnskattberg (U),

d.1701 Godkärra, Skinnskatteberg (U), barn till 580, 740.

 

ff fm mm ff fm f

738. Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.12/8 1688 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman o. Hammarsmed.

Gift med nästa ana

 

ff fm mm ff fm m

739. Elisabeth Olofsdotter f.15**, d.?/5 1668 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Larsdotter f.1642 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 345.

Brita Larsdotter f.14/10 1649 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 369.

ff fm mm ff mf f

740. Hans Olofsson f.1606 Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.?/6 1663 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Nämndeman

gift 10/2 1633 med nästa ana

 

ff fm mm ff mf m

741. Gertrud Efvertsdotter f.1614 Norr Thulinge, Hed (U),

d.7/3 1693 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Johan Hansson f. 16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Carin Hansdotter f. ?/10 1637 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Anders Hansson f. 24/10 1641 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Lars Hansson f. 12/2 1648 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 370, 290.

Elisabeth Hansdotter f.?/9 1649 Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Olof Hansson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm ff mm f

742. Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U),

d.28/6 1693 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1656 med nästa ana

 

ff fm mm ff mm m

743. Anna Persdotter f,1619 Onsjö, Westanfors (U),

d.17/3 1698 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Olofsdotter f.10/2 1658 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 371.

 

ff fm mm fm ff f

744. Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U),

d.22/12 1691 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 9/11 1634 med nästa ana

 

ff fm mm fm ff m

745. Karin Bernsdotter f.1606 Bernshammar, Hed (U),

d.22/10 1691 Högforsen, Skinnskattberg (U)

 

barn:

Anders Andersson f.?/11 1642 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 372.

 

ff fm mm fm fm f

746. Hans Bengtsson f.1613 Tiura by, Sätila (P),

d.22/10 1691 Broby, Skinnskatteberg (U). Sockenskomakare

gift 22/11 1646 med nästa ana

 

ff fm mm fm fm m

747. Margareta Bertilsdotter f.16** Broby, Skinnskatteberg (U),

d.1672 Broby, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Hansdotter f.?/4 1647 Broby, Skinnskatteberg (U). Se nr 373.

 

ff fm mm fm mf f

748. Anders Olofsson f.1607 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/2 1684 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

gift 6/11 1636 med nästa ana

 

ff fm mm fm mf m

749. Marit Olofsdotter f.16** Forsbyn, Skinnskatteberg (U),

d.?/10 1680 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Andersson f.?/4 1648 Forsbyn, skinnskatteberg (U). Se nr 374.

 

ff fm mm fm mm f

750. Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U),

d.28/6 1693 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1656 med nästa ana

 

ff fm mm fm mm m

751. Anna Persdotter f,1619 Onsjö, Westanfors (U),

d.17/3 1698 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Sara Olofsdotter f.1653 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 375.

 

ff fm mm mf ff f

752. Olof Olofsson f.1638 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.9/3 1698 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 13/9 1668 med nästa ana

 

ff fm mm mf ff m

753. Anna Mårtensdotter f.1647 Arboga (U),

d.29/4 1698 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olofsson f.19/7 1674 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 376.

 

ff fm mm mf fm f

754. Jon Svensson f.?/1 1640 Aspebo, Skinnskatteberg (U),

d.5/3 1683 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

gift 5/7 1668 med nästa ana

 

ff fm mm mf fm m

755. Brita Ersdotter f.21/9 1648 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U),

d.28/3 1726 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Jonsdotter f.18/12 1678 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 377.

 

ff fm mm mf mf f

756. Göran Persson f.16**

Byggmästare Norrhammars bruk, Hed (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm mf mf m

757. Elisabeth Halvarsdotter f.16**

 

barn:

Johan Göransson f.?/10 1654 Hed (U). Se nr 378.

 

ff fm mm mf mm f

758. Erik Pedersson f.16**, d.1700 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

gift 14/7 1644 med nästa ana

 

ff fm mm mf mm m

759. Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Färnebo (U),

d.23/7 1705 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Eriksdotter f.?/9 1648 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Se nr 735.

Margareta Eriksdotter f.1657 Wetterskoga, Skinnskattteberg (U). Se nr 379.

 

 

ff fm mm mm ff f

760. Olof Olofsson f.1638 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.9/3 1698 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 13/9 1668 med nästa ana

 

ff fm mm mm ff m

761. Anna Mårtensdotter f.1647 Arboga (U),

d.29/4 1698 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Mårten Olofsson f.1670 Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 380.

 

ff fm mm mm fm f

762. Olof Hansson f.1642 Gävebo, Skinnskatteberg (U),

d.23/5 1692 Gävebo, Skinnskatteberg (U)

gift 1668/69 med nästa ana

 

ff fm mm mm fm m

763. Karin Larsdotter f.1647 Onsjö, Westanfors (U),

d.6/12 1718 Gävebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Elisabeth Olofsdotter f.?/5 1677 Gävebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 381.

 

ff fm mm mm mf f

764. Petter Matsson f.1604 Jönköping (F),

d.8/5 1692 Övre Högforsen, skinnskatteberg (U). Skräddare

gift 12/7 1640 med nästa ana

 

ff fm mm mm mf m

765. Kerstin Larsdotter f.16** Godkärra, Skinnskattberg (U),

d.?/2 1680 Övre Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Samuel Persson f.1655 Övre Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 382.

 

ff fm mm mm mm f

766. Matts Svensson f.1625/35 Harpbyn, Skinnskatteberg (U),

d. ca 1701 Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

Gift 3/9 1654 med nästa ana

 

ff fm mm mm mm m

767. Margareta Pedersdotter f.?/3 1637 Skärviken, Skinnskatteberg (U),

d.16/5 1709 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Elisabeth Mattsdotter f.?/5 1664 Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 383.

GENERATION XII

ff fm mf mf ff ff

1024. Jöns Rostvändare f. ca 1581, d.1651 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Erik Jönsson f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 512, 712.

 

ff fm mf mf fm ff

1028. Hans Göransson f.1600 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U),

d.1672 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 26/2 1632 med nästa ana

 

ff fm mf mf fm fm

1029. Ingrid Nilsdotter f.1610, d.1673 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

Barn:

Sara Hansdotter f.?/2 1637 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Göran Hansson f.?/9 1638 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 344.

Nils Hansson f.?/5 1641 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Barbro Hansdotter f.?/10 1643 Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff ff mf mf ff

1064. Erik Jönsson f.15**, d.?/5 1635 Kärrbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff ff mf mf fm

1065. Marita f.15**, d.?/5 1635 Kärrbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Eriksson f.16**. Se nr 532.

 

ff ff mf ff fm ff

1156. Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U),

d.1620 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff fm fm

1157. Ingeborg f.15**, d.6/1 1640 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 578.

 

ff ff mf ff mf ff

1160. Olof Nilsson f.15**, d.1608/09 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Bergsman.

 

Barn:

Hans Olofsson f.1606 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 580, 740.

Lars Olofsson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Nils Olofsson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff ff mf ff mf mf

1162. Efvert Johansson, f. Lübeck, Tyskland

Han står noterad som Hemmansägare i Norr Thulinge, Hed (U) från år 1610.

gift med nästa ana

 

ff ff mf ff mf mm

1163. Brita från Hälsingland

 

barn:

Gertrud Efvertsdotter f.1614 Norr Thulinge, Hed (U). Se nr 741.

 

ff ff mf ff mm ff

1164. Lars Andersson, d.1644/61 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

ff ff mf ff mm fm

1165. NN f.1591, d.?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 584, 744.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 582, 742.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 713.

 

ff ff mf fm ff ff

1168. Lars Andersson f.15**, d1644/61 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

 

ff ff mf fm ff fm

1169. NN f.1591, d.?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 584, 744.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 590, 742.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 713.

 

ff ff mf fm fm mf

1174. Bertil Persson f.15**, d.1627 ca. Bodde i Broby, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff ff mf fm fm mm

1175. Kerstin f.15**, d.1652 Broby, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Bertilsdotter f.16** Broby, Skinnskatteberg (U). Se nr 587.

 

ff ff mf fm mf ff

1176. Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/6 1637 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1596/98 med nästa ana

 

ff ff mf fm mf fm

1177. Margareta f.1570/75, d?/3 1652 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Olofsson f.1607 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 588.

 

ff ff mf fm mm ff

1180. Lars Andersson f.15**, d.1644/61 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

ff ff mf fm mm fm

1181. NN f.1591, d.?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 584, 744.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 590, 742.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 713.

 

ff ff mm ff m

1230. Sten Rytting f.15**

 

barn:

Margareta Stensdotter-Rytting f.1610 ca Västergötland. Se 615.

 

ff ff mm mm ff ff

1264. Lars Jonsson f.16**. Bosatt i Snöån, Norrbärke (W)

 

barn:

Per Larsson 16**. Verksam i Norrbärke (W). Se nr 632.

 

ff fm fm ff ff ff

1344. Jöran Andersson, d.1644 Trönö, Stora Tuna (W)

Bonde på Trönö, Stora Tuna.

 

barn:

Eric Jöransson f.16** Stora Tuna (W). Se nr 672.

Anders Jöransson(Andreas Georgii Tronius)f.1616 Stora Tuna (W),

d.21/10 1656 Gunnilbo (U). Kyrkohered. Gift 27/9 1643 med Brita Silnaea

f.1620 St Tuna (W), d.1681 Norberg (U). Deras barn,

Georgius Tronius f.1646 Söderbärke (W)

Christina Tronina f.1650 Söderbärke (W)

Brita Tronina f.16** Söderbärke (W)

Catarina Brachaeus f.16** Söderbärke (W)

Margareta Tronina f.16** Söderbärke (W)

Andreas Barchaeus f.29/6 1657 Gunnilbo (U)

 

ff fm fm ff mf ff

1352. Seffred Finne f.15** Finland, d.1658 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

gift 25/11 1643 med nästa ana

 

ff fm fm ff mf fm

1353. d.1652 Överkärn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jacob Sigfridsson f.16** Se nr 676.

 

ff fm fm ff mm ff

1356. Seffred Finne f.15** Finland, d.?/2 1652 Haraldsjön, Skinnskatteberg (U)

Sk svedjefinne

gift med nästa ana

 

ff fm fm ff mm fm

1357. Brita Matsdotter, d.1666 Haraldsjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Sigfridsdotter f.1605

Jacob Sigfridsson f.16**. Se nr 678.

Karin Sigfridsdotter f.1626 Norbo

Anna Sigfridsdotter f.1627

Brita Sigfridsdotter f.16**

 

ff fm fm mf ff ff

1376. Göran Hansson Masmästare f.1575 ca,

d.1623 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Masmästare

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf fm ff m

1377. Elina f.1580, d.?/10 1651 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Göransson f.1600 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 688.

Anders Göransson f.16** Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Lars Göransson f.1604 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

Marita Göransdotter f.16** Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

Brita Göransdotter f.1615 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

 

ff fm fm mf fm ff

1380. Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U),

d.1618/23 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm fm mf fm fm

1381. Ingeborg f.15**, d.?/1 1640 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 690.

 

ff fm fm mf mf mf

1386. Erik Pedersson (Ericus Petri Sudermannus) f.ca 1547 Södermanland (D),

d.?/7 1647 Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Kyrkoherde

gift med nästa ana

 

ff fm fm mf mf mf

1387. Margareta f.1570 ca Skinnskatteberg (U),

d.?/1 1651 Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Hon var först gift med

Kyrkoherden i Tillberga (U), Georgius Petri Danus (Jöran Persson), d.1588.

 

barn:

Olof f.15** (1387:s i hennes 1:a äktenskap)

Elisabeth Eriksdotter f.16** Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

Sara Eriksdotter f.16** Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

Anna Eriksdotter f.1612 Prästbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 693.

Eric Eriksson f.16** Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

 

gift med nästa

Agnetha f.1559 Skinnskatteberg (U), d.?/1 1651 Prästbyn, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mf ff ff mf

1410. Erik Svensson f.15**Falun (W),

d.1653 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Tolvman

gift med nästa ana

 

ff fm mf ff ff mm

1411. Anna f.1590 ca, d.?/3 1672 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Eriksdotter f.1622 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Se nr 705.

 

ff fm mf ff fm ff

1412. Sven Harplekare f. f.15**, d.?/4 1652 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

gift 1611 ca med nästa ana

 

ff fm mf ff fm fm

1413. Karin f.1578, d.?/4 1666 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Svensdotter f.1620 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

Mats Svensson f.16** Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 706, 766.

 

ff fm mf ff fm mf

1414. Finske Peder Hindriksson f.1589,

d.?/1 1684 Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Hammarsmed

gift 11/3 1636 med nästa ana

 

ff fm mf ff fm mm

1415. Elisabeth Jöransdotter f.15**

 

barn:

Margareta Pedersdotter f.5/3 1637 Skärviken, Skinnskatteberg (U). Se nr 707.

 

ff fm mf mf ff ff

1424. Jöns Rostvändare f.1581 ca, d.1651 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf ff fm

1425. NN, d.?/5 1651 Bjursjön, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Erik Jönsson f.16** Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Se nr 712, 512..

 

ff fm mf mf ff mf

1426. Lars Andersson f.15**, d.Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf ff mm

1427. NN f.1591 ca, d.1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 744, 584.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 742, 582.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 713.

 

ff fm mf mf fm mf

1430. Olaus Arbeni Helsingius f.15**

Komminister, Alunda (C)

 

barn:

Christina Olofsdotter Arbenia f.Altuna (C). Se nr 715.

 

ff fm mf mf mf ff

1432. Olof Jönsson f.1580 ca,

d.?/1 1636 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf mf fm

1433. Brita Mickelsdotter, d.1641 ?

 

barn:

Erik Olofsson f.1614 Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 716.

 

ff fm mf mf mf mf

1434. Mårten Hindriksson, d.?/2 1655 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf mf mm

1435. Margareta Olofsdotter f.1600/05 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U),

d.?/4 1651 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hindric Mårtensson f.1610 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

Klara Mårtensdotter f.1623 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 717.

 

ff fm mf mf ff ff

1440. Olof Finne f.15**, d.1638/39 Lövslätten, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Olofsson Finne f.15**. Se nr 720.

 

ff fm mf mf mm ff

1452. Grels Seffredsson f.15**, d.?/4 1655 Pilbo, Skinnskatteberg (U)

gift 23/1 1623 med nästa ana

 

ff fm mf mf mm fm

1453. Anna Matsdotter f.1588?, d.?/5 1687 Pilbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Tomas Grelsson f.16** Pilbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 726.

 

ff fm mf mm ff mf

1458. Sven Svensson f.16** Västergötland,

d.?/11 1686 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mm ff mm

1459. Ingeborg Göstasdotter f.16** Masmästarbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/12 1675 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Svensdotter f.1628 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 729.

Jon Svensson f.?/1 1640 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 734.

 

ff fm mf mm fm ff

1460. Kristoffer f.15**

Bosatt i Piltorp, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mm fm fm

1461. NN f.1600, d.?/5 1680 Piltorp, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Kristofersson f.1620/25 Järån, Skinnskatteberg (U). Se nr 730.

 

ff fm mf mm fm mf

1462. Jöran Henriksson f.16** Västerfärnebo (U),

d.?/5 1680 Piltorp, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mm fm mm

1463. Brita Andersdotter f.1614 Köpings stad (U)

 

barn:

Johanna Jöransdotter f.1640 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Se nr 731.

 

ff fm mf mm mf ff

1464. Mats Matsson f.1590 ca, d.?/12 1669 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Matsson f.1620/30 Åmundsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 732.

 

ff fm mf mm mm ff

1468. Sven Svensson f.16** Västergötland,

d.?/11 1686 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mm mm fm

1469. Ingeborg Göstasdotter f.16** Masmästarbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/12 1675 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Svensdotter f.1628 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 729.

Jon Svensson f.?/1 1640 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se 734.

 

ff fm mf mm mm mf

1470. Erik Pederson f.16**, d.1700 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

gift 14/7 1644 med nästa ana

 

ff fm mf mm mm mm

1471. Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Färnebo (U),

d.23/7 1705 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Eriksdotter f.?/9 1648 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Se nr 735.

Margareta Eriksdotter f.1657 Wetterskoga, Skinnskattteberg (U). Se nr 379.

 

ff fm mm ff ff ff

1472. Matts Persson f.15**, d.1618/23 Baggbyn, Skinnskatteberg (U)

barn:

Mats Matsson f.16** Baggbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 736.

 

ff fm mm ff ff mf

1474. Erik Svensson f. Kopparberget, Falun (W),

d.?/4 1653 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Tolvman

 

barn:

Anna Erichsdotter f.1622 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Brita Eriksdotter f.1623 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Se nr 737.

Anders Eriksson f.?/3 1624 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Mats Eriksson f.1626 Plöjningen, Skinnskatteberg (U)

Marit Eriksdotter f.1635 Plöjningen, Skinnskatteberg (U). Se nr 348.

 

ff fm mm ff fm ff

1476. Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U), d.1620 Övre Darsbo,

Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm ff fm fm

1477. Ingeborg f.15**, d.6/1 1640 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Lars Eriksson f.1591 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 738.

 

ff fm mm ff mf ff

1480. Olof Nilsson f.15** Godkärra, Skinnskatteberg (U),

d.1608/09 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Bergsman

 

barn:

Hans Olofsson f.1606 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 740.

Lars Olofsson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

Nils Olofsson f.16** Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

ff fm mm ff mf mf

1482. Efvert Johansson f.15** Lübeck, Tyskland.

Hemmansägare, Hammarsmed, Hed (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm ff mf mm

1483. Brita, född i Hälsingland

 

barn:

Gertrud Efvertsdotter f.1614 Norr Thulinge, Hed (U). Se nr 741.

 

ff fm mm ff mm ff

1484. Lars Andersson. Bosatt i Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

ff fm mm ff mm fm

1485. NN f.1591, d?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 744, 584.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 742, 582.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 713.

 

ff fm mm fm ff ff

1488. Lars Andersson. Bosatt i Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

ff fm mm fm ff fm

1589. NN f.1591, d?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 744. 584.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 742. 582.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 713.

 

ff fm mm fm fm mf

1494. Bertil Persson f.15**. Bosatt i Broby, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Bertilsdotter f.16** Broby, Skinnskatteberg (U). Se nr 747.

 

ff fm mm fm mf ff

1496. Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Sinnskatteberg (U),

d.?/6 1637 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1596/98 med nästa ana

 

ff fm mm fm mf fm

1497. Margareta f.1570/75?,

d.?/3 1652 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Olofsson f.1607 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 748.

 

ff fm mm fm mm ff

1500. Lars Andersson. Bosatt i Högforsen, Skinnskatteberg (U)

gift 1606/09 med nästa ana

 

ff fm mm fm mm fm

1501. NN f.1591, d?/3 1661 Högforsen, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anders Larsson f.1609 Högforsen, Skinnskatteberg (U). Se nr 744, 584.

Olof Larsson f.1626 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 750, 582.

Sara Larsdotter f.1635 Högforsen, Skinnskatteberg U). Se nr 713.

 

ff fm mm mf ff ff

1504. Olof Olsson Hammar f.1600 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.1677 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 10/2 1633 med nästa ana

 

ff fm mm mf ff fm

1505. Brita Eriksdotter f.1612 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.14/11 1694 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olofsson f.1638 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 752, 760.

 

ff fm mm mf fm ff

1508. Sven Svensson f.16** Västergötland,

d.?/11 1686 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Nämndeman

gift med nästa ana

 

ff fm mm mf fm fm

1509. Ingebor Göstasdotter f.Masmästarbo, Skinnskatteberg (U),

d.1675 Aspebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jon Svensson f.?/1 1640 Aspebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 754.

 

ff fm mm mf fm mf

1510. Erik Pederson f.1601 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U),

d.1700 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Nämndeman

gift 14/7 1644 med nästa ana

 

ff fm mm mf fm mm

1511. Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Fernebo (U),

d.23/7 1705 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Ersdotter f.21/9 1648 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Se nr 755.

 

ff fm mm mf mm mf

1518. Henrik f.15** Västerfärnebo (U),

d.?/12 1644 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Färnebo (U). Se nr 759, 1471, 1511.

 

ff fm mm mm ff ff

1520. Olof Olsson Hammar f.1600 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/1 1677 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Bergsman

gift 10/2 1633 med nästa ana

 

ff fm mm mm ff fm

1521. Brita Eriksdotter f.1612 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.14/11 1694 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olofsson f.1638 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 760, 752.

 

ff fm mm mm fm ff

1524. Hans Andersson, d.1653/56 Gävebo, Skinnskatteberg (U)

gift 30/10 1636 med nästa ana

 

ff fm mm mm fm fm

1525. Brita Mickelsdotter f.Västerfärnebo (U),

d.1679 Gävebo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Hansson f.1642 Gävebo, Skinnskatteberg (U). Se nr 762.

 

ff fm mm mm mm ff

1532. Sven Harplekare f.15**, d.?/4 1652 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

gift 1611 ca med nästa ana

 

ff fm mm mm mm fm

1533. Karin f.1578, d.?/4 1666 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Svensdotter f.1620 Harpbyn, Skinnskatteberg (U)

Matts Svensson f.1625/35 Harpbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 766, 706

 

ff fm mm mm mm mf

1534. ”Finske” Peder Hindriksson f.1589, d.?/3 1684 Harpbyn, Skinnskatteberg (U).

Hammarsmed.

Gift 11/3 1636 med nästa ana

 

ff fm mm mm mm mm

1535. Elisabeth Jöransdotter f.15**. Bosatt i Skärviken, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Pedersdotter f.?/3 1637 Skärviken, Skinnskatteberg (U). Se nr 767.

GENERATION XIII

ff fm mf mf fm ff f

2056. Göran Masmästare f.1575, d.1623 Sunnanfors, Skinnskatteberg

gift med nästa ana

ff fm mf mf fm ff m

2057. Elina f.1580, d.1651 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Hans Göransson f.1600 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U). Se nr 1028.

Anders Göransson f.16** Sunnanfors, Skinnskatteberg (U)

Lars Göransson f.1604 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

Marita Göransdotter f.16** Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

Brita Göransdotter f.1615 Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

 

ff ff mf ff fm ff f

2312. Lars Persson f.15** Bennbo, Norberg (U)

 

barn:

Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U). Se nr 1156, 1476, 3042.

 

ff ff mf ff mf ff f

2320. Nils Olsson f.15**. Verksam i Godkärra, Skinnskatteberg (U).

Bergsfogde. Kallades Rike-Nils.

 

Barn:

Olof Nilsson f.15**, d.1608/09 Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 1160.

 

ff ff mf ff mf mf f

2324. Johann Hammarsmed/Tysk f. Lübeck, Tyskland

Var verksam som Hammarsmed vid Karmansbo åren 1585-1610.

 

barn:

Efvert Johansson, f. Lübeck, Tyskland. Se nr 1162, 1482.

Hans Johansson

Johan/Jöns Johansson

 

ff ff mf fm mf ff f

2352. Hans Olsson f.15**, d.1584/91 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1176.

 

ff ff mm mm ff ff f

2528. Jonas Halfwarsson f.1580 Marnäs, Grangärde (W),

d.4/7 1669 Marnäs, Grangärde (W). Bergsman, Sexman.

Gift med nästa ana

 

ff ff mm mm ff ff m

2529. Marit Larsdotter f.15**

 

barn:

Olof Jonsson f.1612 Vik, Söderbärke (W)

Lars Jonsson f.16**. Se nr 1264.

Nils Jonsson f.16**

Halfwar Jonsson f.16**

Anna Jonsdotter f.16**

? Jonsdotter f.16**

Karin Jonsdotter f.1609 Marnäs, Grangärde (W)

Brita Jonsdotter f.1627

Lisa Jonsdotter f.16**

 

ff fm fm mf fm ff f

2760. Lars Persson f.15** Bennbo, Norberg (U)

 

barn:

Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U). Se nr 1380.

 

ff fm mf mf mf ff f

2864. Jöns Eriksson -Bagge-Jöns- f.1544 Gesunda by, Leksand (W),

d.?/11 1644 Forsbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Jönsson f.1580 ca. Se nr 1432.

 

ff fm mf mf mf mm f

2870. Olof Abelsson f.15**,d.?/12 1641 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U).

Skomakare

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf mf mm m

2871. Brita, d.?/5 1636 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Margareta Olofsdotter f.1600/05 Skommarbyn, Skinnskatteberg (U). Se nr 1435.

 

ff fm mf mf mm fm f

2906. PileMats f.15**, d.efter 1637 Pilebo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mf mf mm fm m

2907. Gertrud, d.?/11 1639 Pilbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Matsdotter f.1588?. Se nr 1453.

 

ff fm mf mm ff mm f

2918. Gösta Pederson f.15**, d.1632

Bosatt i Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Masmästare.

 

barn:

Ingeborg Göstasdotter f.16** Masmästarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1459, 1469.

 

ff fm mf mm fm mf f

2924. Henrik f.15** Västerfärnebo (U),

d?/12 1644 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jöran Henriksson f.16** Västerfärnebo (U). Se nr 1462.

Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Färnebo (U). Se nr 1471, 1511, 759.

 

ff fm mf mm mm fm f

2938. Gösta Pederson f.15**, d.1632

Bosatt i Wetterskoga, Skinnskatteberg (U). Bergsman, Masmästare.

 

barn:

Ingeborg Göstasdotter f.16** Masmästarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1469, 1459.

 

ff fm mf mm mm mm f

2942. Henrik f.15** Västerfärnebo (U),

d?/12 1644 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Jöran Henriksson f.16** Västerfärnebo (U). Se nr 1462.

Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Färnebo (U). Se nr 1471, 1471, 759.

 

ff fm mm ff fm ff f

2952. Lars Persson f.15** Bennbo, Norberg (U)

 

barn.

Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U). Se nr 1476, 1156, 3042.

ff fm mm ff mf ff f

2960. Nils Olsson f.15**. Kallades Rike Nils, Bergsfogde

 

barn:

Olof Nilsson f.15** Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 1480.

 

ff fm mm ff mf mf f

2964. Johann Hammarsmed/Tysk f.15** Lübeck, Tykland.

Var verksam som Hammarsmed vid Karmansbo, Hed (U) åren 1585-1610.

 

barn:

Efvert Johansson, f. Lübeck, Tyskland. Se nr 1482, 1162.

Hans Johansson

Johan/Jöns Johansson

 

ff fm mm fm mf ff f

2992. Hans Olofsson f.15**,

d.1584/91 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Sinnskatteberg (U). Se nr 1496.

 

ff fm mm mf ff ff f

3008. Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Sinnskatteberg (U),

d.?/6 1637 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1596/98 med nästa ana

 

ff fm mm mf ff ff m

3009. Margareta f.1570/75, d.1652 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olsson Hammar f.1600 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1504, 1520.

 

ff fm mm mf ff fm f

3010. Erik Larsson f.15**, d.1618/23 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm mf ff fm m

3011. Ingeborg f.15**, d.1640 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Eriksdotter f.1612 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1505, 1521.

 

ff fm mm mf fm fm f

3018. Gösta Person f.15**, d.1632 Skinnskatteberg U)

Bergsman, Masmästare i Masmästarbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Ingebor Göstasdotter f.Masmästarbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1509.

 

ff fm mm mf fm mm f

3022. Henrik f. Västerfärnebo (U),

d.1644 Wetterskoga, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Anna Henriksdotter f.1617 Rosshyttan, Fernebo (U). Se nr 1511, 1471, 759.

 

ff fm mm mm ff ff f

3040. Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U),

d.?/6 1637 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift 1586/98 med nästa ana

 

ff fm mm mm ff ff m

3041. Margareta f.1570/75,

d.?/3 1652 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Olsson Hammar f.1600 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1520, 1504.

 

ff fm mm mm ff fm f

3042. Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U),

d.1620 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm mm ff fm m

3043. Ingeborg, d.6/1 1640 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Brita Eriksdotter f.1612 Övre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 1521, 1505.

GENERATION XIV

ff ff mf ff mf ff ff

4640. Olof Larsson, d.1565 ca. Bergsman, Godkärra, Skinnskatteberg (U).

 

Barn:

Nils Olsson f.15**. Verksam i Godkärra, Skinnskatteberg (U). Se nr 2320.

 

ff ff mm mm ff ff ff

5056. Halfwar Jonsson f.15**. Bosatt i Norrbärke (W)

 

barn:

Jonas Halfwarsson f.1580 Marnäs, Grangärde (W). Se nr 2528.

 

ff ff mm mm ff ff mf

5058. Lars Olsson-Skräddare f.15**. Bergsman, Marnäs, Grangärde (W).

Gift med nästa ana

 

ff ff mm mm ff ff mm

5059. Margareta Olsdotter f.15**, d.14/7 1614 Hagge, Norrbärke (W)

 

barn:

Marit Larsdotter f.15**. Se nr 2529.

 

ff fm mm ff mf ff ff

5920. Olof Larsson. Bergsman, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Nils Olsson f.15**. Se nr 2960.

 

ff fm mm mf ff ff ff

6016. Hans Olsson f.15**, d.1584/91 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Sinnskatteberg (U). Se nr 3008, 3040.

 

ff fm mm mm ff ff ff

6080. Hans Olsson f.15**, d.1584/91 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U)

gift med nästa ana

 

ff fm mm mm ff ff fm

6081. NN, d.efter 1596 Nedre Darsbo, Sinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Hansson f.1565/75 Nedre Darsbo, Skinnskatteberg (U). Se nr 3040, 3008.

 

ff fm mm mm ff fm ff

6084. Lars Persson f.15**, Bennbo, Norberg (U)

 

barn:

Erik Larsson f.15** Bennbo, Norberg (U). Se nr 3042, 1156, 1476.

GENERATION XV

ff ff mf ff mf ff ff f

9280. Lasse Nilsson f.14**. Bergsfogde i Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Larsson. Se nr 4640, 5920

 

ff ff mm mm ff ff ff f

10112. Johan Björnsson f.15**. Bosatt i Marnäs, Grangärde (W)

 

barn:

Halfwar Jonsson f.15**. Bosatt i Norrbärke (W). Se nr 5056.

 

ff ff mm mm ff ff mm f

10118. Olof Svensson f.15** Hagge, Norrbärke (W). Bosatt i Norrbärke (W)

 

barn:

Hans Olsson f.15**

Barbro Olsdotter f.15**

Margareta Olsdotter f.15**. Se nr 5059.

 

ff fm mm ff mf ff ff

11840. Lasse Nilsson f.14**. Bergsfogde i Godkärra, Skinnskatteberg (U)

 

barn:

Olof Larsson. Se nr 5920, 4640

GENERATION XVI

ff ff mm mm ff ff mm ff

20236. Godsven Hansson f.1490 ca Hagge, Norrbärke (W),

d.1562 Hagge, Norrbärke (W)

Bonde och Bergsman i Hagge och Fösarbo.

 

Barn:

Hans Svensson f.1540 ca Hagge, Norrbärke (W)

Jåp svensson f.15** Hagge, Norrbärke (W)

Peder Svensson f.15** Hagge, Norrbärke (W)

Lasse Svensson f.1550 Hagge, Norrbärke (W)

Narve Svensson (Narffe Swenonis) f.15** Hagge, Norrbärke (W)

Olof Svensson f.15** Hagge, Norrbärke (W). Se nr 10118.

Anna Svensdotter f.15** Hagge, Norrbärke (W)

Agnetha Svensdotter f.15** Hagge, Norrbärke (W)

Sven Svensson f.15** Hagge, Norrbärke (W)

GENERATION XVII

ff ff mm mm ff ff mm ff f

40472. Hans

 

barn:

Godsven Hansson f.1490 ca Hagge, Norrbärke (W). Se nr 20236.

Widich Hansson (Widichindus Johannis Grengius) f.1491 ca Hagge, Norrbärke (W).

Delägare i Kolsva Hammarsmedja (U). Kyrkoherde i Söderbärke (W) 1539-1544

och i Munktorp (U) fr om 1545.

Han ägde även fastigheter i Köping (U), bland annat fem salubodar.

Senaste nytt

2014-10-21 13:48
slaekt-i-eskilstuna-soek-i-samlingar
Många museer och arkiv arbetar i dag för fullt med att göra sina samlingar tillgängliga online. Exempel på övergripande databaser med det syftet är Riksantikvarieämbetets Platsr, där museer, arkiv och privatpersoner kan ladda upp bilder och...
2014-10-14 13:17
Det kan du bli upplyst om i Svenska polisen, del 1, som nyligen gjordes tillgänglig i Rötters Vänners bibliotek. Verket trycktes 1933 och består dessutom av över 500 sidor biografier och porträttfotografier av landets då verksamma...
2014-10-10 17:51
namn-at-de-doeda-fortsaetter
Projektet Namn åt de döda har drivits av Sveriges Släktforskarförbund sedan början av 2000-talet och utmynnat i flera versioner av Sveriges dödbok. När den nya versionen av dödboken (nummer sex) släpptes i samband med årets Släktforskardagar...
2014-10-10 18:10
Släktforskningens dag firar vi den tredje lördagen i mars varje år och år 2015 innebär det den 21 mars. Det kommande årets tema är Norden. Kunskap om hur man forskar i våra nordiska grannländer är viktig, inte minst för dem som har anfäder...
2014-10-06 17:17
nya-skrifter-i-roetters-vaenners-bibliotek
Nu har det blivit dags att fylla på i Rötters Vänners bibliotek! Ett antal skrifter, bland annat matriklar över norrländska studenter, studenter vid Lund och Karlstad, Jämten 1966 - 1970, samt en hel del annat smått och gott finns nu...
2014-10-03 13:15
hemsida-och-tema-foer-sfd-2015-pa-plats
Nu har hemsidan för Släktforskardagarna 2015 installerats på www.sfd2015.se och den kommer successivt att fyllas på med aktuell information om evenemanget. Men redan nu går det att ladda ned blanketter för bland annat...
2014-10-02 15:32
50-miljoner-bilder-i-arkivdigitals-online-arkiv
Nu har ArkivDigital passerat 50 miljoner färgbilder av gamla böcker och andra handlingar i sitt digitala arkiv. Eftersom de flesta bilder innehåller ett helt bokuppslag innebär detta nära 100 miljoner avfotograferade sidor för historisk...
2014-10-02 11:07
manga-vinster-fran-sfd-lotteri-kvar
Under Släktforskardagarna lottas varje år ut ett stort antal fina priser som skänkts av arrangörer och sponsorer. I år var det gåvor till ett sammanlagt värde av drygt 30 000 kronor som lottades ut. Bland annat abonnemang på...
2014-09-29 10:07
arets-hembygdsbok-om-braennkyrka
I helgen delade Sveriges Hembygdsförbund ut priset Årets Hembygdsbok vid Bok- och biblioteksmässan i Göteborg. I år blev det boken "Brännkyrka 1913-2013. Socknen som blev 51 stadsdelar" som prisades och fyra hembygdsföreningar från Hägersten,...
2014-09-25 11:18
vem-tror-du-att-du-aer-sista-avsnittet-saends-pa-mandag
I måndags sändes det femte avsnittet av SVT:s populära programserie Vem tror du att du är? Då var det artisten Pernilla Wahlgren som fick veta mer om sin farmors fars okända bakgrund. Pernilla Wahlgren föddes i Stockholm 1967 och är dotter...
2014-09-24 12:04
letar-ni-foerelaesare
Hösten innebär högtryck i släktforskarsverige. För vad är väl en bättre syssla en ruggig höstdag än att släktforska? Att släktforskandet intensifieras under hösten märks inte minst på släktforskarföreningarnas aktiviteter. Det anordnas...
2014-09-22 09:36
fira-arkivens-dag-den-8-november
Boka in ett viktigt datum i almanackan redan nu – lördagen den 8 november firar vi nämligen Arkivens dag. Det innebär att många arkiv runt om i Sverige och i resten av Norden håller öppet hus och anordnar aktiviteter som guidade rundturer...
2014-09-19 16:44
slaekthistoriskt-forum-nr-4-2014-ute-nu
I dagarna delades det senaste numret av Släkthistoriskt Forum ut till prenumeranterna runt om i landet. Dramatiskt nummer Årets fjärde nummer har temat flyktingöden i släkten och bjuder på dramatiska historier – läs om hur judiska flyktingar...
2014-09-18 10:04
nu-finns-doedboken-som-dvd
Många har önskat att Sveriges dödbok även ska ges ut som USB då många av dagens datorer inte har cd-läsare. Finns i Rötterbokhandeln Med anledning av det har Sveriges dödbok nu för första gången producerats även som USB-sticka. Den kostar 650...
2014-09-17 10:46
oever-140-000-portraett-i-portraettfynd
I skrivande stund består Porträttfynd av 140 373 uppladdade porträtt av kända och okända personer. I Sveriges Släktforskarförbunds porträttdatabas samlas skannade kopior av visitkorts- och kabinettsfotografier – identifierade och...